Życzenia
!!! REKRUTACJA 2024/2025 !!!
Szanowni Państwo,
Ruszyła rekrutacja na nowy rok szkolny 2024/2025 do oddziałów przedszkolnych i klas 1.
Druki do pobrania znajdują się w zakładce REKRUTACJA 2024/2025.
Wnioski można składać osobiście w godzinach pracy sekretariatu (7.30-15.00) lub drogą elektroniczną na adres mailowy: trzebnicasp3@op.pl
XXI Powiatowy Turniej Baśniowy
26 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbył się XXI już Powiatowy Turniej Baśniowy, który zgromadził młodych miłośników opowieści, w których świat magii przenika się z rzeczywistością.Podczas wydarzenia uczniowie z całego powiatu trzebnickiego zostali poddani testowi, sprawdzającemu ich znajomość klasyki baśniowej. Pytania dotyczyły dzieł takich autorów jak Charles Perrault, Hans Christian Andersen, Bracia Grimm oraz Akademii Pana Kleksa i Baśni Polskich. Wszyscy uczestnicy wykazali się wyjątkową wiedzą, demonstrując nie tylko znajomość treści utworów, ale także umiejętność ich interpretacji i analizy.
Laureatami konkursu zostali:I m. – Marta Gurbiel (Szkoła Podstawowa nr 2 w Trzebnicy)II m. - Dawid Mackiewicz (Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy)III m. – Miłosz Prokopczuk ( Szkoła Podstawowa w Pęgowie)
Dziękujemy wszystkim nauczycielom przygotowującym swoich uczniów do Turnieju. Wszystkim uczestnikom gratulujemy ich wiedzy i pasji oraz zachęcamy do udziału w przyszłych edycjach.
Organizatorzy XXI Powiatowego Turnieju Baśniowego.
M.Gadawska
Klasa 2b na warsztatach segregowania odpadów
- 4
Uczennice z Zielonego Patrolu przeprowadziły dziś kolejne warsztaty segregowania odpadów. Tym razem klasa 2b wzięła udział w zajęciach w ekopracowni “Zielone serce szkoły”. Dzieci z zaangażowaniem uczyły się, do jakiego pojemnika wyrzucić paragony, karton po pizzy czy chusteczki higieniczne. Nagrodą były ciekawe gry edukacyjne na podłodze interaktywnej.
A.Ciba
Dzień Motyla
- 18
Dzieci z oddziałów przedszkolnych postanowiły intensywnie przywoływać wiosnę, w związku z czym włączyły się w świętowanie Dnia Motyla.
Dzień Motyla, który obchodzimy 14 marca, został ustanowiony na cześć tych pięknych i pożytecznych owadów. Mimo, że motyle nie żyją długo, są one drugim najliczniejszym, zaraz po pszczołach, zapylaczem kwiatów i roślin.
Aby dowiedzieć się, kto będzie bohaterem zajęć przedszkolaki miały zadanie- kodowankę z użyciem maty do kodowania oraz kolorowych kubeczków. Dzieci układały kolorowe kubeczki na wskazanych przed nauczyciela polach. Kiedy na macie powstał piękny motyl dzieci miały okazję zgłębić tajniki życia tego pięknego owada, poznać fascynujący cykl życia motyla- od jaja, przez larwę, poczwarkę aż do dorosłego osobnika. Dzieci dowiedziały się także wiele ciekawostek na temat motyli, takich jak różnorodność gatunków. Obejrzały również krótki film edukacyjny o cyklu życia motyla i odmianach tego owada. Na zakończenie zajęć każde dziecko miało okazję ozdobić szablon motyla według własnego uznania. Powstały piękne, kolorowe prace. Dzień Motyla stał się niezwykle interesującym doświadczeniem dla dzieci. Zajęcia pozwoliły im nie tylko poznać więcej informacji na temat motyli, ale także rozbudzić ich kreatywność. Wszyscy uczestnicy zajęć z zainteresowaniem wysłuchiwali informacji o motylach i aktywnie wzięli udział w zaplanowanych zadaniach.
