Mając świadomość tego, jak dużą rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa edukacja teatralna, uczniowie z naszej szkoły kontynuują przygodę z teatrem. Rozwijają dzięki temu swoją inteligencję, wyobraźnię, kreatywność, ciekawość, zdolność do analizy oraz kształtują emocje. Oglądanie pracy aktorów na żywo to zupełnie inne doświadczenie niż w kinie czy telewizji. Mamy świadomość, że nie ma tutaj dubli, a to, co widzimy, to nie montaż ujęć z setki różnych podejść. Oglądanie profesjonalistów w naturalnym środowisku to samo w sobie doświadczenie ciekawe i pouczające. A do tego: to najlepsza wersja 3D jaką jesteśmy w stanie zobaczyć. Jeśli jeszcze wybierzemy się na komedię, to mamy gwarancję, że nie będzie to czas stracony.
8 listopada klasa VI b wraz ze swoją polonistką obejrzała wieczorny spektakl „Okno na parlament” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Tytułowe okno znajduje się w ekskluzywnym apartamencie nr 648 w Hotelu Westminster w Londynie – z widokiem na Tamizę i Parlament. Jednak bezwładne ciało zaklinowane w oknie potrafi zepsuć każdą randkę, nie wspominając o wścibskim kelnerze, nadgorliwym kierowniku, zdenerwowanym mężu, ciapowatym sekretarzu, żonie przybywającej nie w porę…
Farsa Raya Cooneya w reżyserii Wojciecha Pokory utrzymuje się w repertuarze Teatru Polskiego już czternasty rok. Zabawne dialogi, zaskakujące zwroty akcji, czarny humor w najlepszym wydaniu, intryga, która szybko się rozwija i perypetie bohaterów ciągle wywołujące śmiech na widowni, sprawiły, że wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.
Natomiast 14 listopada czwartoklasiści z oddziału A i C udali się z wychowawczyniami: p. Agnieszką Drohomirecką i p. Agnieszką Skurjat do Wrocławia na spektakl zatytułowany „Zaczytana kraina”. Jest to fascynująca historia rodzeństwa – Leny i Julka, którym książki służą do wszystkiego, tylko nie do czytania… Dzieci układają z nich tunele, konstruują forty i mury obronne, budują wieże. Pewnego razu, podczas zabawy poznają dwóch tajemniczych bohaterów bajek i nagle – kiedy dzieciaki chcą się z nimi zaprzyjaźnić – okazuje się, że nieczytanie wiąże się z poważnymi problemami… Nowi przyjaciele wprowadzają rodzeństwo w świat wyobraźni i pokazują, jakie skarby można ukryć za zwykłymi literkami.
Przedstawienie napełniło wszystkich widzów pozytywną energią i chęcią do czytania książek. Uświadomiło nam w przezabawny i miły sposób, że czytanie rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi, jest to również jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.
Agnieszka Drohomirecka