Agata Wojczuk
Powiatowe Targi Edukacyjne i Drzwi Otwarte
- 13
W dniu 21 marca uczniowie klas ósmych wzięli udział w Targach Edukacyjnych, które odbyły się w Powiatowym Zespole Szkół im. Piotra Włostowica w Trzebnicy. Podczas Targów Edukacyjnych została zaprezentowana bogata oferta edukacyjna powiatowych placówek oświatowych oraz przedsiębiorców, którzy swoją ofertą zachęcali do kształcenia na kierunkach zawodowych.
W tym dniu odbywały się również ,,Drzwi Otwarte’’ w PZS1 oraz PZS2 w Trzebnicy, które były doskonałą okazją dla naszych ósmoklasistów od poznania tych szkół. Na uczniów czekało wiele atrakcji, takich jak: quizy, konkursy, doświadczenia przyrodnicze i zajęcia sportowe. Mieli również okazje porozmawiać z nauczycielami i uczniami tych szkół, by rozwiać swoje wątpliwości związane z wyborem dalszej drogi kształcenia.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego przedsięwzięcia za ten wspaniały czas!
A.G
Przyszła WIOSNA!!!
- 5
21 marca na zaproszenie Burmistrza Gminy Trzebnica Pana Marka Długozimy, dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wzięły udział w uroczystym powitaniu Wiosny na trzebnickim Rynku, na który dotarły wspólnie z przedszkolakami z innych placówek wiosennym, rozśpiewanym pochodem. Dzieci z ogromną przyjemnością obejrzały występy artystyczne, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych, zaprezentowały piękne marzanny i kolorowe, wiosenne dekoracje. W radosnym nastroju pożegnały Zimę i powitały Wiosnę.
RM, AD, MZ, AI
Trwa projekt ''Ekopracownia przyrodnicza-poznajemy by chronić''
29 listopada 2023 r. została otwarta w naszej szkole „Ekopracownia - zielone serce szkoły”, która powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie 49 847,97 zł oraz wsparciu Gminy Trzebnica w wysokości ponad 12 tysięcy złotych.
Dzięki wyposażeniu pracowni realizujemy projekt “Poznajemy by chronić”. Regularnie odbywają się w niej różnorodne zajęcia, które pozwalają uczniom poznawać środowisko przyrodnicze i zagrożenia, które niesie z sobą działalność człowieka. 18 grudnia 2023 r. klasy 3a i 3b uczestniczyły w warsztatach "Czy zje nas smog?" połączonych z konkursem plastycznym “Jak się chronić przed smogiem”. Uczniowie zapoznali się między innymi
z działaniem stacji pogodowej, która stanowi wyposażenie ekopracowni. Warsztaty i konkurs były organizowane w ramach projektu pt. “Czy wiesz czym oddychasz?” – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza, LIFE-MAPPINGAIR/PL.Tego samego dnia dziewięć nauczycielek z naszej szkoły wzięło udział w warsztatach “Kamera, STEAM, akcja” Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii z Wrocławia.
W czasie zajęć uczestniczki zapoznały się ze sprzętem fotograficznym, stanowiącym wyposażenie ekopracowni i możliwościami wykorzystania go na różnorodnych zajęciach, również przyrodniczych.Uczniowie klas siódmych na lekcjach geografii uczestniczyli w warsztatach “Badanie jakości powietrza w najbliższej okolicy”. Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwszą stanowiły zajęcia w terenie, podczas których uczniowie wykorzystywali zestawy do badania powietrza, będące wyposażeniem ekopracowni. Określali zawartość ozonu w powietrzu, wyszukiwali
i fotografowali porosty na drzewach w parku, ustawiali “pułapki” na pył i zbierali pył w celu zmierzenia jego odczynu. Druga część odbyła się w pracowni - korzystając z uczniowskich laptopów uczniowie opracowali zebrane informacje i zaprezentowali je swoim koleżankom
i kolegom.Uczennice z Zielonego Patrolu rozpoczęły też cykl warsztatów segregowania odpadów dla młodszych klas. W czasie zajęć uczniowie klasy 2a dowiedzieli się, dlaczego i jak powinni segregować śmieci i mieli okazję praktycznie przetestować swoją wiedzę. Wykorzystanie podłogi interaktywnej, zainstalowanej w ekopracowni, pozwoliło na wzmocnienie przekazu przez zabawę. Kolejne klasy wezmą udział w takich warsztatach w najbliższych tygodniach.
Czekamy na wiosnę
Tuż przed nadejściem wiosny uczniowie klasy III b z zapałem przystąpili do wykonania Marzanny. Wiosenne Panny zrobione zostały z ekologicznych materiałów: drewna, słomy, siana, papierów i bibuły. Dzieci wiązały, zszywały i upinały kolorowe stroje. Przystrojone Marzanny czekają na pierwszy dzień wiosny. Pożegnamy zimę paląc kukły 21 marca.
A. Lew
Olimpiada Antysmogowa ESA
We wtorek 19 marca siedmioro uczennic i uczniów klas siódmych i ósmych wzięło udział w I etapie konkursu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej – Olimpiada ESA 2024. Rozwiązując online 40 zadań zamkniętych, uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą definicji, warunków powstawania, skutków i sposobów zwalczania tego niebezpiecznego zjawiska. Ania Fatyga i Ania Winkler z 7c poradziły sobie najlepiej, zdobywając odpowiednio 85 i 80% punktów i awansowały do drugiego etapu. Gratulacje i powodzenia!
A.Ciba
Świątecznie na plastyce
- 1
Przygotowanie dekoracji, ozdób świątecznych to nie tylko obowiązek, ale i przyjemność. Na plastyce, w tym roku, uczniowie zmierzyli się z zdaniem wyjątkowo trudnym. Przygotowali palmy. Mimo wielu problemów, walki z materią opierającą się próbom jej poskromienia, młodzi ludzie nie poddawali się i wykonali niezwykle interesujące prace. Najlepsze z nich wezmą udział w konkursie szkolnym na najładniejszą palmę wielkanocną. Wkrótce podamy wyniki konkursu.
J. Sobota
Poznajemy dzieje naszego miasta
Na lekcji historii w klasie piątej uczniowie rozmawiali o tym jak wyglądało średniowieczne miasto. Kto wówczas mieszkał w mieście, czym się zajmowali mieszkańcy. Po omówieniu tej tematyki klasy 5a i 5b wyruszyły na spacer po Trzebnicy, by odnaleźć najdawniejsze ślady naszego grodu. A jest ich wcale nie mało. Uczniowie wędrowali, spoglądając na plan, Trzebnicy, z czasu jej pierwszej lokacji, wydanej przez księcia Henryka Brodatego w 1224r. W latach 2000 członkowie Towarzystwa Ziemi Trzebnickiej oznaczyli pierwsze granice miasta za pomocą drewnianych pali, co znacznie ułatwiło młodzieży orientację w terenie. Oprócz rynku z ratuszem, pobliskiego kościoła pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła na ulicy Marcinkowskiej znajdziemy wyraźnie zaznaczone w terenie miejsce po dawnym kasztelu książęcym, które ma kształt niewielkiego wzniesienia. Duże wrażenie wywarł na piątoklasistach znajdujący się w rynku, zrekonstruowany pręgież, który służył wymierzaniu kar różnym rzezimieszkom. Od teraz uczniowie dużo uważniej będą rozglądać się wokół spacerując po mieście.
J. Sobota
Wielka Liga Czytelników
W tym roku uczniowie naszej szkoły po raz drugi przystąpili do tego konkursu czytelniczego.
Do testu półfinałowego dotarło w sumie 7 uczniów, uzyskując tytuły Aktywnego Czytelnika.
Test nie był łatwy, tym bardziej więc gratulujemy wszystkim, którzy podjęli się udziału w konkursie.
Każda przeczytana książka jest sukcesem dziecka i rodzica, dlatego serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kolejnej edycji!
Ewelina Rutkowska
Ciekawa lekcja przyrody
- 4
Dzisiaj w klasie 4C odbyły się warsztaty na temat ,,Porosty jako organizmy wskaźnikowe - skala porostowa''. Na warsztatach, uczniowie udali się w okolice szkoły, aby obserwować porosty rosnące na drzewach, a następnie porównywali je w popularnej 7 stopniowej skali.
Bioindykatory to organizmy o bardzo wąskiej lub specyficznej tolerancji na określone warunki środowiska. W przypadku porostów, wykorzystywane są one przede wszystkim do oceny stężenia dwutlenku siarki w powietrzu.A. Olszewska
Nasi zDolni!
Zdolni, pracowici i zmotywowani – tacy są dwaj uczniowie naszej szkoły, którzy startowali w finałach wojewódzkich konkursów przedmiotowych zDolny Ślązak. Mateusz S. z klasy 8b oraz Staś B. z klasy 7a zakwalifikowali się do dwóch finałów - Mateusz z języka polskiego i geografii, a Staś z geografii i historii. Finały odbyły się na przełomie lutego i marca, a w ostatnich dniach ogłoszono wyniki. Staś został laureatem Konkursu Historycznego i finalistą Konkursu Geograficznego, a Mateusz - finalistą Konkursu Geograficznego. Gratulacje, jesteśmy dumni, że reprezentujecie naszą szkołę!
A.Ciba
Europejski Dzień Mózgu
- 2
18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu – doskonała okazja, by podkreślić wagę zdrowia naszego najważniejszego narządu. Mózg to centrum naszej świadomości, pamięci i funkcji poznawczych. Dlatego też warto pamiętać o jego odpowiedniej ochronie i dbałości.
Mózg często jest określany jako „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu – odpowiada za wszelkie bodźce, które docierają do naszego organizmu. Dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje.
Mózg składa się on z dwóch półkul, w których znajdują się zwoje mózgowe odpowiadające za poszczególne cechy i funkcje życiowe.
Lewa półkula odpowiada za mowę, rozumienie naszej mowy, czytanie, pisanie, a także za logiczne myślenie. Dzięki niej odczuwamy pozytywne emocje.
Prawa półkula odpowiada za kreatywność, myślenie abstrakcyjne, wyobraźnię, zdolności muzyczne, plastyczne i artystyczne, intuicję, oraz odczuwanie negatywnych stanów emocjonalnych.Dla dobra mózgu warto uważniej przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej niezdrowe, małowartościowe składniki i przekąski, a wprowadzić do niej większe ilości warzyw, owoców – również suszonych, ziaren, kasz, czy orzechów, które bardzo pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego mózgu.
Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu!
W klasie 6 i 8 przeprowadzona dzisiaj została lekcja edukacyjna Jak dbać o mózg, dzieci wykonały ciekawe zadania ukazujące jak nasze mózgi pracują oraz sprawdziły w ankiecie czy same o swój mózg dbają odpowiednio.
A.Olszewska
KOMUNIKAT- dowozy!
W dniu jutrzejszym (20.03)
mogą wystąpić opóźnienia
w dowożeniu uczniów do szkół
na terenie gminy Trzebnica.
Szkolny konkurs ,,Dookoła Świata''
18.03.24 r. w naszej szkole odbył się Szkolny konkurs „Dookoła Świata”. W konkursie brało udział dziewięcioro uczniów z klas drugich. Dzieci odpowiadały na pytania związane z Australią. Praca zawierała test wyboru, kodowanie, dyktando, oraz pracę z mapą. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i spostrzegawczością.
1 miejsce Frank Puchała – II c
2 miejsce Aleksander Włodarczyk – II b
3 miejsce Oliwia Malewicz – II b
Do następnego etapu zakwalifikowali się:
1. Frank Puchała – II c
2. Aleksander Włodarczyk – II b
A.Zych
Powiatowy Konkurs Recytatorski dla klas szóstych
19 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla klas szóstych. Naszą szkołę reprezentował Karol Masztalerz- uczeń klasy 6a, który zajął I miejsce w powiecie!
Gratulujemy serdecznie!
Opiekun Ewa Pasek
VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski
W piątek- 15 marca odbył się VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas ósmych. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VIIIB Dawid Górnicki.
Zajął on V miejsce w powiecie. Gratulujemy!
Opiekun Ewa Pasek
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie