• Nagłówek

      • Nasze uczennice znają Europę, jak mało kto!

        W środę 11 marca “rzutem na taśmę” odbył się 1 Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach i Kontynentach “Podróż przez … Europę” dla uczniów klas VI-VIII. Naszą szkołę reprezentowały Nadia Cichy (VIb) i Julia Pęczkowska (VIIIb). Konkurs składał się z dwóch części - tradycyjnego testu i ustnych quizów. Zadania wszechstronnie sprawdzały znajomość geografii naszego kontynentu. Po rozwiązaniu testu nasze uczennice plasowały się pośrodku stawki uczestników, ale zgadywanie i ryzykowanie mają najwidoczniej we krwi, ponieważ bardzo dobrze poradziły sobie z quizami. Ostatecznie Nadia zajęła 2 miejsce, a Julia – czwarte. Gratulujemy!

        We wtorek 3 marca Eva, Magda i Maja z Zielonego Patrolu spotkały się z uczniami klas IV-VIII podczas krótkiego ap

        elu poświęconego sprawom, które są ważne dla naszych młodych aktywistek. Pierwsza część spotkania dotyczyła niedawnych pożarów w Australii. Ósmoklasistki, wspierając się ciekawą prezentacją multimedialną, opowiedziały o przyczynach i skutkach tragicznych pożarów, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. Zapowiedziały również zbieranie pieniędzy i kawiarenki w celu wsparcia finansowego strażaków i organizacji zajmujących się ratowaniem poszkodowanych zwierząt.

        Druga część spotkania związana dotyczyła zagadnienia segregacji śmieci. Przypomniano o istniejących w szkole pojemnikach na plastik, papier, szkło i nakrętki oraz zachęcono do korzystania z nich. Apel nadzorowały i organizatorki wspierały pani Paulina Kolińska i pani Anna Ciba.

         

        Nasze drużyny “dały czadu” na Eliminacjach Regionalnych Odysei Umysłu

                  W sobotę 29 lutego we Wrocławiu odbyły się Eliminacje Regionalne konkursu Odyseja Umysłu. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Szóstoklasistki w składzie: Nadia Cichy, Zuzia Czternastek, Natalia Dudek, Ola Lejman, Hania Otfinowska i Dominika Twardowska (kl. VIb i VIc) rozwiązały problem “Co leci w sieci”, konstruując Urządzenie Sieciowe składające się z trzech segmentów i przesyłające “informacje” na dystans 1,5 metra wplecione w przedstawienie o narcystycznym Herosie Antywirusie i pozornie Złośliwym Oprogramowańcu. Sędziowie byli pod wrażeniem nietypowego ujęcia tematu (pozorny bohater okazał się antybohaterem), pomysłowości urządzenia oraz jakości przedstawienia.

                 Drużyna składająca się z zarówno z naszych uczennic (Patrycja Budzyń, Pola Śliwiak, Magda Trelińska, Ewa Woźniak z VIIa, VIIIa i VIIIb), jak i licealistek (Klaudia Grodzicka, Natalia Soroczyńska, Natalia Wójcicka), przyjęła “Perspektywę detektywa”, próbując wyjaśnić, co przydarzyło się załodze statku “Mary Celeste”, odnalezionego na Oceanie Atlantyckim. Zarówno publiczność, jak i sędziów zachwycił rymowany scenariusz, zróżnicowanie postaci dzięki zastosowaniu wtrąceń w różnych językach obcych, a szczególnie humor przedstawienia.

                Zadania spontaniczne również poszły doskonale, pozostało oczekiwanie na ogłoszenie wyników. Obie drużyny spędziły ten czas na wspólnym śpiewaniu, do którego stopniowo dołączali inni Odyseusze. Dzięki temu nawet nie zauważyliśmy, że rozpoczęcie Ceremonii Ogłoszenia Wyników opóźnia się ߘꮦlt;/span>

               Gdy Ceremonia już się rozpoczęła, zrobiło się jeszcze przyjemniej. Klaudia Grodzicka, Odyseuszka i współtrenerka drużyny szóstoklasistek, otrzymała Nagrodę Omera za swoje wieloletnie zaangażowanie i poświęcenie dla drużyny i Odysei. Klaudio, jeszcze raz dziękujemy!

                 A oto wyniki: drużyna klas szóstych zajęła I miejsce, a drużyna starsza – II! Obie grupy awansowały do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się 4 i 5 kwietnia w Gdyni. Dziewczyny, jesteście wielkie!

                Na koniec bardzo dziękuję wszystkim Rodzicom Odyseuszy, którzy zaangażowali się w dostarczenie nas i dekoracji na konkurs i z powrotem.

                                                                                                                                        Anna Ciba

         

        Spotkanie z polarnikiem

                    W środę i czwartek gościliśmy w naszych murach niezwykłego człowieka - przyrodnika, podróżnika i polarnika, pana Piotra Horzelę. Prawie 400 uczniów z klas od czwartych do ósmych miało okazję wysłuchać fascynującej i zabawnej opowieści, pełnej ciekawych informacji. W ciągu półtorej godziny dowiedzieliśmy się, jak pan Piotr dostał się do Polskiej Stacji Badawczej na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce, jak wygląda życie w tej stacji, na czym polegała praca pana Piotra i jakie miał tam przygody. Poznaliśmy też mnóstwo faktów o przyrodzie Antarktyki – zaczynając od jej klimatu, poprzez lodowce i góry lodowe, a kończąc na niezwykłym świecie zwierząt. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali zdjęcia pingwinów, lwów i słoni morskich, uchatek czy wydrzyków. Ani przez chwilę nie było nudno i dwie lekcje mijały w oka mgnieniu. Na koniec każdy otrzymywał pocztówkę z pingwinem niosącym kamień (kto był, to wie, na jakim punkcie pingwiny białookie mają obsesję...).

                          Kto nie przyszedł, niech żałuje, a komu się podobało, niech skomentuje :)

                                                                                                     A. Ciba

         

        75 ROCZNICA WYZWOLENIA AUSCHWITZ

         

        27 stycznia 2020 r. obchodzimy 75 rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz- Birkenau.

        Obóz ten stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia jako obóz koncentracyjny. Od 1942 r.  stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów.   Nie można zrozumieć współczesnego świata bez dogłębnego poznania historii niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz. Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 3 włączyli się do obchodów tej rocznicy upamiętniając ją wystawą dotyczącą Holokaustu.

        Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

        Dnia 9 stycznia 2020r. w Centrum Bioróżnorodności w Miliczu odbył się III etap konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Nasza szkoła była reprezentowana przez czteroosobową drużynę w składzie: Hanna Janeczko, Bartłomiej Stypuła, Eryk Grondowy oraz Natalia Janda. Uczniowie zostali wyłonieni na drodze eliminacji podczas szkolnego etapu konkursu, do którego przystąpili jako jedyni reprezentanci Gminy Trzebnica.

        Zagadnienia obejmowały szeroko rozumianą tematykę ekologii, ochrony środowiska, biologii a także geografii. Dodatkowo była wymagana znajomość szczegółowych informacji dotyczących parków krajobrazowych danego regionu.

        Uczestnicy i jednocześnie debiutanci, zgodnie stwierdzili, że poziom zadań był wysoki. Wymagał ogromnego nakładu pracy oraz zaangażowania. Zadaniem uczniów było rozwiązanie indywidualnie tekstu składającego się z 25 pytań; oceną drużyny była suma punktów poszczególnych jej członków. W tegorocznej – XIX edycji – konkursu z terenu Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy udział wzięli uczniowie z: Milicza, Kuźnicy Czeszyckiej, Żmigrodu oraz Trzebnicy. Celem III etapu konkursu było wyłonienie reprezentantów do etapu wojewódzkiego.

         

        Adriana Bocheńska

        Akcja “Łączą nas ptaki”

        Trwa II edycja akcji mającej na celu ochronę migrujących ptaków. Co roku we Francji ginie 17 milionów ptaków, ponieważ hobby ponad miliona Francuzów jest polowanie. Ofiarą myśliwych padają także ptaki gniazdujące w Polsce, m.in. chronione kuliki wielkie, bataliony i inne ptaki siewkowe. Fundacja Psubraty kieruje swoją akcję do dzieci i młodzieży z Polski i z Francji. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w działania Fundacji. W czasie lekcji biologii i geografii dowiedzieli się o niebezpieczeństwach czyhających na ptaki migrujące i poznali najciekawsze gatunki ptaków siewkowych, które zimują we Francji. Uczennice z Zielonego Patrolu przygotowały wystawę informacyjną na korytarzu szkoły. Następnie młodzi trzebniczanie wykonali prace plastyczne i podpisali gotowe listy skierowane do francuskich rówieśników lub napisali własne apele o ochronę tych ciekawych i rzadkich ptaków. Prace i listy zostały wysłane do Fundacji, która przekaże je szkołom we Francji, mając nadzieję, że poprzez edukację młodych ludzi uda się wpłynąć na postawy dorosłych. Akcję nadzorowały pani Adriana Bocheńska, pani Paulina Kolińska i pani Anna Ciba.

        Wysłanie prac i listów z całej Polski to duży koszt. Fundacja Psubraty prowadzi zrzutkę online, zachęcamy do wsparcia: https://zrzutka.pl/lacza-nas-ptaki-akcja-ochrony-migrujacych-ptakow-9g4phb/wplac

        MARATON PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL

        13 grudnia 2019 r. klasa 8 d z wychowawczynią wzięła udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International organizowany przez Liceum Ogólnokształcące w Trzebnicy. Przed rozpoczęciem pisania obejrzeliśmy krótką prezentację na temat maratonu przygotowaną przez uczennice goszczącej nas szkoły.

        Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia ludzie na całym świecie  solidarnie przeciwstawiają się naruszeniom praw człowieka, pisząc do władz krajów, z których pochodzą pokrzywdzone osoby. W tym roku pisaliśmy w sprawie 10 młodych osób. Warto to robić, ponieważ w wyniku tych działań ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Listy są także wsparciem dla bohaterów/ek i ich bliskich (zainteresowaniach odsyłam do strony https://maraton.amnesty.org.pl/)

        W ciągu jednej godziny lekcyjnej udało nam się napisać 32 listy w języku polskim i angielskim!

        Paulina Kolińska

        Policja  - pogadanka

        Mając na celu przeciwdziałanie demoralizacji i przestępczości uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w pogadance Policji- dostosowanych do wieku. Tematem było przede wszystkim bezpieczeństwo, zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań oraz procedury reagowania wobec sprawcy przemocy. Podczas spotkania Policjanci wyjaśnili uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, m. in.:

        - przemoc werbalna (wulgarne wyzywanie,poniżanie,ośmieszanie,straszenie,szantaż)

        - rejestrowanie filmów i zdjęć wbrew woli dziecka,

        - publikowanie w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji,

        - tworzenie kont anonimowych, podszywanie się pod inną osobę.

        Pogadanka policjantów dotycząca m. in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka.

        Anna Pacierz-pedagog

         

         

         ŻYWA LEKCJA HISTORII

         

        5 grudnia 2019r. do Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy zawitali wyjątkowi goście- Bractwo Rycerskie KERIN, dzięki któremu uczniowie klas 4-8 wyruszyli w podróż do przeszłości.

        Klasy 4 poznały dzieje Orła Białego zaczynając od legendy o Lechu, Czechu i Rusie, poprzez dzieje Bolesława Chrobrego, Władysława Jagiełły, Jana III Sobieskiego, trudny czas powstań XIX-wiecznych, rok 1918, kończąc na czasach współczesnych. Niezwykle atrakcyjnym uzupełnieniem była prezentacja broni i uzbrojeń poszczególnych epok. 

        Klasy 5 i 6 przeniosły się do Rzeczypospolitej wieku XVI i XVII. Uczniowie zobaczyli jak wyglądało życie szlachty w Złotym Wieku Rzeczypospolitej i z jakimi wzywaniami zmagali się Polacy w trudnym wieku XVII, gdzie oprócz problemów wewnętrznych prowadziliśmy wojny z naszymi sąsiadami. Nie zabrakło również naszej niezwyciężonej husarii.

        Klasy 7 prześledziły czasy trzech rozbiorów Rzeczypospolitej, walki Polaków z zaborcami w czasie powstań, determinację w utrzymaniu poczucia tożsamości narodowej oraz odzyskanie upragnionej wolności. Były również informacje o życiu naszego bohatera narodowego- Józefa Piłsudskiego.

        Uczniowie klas 8 znaleźli się w  czasach II wojny światowej, gdzie była bohaterska choć samotna kampania wrześniowa, powstanie warszawskie, nieludzka okupacja ze strony III Rzeszy i ZSRR, bestialski Holocaust i postawy  niezwykłego heroizmu Polaków- ludzi odważnych dla których człowiek był wartością najwyższą.

         

                                                                                          opracowała Justyna Kędziora

        Tydzień Edukacji Globalnej

            W dniach 18-29 listopada Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym aktywnie uczestniczyła w Tygodniu Edukacji Globalnej. 21. edycja tej edukacyjnej akcji zainicjowanej przez Radę Europy, przebiegała pod hasłem “Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!”.

        Hasło to, wypisane kredą na chodniku, pojawiło się przed wejściami do obu szkół. Klasy nauczania zintegrowanego wzięły udział w tematycznych zajęciach prowadzonych przez wolontariuszki z Liceum. Uczniowie klas VI i VII na lekcjach geografii poznawali zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych, ich wpływu na występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych i katastrof naturalnych, jak również dobre i złe strony agropaliw. Większość tych lekcji również została zrealizowana przez maturzystki. Ósmoklasiści wzięli udział w grach terenowych przygotowanych przez młodzież z Liceum. Kahoot, escape room, krzyżówka czy memory to zadania, z którymi zmierzyli się nasi najstarsi uczniowie. Działania Liceum Ogólnokształcącego koordynowały pani Anna Banaś i pani Monika Komisarczyk. Serdecznie dziękujemy za owocną współpracę.

        Pani Ilona Rudzińska i pani Anna Ciba zorganizowały konkurs na film o tematyce ekologicznej dla siódmo- i ósmoklasistów. Pierwsze miejsce przyznano Martynie Jandzie i Natalii Jandzie z VIIb, drugie miejsce zajęła Marcjanna Marek z VIId. Na korytarzu pojawiła się wystawa informujące o Światowym Strajku Klimatycznym oraz plakaty przygotowane z tej okazji przez uczniów z klasy VIIIa.

        Z inicjatywy pani Pauliny Kolińskiej i pani Anny Ciby powstał “Zielony Patrol” - grupa uczennic z klas VI-VIII, które są zaniepokojone stanem środowiska naturalnego i chcą aktywnie zapobiegać jego degradacji. Pojawiły się już pierwsze pomysły na praktyczne działania na terenie naszej szkoły.

        Do tej pory myśleliśmy, że wyhamowanie globalnego ocieplenia na poziomie 2°C jest bezpieczną dla ludzkości granicą, przy której udałoby się uniknąć najgorszych zagrożeń. Od roku 2018 wiemy, że tak nie jest. Czekają nas częstsze burze, powodzie, fale upałów, susze, wichury, pożary, gwałtowne uderzenia mrozu, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów i wiążące się z nimi straty ekonomiczne, migracje klimatyczne, łatwiejsze rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, a nawet wzmożenie napięć politycznych. Jak twierdzi ONZ ,,mamy 12 lat, by zapobiec katastrofie”. To jest naprawdę ostatni dzwonek!

        A. Ciba

        Światowy Dzień AIDS

                     1 grudnia to z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień walki z AIDS oraz solidarności z nosicielami wirusa HIV. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy został wygłoszona prelekcja Pani mgr inż. Izabeli Korpowskiej, pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Trzebnicy. Zajęcia miały charakter otwarty. Były przeznaczone dla uczniów kl. VIII, a zostały zainicjowane przez Panią Adrianę Bocheńską, nauczyciela biologii. Spotkanie zostało przygotowane przez członków prężnie działającego Koła Biologicznego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy. Na znak solidarności z osobami dotkniętymi problemem HIV/AIDS zostały wykonane czerwone kokardki w kształcie odwróconej litery V, symbolizujące jeszcze niewygraną walkę z AIDS. W ramach podziękowań Szanownemu Gościowi wręczono plakaty przygotowane przez Koło Biologiczne. Temat poruszony podczas spotkania cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież chętnie stawiała pytania oraz brała udział w dyskusji.

        Tydzień  Edukacji  Globalnej  trwa

        Z powodów organizacyjnych obchody Tygodnia Edukacji Globalnej wydłużyliśmy do dwóch tygodni. Uczniowie klas VIe, VId i VII a uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez maturzystki z Liceum Ogólnokształcącego. Zajęcia dotyczyły wpływu zmian klimatycznych na częstotliwość katastrof naturalnych oraz zalet i wad biopaliw. Uczniowie pozostałych klas szóstych wezmą udział w podobnych zajęciach w najbliższych dniach.

        Ósmoklasiści uczestniczą w grach terenowych w Liceum Ogólnokształcącym. Kahoot, escape room, krzyżówka czy memory to zadania przygotowane przez licealistów. A wszystko związane z zagadnieniem zmian klimatycznych. Działania Liceum Ogólnokształcącego koordynują pani Anna Banaś i Monika Komisarczyk.

        Rozstrzygnęliśmy konkurs na film ekologiczny. Pierwsze miejsce przyznano filmowi wykonanemu przez Natalię Jandę i Martynę Jandę z klasy VIIb, a drugie miejsce otrzymała praca Marcjanny Marek z klasy VIId. Gratulujemy! Dyplomy i nagrody wręczymy przy najbliższej okazji.

        Zapraszamy na wystawę informującą o Młodzieżowym Strajku Ekologicznym, przygotowaną przez panią Ilonę Rudzińską. Na wystawie prezentujemy również plakaty wykonane przez uczniów z klasy VIIIa z okazji Strajku.

        Z inicjatywy pani Pauliny Kolińskiej i pani Anny Ciby powstał “Zielony Patrol” - grupa uczennic z klas VI-VIII, które są zaniepokojone stanem środowiska naturalnego i chcą aktywnie zapobiegać jego degradacji. We wtorek 26 listopada po piątej lekcji odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym pojawiły się wspaniałe propozycje działań, o których wkrótce usłyszycie. Póki co, dziewczyny odnowiły chodnikowy napis promujący hasło Tygodnia Edukacji Globalnej: Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!

        Anna Ciba, Ilona Rudzińska

        Wycieczka do planetarium i obserwatorium meteorologicznego

                   20 listopada uczniowie z kół geograficznych dla klas V i VI pojechali do Wrocławia do dwóch obserwatoriów Uniwersytetu Wrocławskiego. Najpierw obejrzeliśmy pokaz w planetarium obserwatorium astronomicznego. Zobaczyliśmy niebo nad Wrocławiem, najważniejsze gwiazdozbiory nieba północnego, planety Układu Słonecznego, gwiazdozbiory zodiakalne i najciekawsze obiekty dalekiego kosmosu. Następnie przejechaliśmy do obserwatorium meteorologicznego. W ramach projektu „Czy wiesz czym oddychasz? – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza – LIFE-MAPPINGAIR/PL” wysłuchaliśmy wykładu “Czy zje nas Smog?”. Dowiedzieliśmy się, że najbardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia jest tzw. niska emisja, czyli pyły pochodzące z kominów lokalnych kotłowni, prywatnych domów i rur wydechowych samochodów.

                    Następnie poszliśmy do ogródka meteorologicznego i obejrzeliśmy przyrządy służące do pomiaru składników pogody. Obok tradycyjnych termometrów i termografów, umieszczonych w klatce meteorologicznej, deszczomierzy czy wiatromierzy poznaliśmy zasady działania nowoczesnych urządzeń wykorzystujących fale radiowe i promienie laserowe do pomiaru temperatury powietrza i wielkości opadów. To był bardzo edukacyjny wyjazd.

                                                                                                                                                              A.Ciba

        Wieczór w teatrze

        19 października  klasa VIII d wybrała się pod opieką p. Agnieszki Drohomireckiej i p. Ilony Rudzińskiej  do Wrocławia na wieczorny spektakl do Teatru Polskiego. Uczniowie obejrzeli fantastyczną, przezabawną, jedną z najlepszych na świecie komedii – „Mayday”, która bawi widzów już od 25 lat.

         

        Akcja sztuki rozgrywa się w Londynie. Głównym bohaterem jest mężczyzna-John Smith, który jak się okazuje, jest bigamistą - ma dwie kochające go żony. Londyński taksówkarz  prowadzi, o dziwo, szczęśliwe życie w ciągłym kłamstwie, jednak do czasu.

        Otóż niespodziewany wypadek skutkuje dziwnymi zbiegami okoliczności i błędnie interpretowanymi wypowiedziami oraz wydarzeniami, które zmierzają do zdemaskowania jego podwójnego życia.

        John usiłuje wybrnąć z tarapatów, a pomaga mu w tym jego przyjaciel. Bohater kłamie

        i oszukuje do samego końca, wciągając w swoje intrygi powiernika, który nie potrafi mu odmówić, choć ma już serdecznie dość. Akcja przedstawienia cały czas toczy się bardzo wartko i brak w niej przystanków na odpoczynek od śmiechu.

        Jest to niezwykle zabawna komedia, pełna pomyłek, nieporozumień i zbiegów okoliczności. To świetne lekarstwo na smutny dzień i deszczową pogodę. Rozbawi do łez – każdego. Nawet w ponury listopadowy wieczór!

         

        Agnieszka Drohomirecka

        Trwa Tydzień Edukacji Globalnej

               Od poniedziałku odbywają się lekcje geografii poświęcone zmianom klimatycznym. Dziś zakończył się konkurs na film o tematyce ekologicznej. Wyniki zostaną ogłoszone w piątek. Dziś również uczniowie koła geograficznego kl. VI Gegra nie przegra wykonali na chodniku napis - hasło tegorocznego Tygodnia: Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu! W ten sposób informujemy przechodniów, że zagadnienia klimatyczne są dla nas ważne.

         

        X  POWIATOWY  KONKURS  „ ŚCIEŻKAMI  ŻYCIA ŚW.  JADWIGI”.

           14.XI.2019r. laureaci szkolnego konkursu „Ścieżkami życia św. Jadwigi” udali się do Szkoły Podstawowej Nr 2 aby uczestniczyć w kolejnym etapie tego konkursu. Uczestnicy  mieli za zadanie wykazać się wiedzą na temat życia i działalności Św. Jadwigi patronki naszego miasta. Chociaż zadania nie były łatwe uczniowie nieźle sobie poradzili.

        Laureatami naszej szkoły zostali:

        I miejsce  Kryspin Falfura ucz. kl. VI C

        II miejsce Marcelina Kopyś ucz. kl. VI B

        Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        Oprac. s. Lilianna Wypiór

         

         

         

         

        Dzień Niepodległości

         

        Dzień Niepodległości należy do najważniejszych świąt państwowych i jest na stałe wpisany w kalendarz uroczystości szkolnych. Patriotyczne apele przypominają nam o 123 latach niewoli, o wielkim bohaterstwie i poświęceniu żołnierzy, o sile, odwadze i woli przetrwania naszego narodu. Dzień 11 listopada ma wymiar symboliczny, wtedy to Rada Regencyjna powierzyła Józefowi Piłsudskiemu dowództwo nad polskim wojskiem i podpisano pokój kończący I wojnę światową.

        W tym roku szkolnym uroczysty apel dla klas starszych odbył się 13 listopada. Rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego, program artystyczny przedstawiła klasa 8c.

        Szczególnymi gośćmi, którzy wzięli udział w szkolnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości byli: Pani Krzysztofa Konieczna (Związek Inwalidów Wojenny RP, oddział w Trzebnicy), Pan Stefan Czyżyński (Koło Związków Sybiraków w Trzebnicy) oraz Pan Tadeusz Jaworski (Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Trzebnicy).

        Apel miał bardzo uroczysty i podniosły charakter, Pan Tadeusz Jaworski wręczył na ręce Dyrektor Jadwigi Kalinowskiej akt nadania odznaki „Za Zasługi dla ZKRPiBWP”. Szkoła otrzymała to wielkie wyróżnienie za wytrwałość i skuteczność w społecznym działaniu na rzecz rozwoju ruchu kombatanckiego i krzewienia jego pięknych tradycji. Odznaka została wpięta na sztandar.

        Serdecznie dziękujemy!

        Podsumowując uroczystości Pani Dyrektor Jadwiga Kalinowska przypomniała zgromadzonym, że odzyskane: Wolność i Niepodległość nie są dane raz na zawsze i każdego dnia naszym postępowaniem i zaangażowaniem musimy o nie dbać i je umacniać.

         

         

         

         

         

        LEKCJA HISTORII W KINIE

         Uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy 25 października  udali się do trzebnickiego kina Polonia aby obejrzeć  „Legiony”.

        Film ten pokazuje perspektywę młodych legionistów, którzy odważnie decydują się na czynną walkę w służbie idei niepodległej ojczyzny i stworzenia dla siebie „nowego domu”. W „Legionach” każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tu lekcja historii o I wojnie światowej i polskiej drodze do odzyskania niepodległości, wątek romansowy trójki bohaterów, realistyczne do bólu sceny batalistyczne oraz obraz wysiłku, cierpienia, niepewności czy pasji, z jaką legioniści godzą się żyć  i w konsekwencji umierać.  O tym jakie wzbudził emocje wśród naszej szkolnej widowni świadczyły łzy wzruszenia i owacje na koniec seansu.

        Polecamy!

        MATEMATYCZNY MARSZ NA ORIENTACJĘ

         

        5 Października odbył się 17 Matematyczny Marsz na Orientację w Brzegu. Szkołę Podstawową Nr 3 reprezentowały 3 patrole uczniowskie i jeden rodzinny. Uczestnikami biegu byli uczniowie klasy 6c: Marcelina Kopyś, Hanna Otfinowska i Miłosz Pamuła, uczniowie klas ósmych: Weronika Franczak, Weronika Śródka, Magda Wojtkowiak, Eva Bouwman, Mikołaj Kubaszewski i Karol Bliźniak. W patrolu rodzinnym wystąpił piątoklasista Maciej Otfinowski z rodzicami. W tym roku partol rodzinny zajął 4 miejsce.

        W deszczu, chłodzie i nieciekawej pogodzie dzieci biegały po parku, pokonując zarośla, by odnaleźć punkty kontrolne według załączonej mapy. Dodatkowo należało rozwiązać pięć niebanalnych matematycznych zadań oraz rozwiązać rebus. Dzieci biegały w trzyosobowych patrolach, a na wykonanie wszystkich zadań miały 60 minut. Jak co roku marsz organizowany jest przez Fundację Matematyków Wrocławskich przy Uniwersytecie Wrocławskim.

        Po zawodach uczniowie uczestniczyli w licznych mini konkurach sportowych, rozwiązywali łamigłówki logiczne oraz uczyli się tańczyć. Uczniowie wrócili do domu z uśmiechami na twarzach, dyplomami,  plecakiem wspomnień oraz deklaracją, że w przyszłym roku również pobiegną.

        Opracowanie opiekun konkursu Anna Otfinowska

        Akcja „ Wyślij kartkę do powstańca”   

          

         Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „ Wyślij kartkę do powstańca.” Akcja organizowana jest w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „BohaterON- włącz historię” . Jej celem jest upamiętnienie i uhonorowanie żyjących powstańców, wyrażenie wdzięczności  uczestnikom  walk o stolicę  poprzez wysłanie własnoręcznie wykonanych kartek lub napisanych listów do Powstańców Warszawskich.

        Lekcja geografii w … palarni kawy

                   W czwartek 10 października uczniowie z koła geograficznego Gegra nie przegra wybrali się na niezwykłe zajęcia do trzebnickiej palarni kawy El Gato Coffee Roasters przy ulicy Kościelnej. Na początku dowiedzieliśmy się wiele ciekawych faktów o kawie – jak wygląda jako roślina, gdzie rośnie, jakie są jej odmiany i jak może wyglądać po wypaleniu. Obejrzeliśmy też różne rodzaje ziaren kawowych, a niektórzy z nas próbowali je nawet rozgryźć. W czasie, gdy piec do wypalania kawy się rozgrzewał, próbowaliśmy świeżo zaparzoną kawę (bezkofeinową oczywiście). Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury mogliśmy sami otworzyć zawór, wsypując ziarna do środka i obserwowaliśmy, jak stopniowo zmienia się ich kolor. Wspaniały aromat kawy rozszedł się po całym wnętrzu, gdy po wypaleniu i przestudzeniu ziarna były gotowe do zmielenia. Następnie dowiedzieliśmy się, jak testuje się świeżo wypaloną kawę i poznaliśmy różne sposoby jej zaparzania. A na koniec dostaliśmy próbki palonych ziaren kawy. Wracaliśmy do szkoły z postanowieniem, że wrócimy do palarni z naszymi rodzicami, którzy też na pewno docenią ciepłą atmosferę i pyszną świeżą kawę.

                     Serdecznie dziękujemy właścicielom palarni, państwu Michałowi i Dominice Ociepkom za serdeczne przyjęcie i ciekawą lekcję geografii. Wspaniale, że w Trzebnicy jest takie niezwykłe miejsce.

                                                                                                                                               Anna Ciba

         

        Wrocław, jakiego nie znamy…

                       W środę, 2 października szóstoklasiści udali się do Wrocławia, aby z przewodnikiem zwiedzić najciekawsze zakątki stolicy Dolnego Śląska.

                        Pierwszym punktem naszej wyprawy był Ostrów Tumski, który został przyrównany przez oprowadzającego do Watykanu. Zwiedziliśmy jego klejnot - Katedrę Św. Jana Chrzciciela, której geneza powstania sięga roku 1000. Następnie, ku radości chłopców, udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego – jednego  z sześciu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wraz z Muzeum Militariów mieści się ono w zespole budynków średniowiecznego Arsenału Miejskiego. To właśnie  Muzeum Militariów okazało się niezwykle fascynujące, ponieważ zgromadzone są tam zabytki oręża polskiego i obcego. Pokazano nam broń białą, broń palną, hełmy, pamiątki patriotyczne i zbiór mundurów z okresu II wojny światowej.

                       Kolejnym niezwykłym miejscem, do którego zawitaliśmy była Dzielnica Czterech Wyznań. Znajduje się ona w centrum miasta - w pobliżu Rynku. Jej granice wyznaczają ulice, przy których stoją: kościół katolicki, kościół ewangelicki, prawosławny i synagoga. Symbolizuje różnorodność oraz tolerancję religijną i kulturową Wrocławia. Potem „przywitaliśmy się” z Aleksandrem Fredrą, który dumnie spoglądał na nas  z wysokości, a ostatnim etapem naszej wędrówki był przyjazd do wieżowca Sky Tower i wjazd na wieżę widokową. Trzeba przyznać, że nie było pośród nas nikogo, na kim ten widok nie zrobił wrażenia.

                      Wróciliśmy w wyśmienitych humorach, nawet pochmurne niebo nie było powodem do narzekań. Rozpierała nas duma, że mieszkamy w pobliżu tak niezwykłego miejsca, jakim okazał się Wrocław!

         

                                                                                                                             Agnieszka Drohomirecka

         

        PIELGRZYMKA   MAŁĄ   ŚCIEŻKA   ŚW.  JADWIGI.

         

        W ramach obchodów XXVII Dni Kultury Chrześcijańskiej w Trzebnicy, w sobotę 28 września 2019 r., odbyła się XIII piesza pielgrzymka dzieci i młodzieży trzebnickich placówek oświatowych, rodziców, katechetów  oraz mieszkańców Trzebnicy dla uczczenia św. Jadwigi Śląskiej. Dotychczas pielgrzymowaliśmy Dużą Ścieżką Świętej Jadwigi Śląskiej oznakowanej kamieniami medytacji, rozmieszczonymi na terenie i obrzeżach miasta. Jest ich siedem. Przypominają one cnoty św. Jadwigi. Kamienie te ustawione są w miejscach związanch tradycją ludową czy też legendą z pobytem lub działalnością św. Jadwig Śląskiej. Natomiast tym razem, wyruszyliśmy spod sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej na plac pielgrzymkowy, gdzie znajduje się Mała Ścieżka Świętej Jadwigi Śląskiej. Mała ścieżka, oznaczona 15 stacjami, pokazuje poszczególne etapy życia księżnej Jadwigi w drodze do świętości i prowadzi przez grody i miasta, na trasie wędrówek św. Jadwigi, poczynając od ojczystej Bawarii – Diessn, Andechs, Kitzingen, Banberg i dalej przez Śląsk: Wrocław, Legnica, Trzebnica, Brzeg,Krosno Odrzańskie, Wleń, Środa Śląska, Złotoryja ,Niemcza, Rokitnica. Pielgrzymce przewodniczył ks. Marek Sawicki, który prowadził modlitwę i śpiew oraz wyjaśniał znaczenie każdej stacji. Wszyscy pielgrzymi otrzymali specjalny znaczek, jako certyfikat uczestnictwa w XIII Pielgrzymce Dużą i Małą Ścieżką św. Jadwigi Śląskiej. Znaczki wręczł Prezes TMZT – Zbigniew Lubicz-Miszewski, natomiast – wiceprezes, Leontyna Gągało wyjaśniła pielgrzymom dlaczego ścieżki św. Jadwigi oznakowane są kamieniami. Otóż, zgodnie z tradycją ludową, św. Jadwiga często pielgrzymowała do grobów świętych, m.in. św. Wojciecha i św. Stanisława. W czasie długich i wyczerpujących wędrówek, odpoczywała siadając na napotkanych kamieniach. Wszystkim uczestnikom pielgrzymki dziękujemy za tak liczne przybycie.

         

        Wycieczka na Festiwal Nauki

        25 września, grupa uczniów z klas V-VI z p. Haliną Pisarczyk i Joanną Sobotą, wybrała się na warsztaty, organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, do Instytutu Archeologii we Wrocławiu. Zajęcia pt. „Życie w średniowiecznym mieście” poprowadzili dla nas wykładowcy i studenci archeologii. Część pierwsza, wprowadzająca, z prezentacją multimedialną, odbyła się w budynku instytutu i muzeum tam się znajdującym. Część druga to zajęcia w plenerze. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem przystąpili do lepienia i ozdabiania naczyń z gliny, tkania na specjalnych krosnach, wybijali monety pamiątkowe, próbowali swoich sił w kaligrafii, a także zagrali w średniowieczne gry. To jeszcze nie wszystko, w kąciku muzycznym podziwiali instrumenty odnalezione na terenie Wrocławia i słuchali ich dźwięków. Na ognisku pieczone były podpłomyki i przygotowana strawa. Z ziół parzono też herbatkę. Wszystkiego można było spróbować. Wrażenia z tych warsztatów były niezapomniane.

                                                                               Opracowały: Joanna Sobota, Halina Pisarczyk

        Uczniowie z Trójki popierają Światowy Strajk Klimatyczny

               W piątek 20 września miliony uczniów na całym świecie wyszły ze szkół na ulice. Odbyła się największa w historii młodzieżowa akcja klimatyczna, mająca na celu wymuszenie na przywódcach państw zmianę systemową, konieczną do powstrzymania zbliżającej się katastrofy. Uczniowie klasy VIII a wraz z wychowawczynią, panią Anną Otfinowską i nauczycielem geografii, panią Anną Cibą, okazali poparcie strajkującej młodzieży. Po zapoznaniu się z postulatami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (https://www.msk.earth/postulaty?fbclid=IwAR2zPk7Emqp-h8AGi6aurjLq6FqNn9n3gKpmcT_6PNnSO5oks0o-0cRpZ7Y) i postacią młodej szwedzkiej działaczki ekologicznej Grety Thunberg uczniowie przygotowali plakaty z hasłami klimatycznymi. Po zrobieniu zdjęcia uczniowie sporządzili wystawę plakatów na terenie szkoły. Młodzi ludzie mają nadzieję, że rządy dostrzegą konieczność podjęcia natychmiastowych działań w celu zapewnienia im bezpiecznej przyszłości.

        Anna Ciba

         

        Sukcesy matematyków – II semestr

         

        1.  II Powiatowy Konkurs Matematyczny Delta dla klas VII.

         22 maja 2019 roku w naszej szkole odbył się II Powiatowy Konkurs Matematyczny „Delta” dla klas siódmych. Uczniowie przez 60 minut musieli zmierzyć się z zadaniami otwartymi, których rozwiązanie wymagało dużej wiedzy matematycznej oraz sprytu. W konkursie wzięli udział najwybitniejsi młodzi matematycy z powiatu.

         Z radością zawiadamiamy, że dwie uczennice naszej szkoły, przygotowywane przez panią Katarzynę Buczkowską zajęły zaszczytne I miejsce Patrycja Budzyń klasa VII b oraz V miejsce Maja Okuniewicz klasa VII a.

         

                

        1. I Powiatowy Konkurs „Matematyczne Duety” dla klas VIII

         8 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej w Powidzku odbył się I Powiatowy Konkurs „Matematyczne Duety” dla klas ósmych. Uczniowie w zespołach dwuosobowych przez 60 minut rozwiązywali wspólnie zadania  zamknięte, potem przez 30 minut zadania otwarte.

         Naszą szkołę reprezentowali Paweł Solecki i Szymon Hupa z klasy VIII a, przygotowywani przez panią Katarzynę Buczkowską. Uczniowie świetnie poradzili sobie z rozwiązywaniem zadań i zajęli zaszczytne II miejsce.

                                                               

         

         

        1. Powiatowy Konkurs „Mistrz Rachunku”

         7 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy odbył się Powiatowy Konkurs „Mistrz Rachunku”.  Przez 25 minut najlepsi uczniowie z powiatu musieli rozwiązać 60 trudnych wyrażeń. Nasi uczniowie bardzo ładnie poradzili sobie z zagadnieniami i zajęli zaszczytne:

         

                 I miejsce Mateusz Orleański klasa V e – Katarzyna Buczkowska

                 III miejsce Tomek Solecki klasa V a – Katarzyna Sobota

                                                               

        GRATULIJEMY!

                                                                Opracowanie Katarzyna Buczkowska

         

        Udało się! Będziemy #SuperKoderami.

        Nasza szkoła od września dołączy do #SuperKoderów!

        #SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu.

        #SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.

        Od września ruszamy z zajęciami, @Fundacja Orange pomoże nam uczyć programowania. Nie możemy się doczekać! ;)

         

        XI GALA ZŁOTE SOWY 2019.

        Jedenasta gala „ Złotych Sów” odbyła się w tym roku 12 – go czerwca w sali bankietowej „ Riviera” w Prusicach. Na gali obecni byli nagrodzeni uczniowie szkół powiatu trzebnickiego z rodzicami i swoimi nauczycielami – opiekunami. Znamienite grono uświetnili dyrektorzy Szkół oraz włodarze powiatu trzebnickiego i goście z Wrocławia. Otwarcia spotkania dokonał burmistrz gminy Prusice Igor Bandrowicz. Gala uświetniona była muzyką filharmoników opery wrocławskiej i radosnymi występami uczniów szkół prusickich, którzy grali, śpiewali i tańczyli. Oryginalny taniec chiński zyskał szczególny aplauz. W roli konferansjerów wystąpili: p. Iwona Kiepul, p. Anna Regiec, p. Robert Kawalec.

        Z wielką radością informujemy, iż wśród wszystkich szkół podstawowych naszego powiatu otrzymaliśmy aż dwa wyróżnienia:

        tytuł „SZKOŁA – LAUREAT „ZŁOTA SOWA”

        POWIATU TRZEBNICKIEGO w kategorii klas I – III

        oraz tytuł „SZKOŁA – LAUREAT „ZŁOTA SOWA”

        POWIATU TRZEBNICKIEGO w kategorii klas IV – VI.

        Wśród wyróżnionych uczniów i nauczycieli ZŁOTE SOWY otrzymali:

        w kategorii kl. I – III :

        Mateusz Sidorczuk

        w kategorii kl. IV – VI :

        Kryspin Falfura

        Marcelina Kopyś

        w kategorii kl. VII – VIII:

        Paweł Solecki

        w kategorii Sportowiec Roku

        Jagoda Siemiątkowska

        W kategorii Nauczyciele- Opiekunowie:

        s. Lilianna Wypiór

        p. Katarzyna Buczkowska

        Sentencją: „ Nie ma wielkich talentów bez silnej woli” p. Starosta Małgorzata Matusiak zaprosiła do udziału już w przyszłorocznych „ Sowach” których organizatorem będzie Starostwo Powiatowe w Trzebnicy.

        Gratulujemy… oprac.s. Lilianna Wypiór

         

         

        Wycieczka Skalne Miasto/Praga/Dvur Kralov

                  Uczniowie klasy VIIb i VIId  wraz z  uczniem  klasy VIIa wzięli udział w trzydniowej wycieczce, której głównym celem było poznanie atrakcji turystycznych na terenie naszych południowych sąsiadów – Czech Z Trzebnicy wyjechaliśmy 3 VI. Pierwszą atrakcją, jaka na Nas czekała było Skalne Miasto.

        Ten kamienny labirynt został wyrzeźbiony siłami natury. 100 metrowe skały wskutek erozji terenu przyjęły fantastyczne kształty przypominające baszty, skalne grzyby czy też postaci ludzkie. Skorzystaliśmy także z rejsu tratwą po górskim jeziorze.Kierując się do ośrodka w  Zachełmiu wstąpiliśmy do Parku Miniatur w Kowarach. Miniatury przedstawiały zabytki Dolnego Śląska, które warto zwiedzić i poznać.

                  Drugiego dnia udaliśmy do Pragi. Do najważniejszych atrakcji stolicy Czech z pewnością należały: Wzgórze Petrin  z miniaturą wieży Eiffla, Hradczany, Katedra św. Wita, Zamek Królewski, Złota Uliczka, Ogród Wellsteina, Most Karola i Rynek Starego Miasta.

        Ostatniego dnia przyjechaliśmy do Dvur Kralove. Tutaj bowiem znajduje się jeden z największych czeskich ogrodów zoologicznych – ZOO Safari.

        Specjalnością ogrodu jest Afrykańskie Safari, gdzie na kilkunastu ha biegają luzem liczne zwierzęta kopytne, m.in.: antylopy, bawoły, zebry. Po tej części ogrodu poruszaliśmy się specjalnym autobusem, z którego mogliśmy podziwiać czasami z bardzo bliska te piękne zwierzęta. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Park Zdrojowy w Kudowie Zdrój, w którym mogliśmy posmakować wód leczniczych.

                   Opiekę nad uczniami sprawowała p. Olga Gardiasz i p. Paulina Kolińska, która była kierownikiem  naszej wycieczki .  

                                                                                                                                                              Olga Gardiasz

         

                                                                    Wystawa Space Adventure – 3 czerwca

              Pięćdziesiąt lat temu pierwszy człowiek stanął na Księżycu. By więcej dowiedzieć się o tym przełomowym wydarzeniu, uczniowie z klas VIIc, VIIa, VId, VIIIc i IVa pod opieką pani Anny Otfinowskiej i pani Anny Ciby wybrali się na wystawę pod patronatem NASA – Space Adventure. Ciekawa kolekcja amerykańskich i radzieckich eksponatów, atrakcyjnie wyeksponowana w Hali Stulecia, przenosi w czasy kosmicznego wyścigu między tymi dwiema potęgami. Szczególnego wrażenia dostarczyła nam możliwość dotknięcia kamienia przywiezionego z Księżyca przez uczestników misji Apollo. W symulatorze kabiny promu kosmicznego mogliśmy spróbować wylądować promem na Ziemi, a w urządzeniu Multi-Axis Trainer przetestować swój narząd równowagi. Wróciliśmy z wystawy bogatsi o wiedzę i ciekawe doświadczenia.

        Anna Ciba

         

        Podsumowanie Misji Zero projektu Astro Pi

        Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła geograficznego wzięli udział w projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej Astro Pi Challenge. Misja Zero tego projektu polega na zaprogramowaniu w języku Python pozdrowień dla astronautów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz pomiaru temperatury wewnątrz stacji. W tym roku w projekcie wzięło udział ponad 5 tysięcy zespołów uczniów z Europy i Kanady. Wśród 4621 prawidłowo zaprogramowanych wiadomości znalazły się cztery przygotowane przez piątoklasistów z trzebnickiej Trójki. Ich programy na początku maja zostały wyświetlone na komputerach Raspberry Pi znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Hania Otfinowska, Karolina Budzyń, Blanka Jakusek, Michalina Grzelak, Emilka Kucman, Patrycja Czarzasta, Miłosz Pamuła, Szymon Papiernik i Miłosz Herka otrzymali pamiątkowe dyplomy z mapą, pokazującą miejsca, nad którymi przelatywała stacja w chwili wyświetlenia ich wiadomości.

        Anna Ciba

         

         

         

         

        Klasy VIII A i VIIIB w Warszawie

        Dnia 27.05.2019r. uczniowie klasy 8a (p. Ewa Pasek), klasy 8b (p. Małgorzata Bogaczyńska) jak i również p. Wojciech Kabat oraz kilkoro uczniów z innych klas wyjechali na trzy dni do Warszawy. W poniedziałek ok. godziny 10:00 spotkaliśmy się na parkingu przy placu pielgrzymkowym i wyruszyliśmy w drogę do Warszawy. Podróż trwała dość długo, ale udało nam się o czasie dotrzeć na miejsce. Naszym pierwszym celem było Centrum Nauki Kopernik. Było tam bardzo dużo różnych ciekawych atrakcji naukowych. Ciężko było się połapać gdzie co jest. Spędziliśmy tam dwie godziny i później wyruszyliśmy do Sulejówka na obiadokolację. Po pysznym posiłku mieliśmy czas dla siebie i spędzaliśmy go w fantastycznych  pokojach.

        Następnego dnia zwiedzaliśmy wiele historycznych miejsc w Warszawie. Odwiedziliśmy Powązki, Grób Nieznanego Żołnierza, Łazienki Królewskie i Starówkę. Podczas zwiedzania złapała nas ogromna ulewa i wszyscy chowali się, gdzie się tylko dało. Wróciliśmy do autobusu i pojechaliśmy do Sulejówka.

        Ostatniego dnia pojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie wjechaliśmy na 30 piętro i mieliśmy widok na panoramę Warszawy. Następnie poszliśmy do Złotych Tarasów i w ten sposób spędziliśmy nasz czas wolny - na zakupach. I została nam podróż do domu, która w sumie minęła dość szybko. Ostatnia wycieczka… a atmosfera w autobusie była zapewne niezapomniana i każdy się uśmiał. W Trzebnicy byliśmy ok. godziny 19:00 i wszyscy rozeszli się do domu. 

         

         

        Powiatowy konkurs polonistyczny „Czytam między słowami”

         

         

        Dnia 20 V 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbyła się XIII edycja powiatowego konkursu polonistycznego „Czytam między słowami”. Jego celem jest doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, kształtowanie umiejętności koncentracji i gustów czytelniczych.

        W potyczkach konkursowych wzięło udział 9 uczestników z 8 szkół powiatu trzebnickiego. Ósmoklasiści pracowali indywidualnie, czytali kilka tekstów o różnym charakterze: literackim i użytkowym, następnie wykonywali zadania związane z ich treścią.

        Wyniki:

        I miejsce – Maja Adamek – Szkoła Podstawowa nr 3 w Obornikach Śląskich

        II miejsce – Małgorzata Biarda – Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy

        Aleksandra Bęben – Szkoła Podstawowa w Osolinie

        Magdalena Reptak – Szkoła Podstawowa w Ujeźdźcu Wielkim

        III miejsce – Karolina Dębowska – Szkoła Podstawowa w Powidzku

        Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!!!

        Agnieszka Drohomirecka

         

         

         

         

         

         

         

        XIII POWIATOWY KONKURS „ZNAM JANA PAWŁA II”

                       22 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Trzebnicy odbył się XIII Powiatowy konkurs biograficzny „ Znam Jana Pawła II” dla uczniów z klas IV- VII. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o naszym wielkim Rodaku.

        W czasie tych eliminacji uczniowie zmagali się z zadaniami o zróżnicowanym stopniu trudności. Laureatem pierwszego miejsca został nasz uczeń kl. V b Kryspin Falfura. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        oprac. s. Lilianna Wypiór.

         

        Edukowanie przez pomaganie

                    21 maja odbyły się w naszej szkole zajęcia dla uczniów klas IV-VI w ramach projektu Fundacji Centaurus „Edukowanie przez pomaganie”. Poprowadził je pan Norbert Ziemlicki – inspektor ds. ochrony zwierząt. Towarzyszył mu adoptowany pies Toffik oraz kretojeż z dalekiego Madagaskaru  o wdzięcznym imieniu Teddy.

                    Podczas zajęć mogliśmy się dowiedzieć, w jaki sposób działa Fundacja, jakie są prawa zwierząt, jakie kary grożą za znęcanie się nad nimi oraz jak im pomóc. 

                    Zajęcia były jednocześnie finałem zbiórki pieniędzy, którą na rzecz podopiecznych Fundacji przeprowadziła kl. VII d wraz z wychowawczynią. W ramach zbiórki odbyła się także sprzedaż ciast, magnesów i kaktusików. Udało nam się zebrać 867 zł i 45 groszy!!!

                    W imieniu organizatorów serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję. MACIE WIELKIE SERCA! A wszystkich zainteresowanych działalnością Fundacji, adopcją zwierzaka lub wolontariatem odsyłam na stronę www.centaurus.org.pl

        Paulina Kolińska

        Wycieczka geograficzna dla klas piątych

        9 i 10 maja grupa piątoklasistów uczestniczyła w wycieczce geograficznej na Wyżynę Śląską i Jurę Krakowsko-Częstochowską. Pierwszym zwiedzanym obiektem było Muzeum Śląskie usytuowane w budynkach dawnej kopalni Katowice, ale zanim tam dotarliśmy, obejrzeliśmy architektoniczną ikonę Katowic - halę Spodek. W muzeum uczestniczyliśmy w lekcji “Od Masajów do Jakutów”, która odbywała się w przestrzeni edukacyjnej “Na tropie Tomka”. Literacką bazą ekspozycji i zajęć edukacyjnych był cykl powieści przygodowych Alfreda Szklarskiego o młodym podróżniku, Tomku Wilmowskim. Po rozwiązaniu ciekawych zadań udaliśmy się do Domu Oświaty Biblioteki Śląskiej, w którym zwiedziliśmy między innymi gabinet tego pisarza, przez wiele lat mieszkającego w Katowicach. Następnie przejechaliśmy do Zabrza do Sztolni Królowa Luiza, gdzie uczestniczyliśmy w pełnym emocji i niespodzianek programie edukacyjnym Geostrefa. Po korytarzach dawnej kopalni węgla kamiennego oprowadzali nas prawdziwi górnicy. Poznaliśmy historię powstania tego surowca naturalnego, jego odkrycia i eksploatacji w Polsce oraz trudne warunki, w jakich pracowali pod ziemią górnicy. Pełni wrażeń dotarliśmy do Gościńca Jurajskiego, gdzie spędziliśmy noc.

        Rano, po obfitym śniadaniu, wyruszyliśmy do Podzamcza, gdzie znajdują się trwałe ruiny największego w Polsce średniowiecznego zamku – Ogrodzieńca. Tam, pod opieką przewodnika, odbyliśmy “Spacer przez epoki”. Dokładnie zwiedziliśmy ruiny zamku, poznając jego historię oraz warunki życia w kolejnych etapach jego istnienia. Następnie przeszliśmy na sąsiednią Górę Birów, na której zrekonstruowano wczesnośredniowieczny gród ziemno-drewniany. W zboczu Góry przeszliśmy przez jaskinię krasową, a po drodze widzieliśmy okopy z czasów pierwszej wojny światowej. Po długiej części edukacyjnej przyszła pora na krótki relaks wśród straganów na ogrodzienieckich “Krupówkach”. Kolejnym punktem programu były zajęcia edukacyjne na Pustyni Błędowskiej, ale tutaj plany definitywnie pokrzyżowała nam pogoda - lunęło, jak z cebra. Udało nam się tylko rzucić okiem na Pustynię w niezwykłych dla tego rodzaju obszarów warunkach atmosferycznych – w ulewnym deszczu. I tak zakończyliśmy poznawanie dwóch ciekawych, a rzadko przez nas odwiedzanych, krain geograficznych.

        Anna Ciba

         

        Dzień Pioniera Ziemi Trzebnickiej.

                   Tradycyjnie już, pod koniec kwietnia, świętujemy w naszej gminie Dzień Pioniera Ziemi Trzebnickiej, a pomnik im poświęcony jest pod opieką naszej szkoły.. W tym roku przy pomniku Pionierów spotkaliśmy się 8 maja, by uczcić pamięć pierwszych osadników, którzy odbudowywali i tworzyli miasto z powojennych gruzów.

              Uroczystości, przygotowane przez TMZT oraz Dyrekcję Szkoły, naszych uczniów i harcerzy z DH WAGABUNDA, rozpoczęły się w Parku Pionierów. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego o zabranie głosu poproszono pan Antoniego Godycko- Ćwirkę, który powiedział, że są daty w życiu każdego z nas, które pozostają w pamięci. Jego datą jest 4 sierpnia 1945 roku, kiedy to wraz z rodziną przybył do Trzebnicy. - Wiedzieliśmy, że dalej nie pojedziemy, dlatego że kolej dalej już nie prowadzi. Wiedzieliśmy, że to będzie nasze miejsce. Dziękuję Wam wszystkim, szczególnie młodzieży, że jesteście, pamiętacie i będziecie pamiętać, że ten dzień będziecie świętować – mówił. Spotkanie przy Pomniku Pionierów zakończyło się złożeniem wiązanek kwiatów przez delegacje.

         

         

        XXIII Powiatowy Konkurs Mitologiczny.

         

                                                              „Zawsze patrzono na mitologię jak na jeden z najpiękniejszych tworów wyobraźni greckiej                                                 i  była ona zbiorem nieśmiertelnych tematów, motywów, symbolów, bez których i dziś      

                                                      sztuka nie umie się obejść i wciąż do nich wraca.”

                                                                                                                                                 Jan Parandowski


        4 kwietnia odbył się XXIII Powiatowy Konkurs Mitologiczny. 20 najlepszych znawców mitologii, uczniów klas piątych z naszego powiatu, spotkało się by walczyć o tytuł laureata konkursu i wieniec laurowy – „symbol, nagrodę w równej walce”. Uczestniczy zmierzyli się z testem przygotowanym przez specjalistów ze Stowarzyszenia Oświatowego „Sowa”. W czasie, gdy komisja konkursowa sprawdzała prace, uczniowie dekorowali pisanki. Okazją do tych zajęć są zbliżające się święta wielkanocne. Uczniowie ozdabiali kolorowymi wstążkami i cekinami styropianowe jaja. Powstały bardzo oryginalne prace. Wyniki konkursu prezentują się następująco:

        I miejsce

        Marczelina Kopyś - SP nr 3 w Trzebnicy

        II miejsce

        Olga Janusiewicz - SP nr 3 w Trzebnicy

        Kornelia Pera SP Pęgów

        III miejsce

        Patryk Klementowski SP nr 2 Oborniki Śl.

        Gratulujemy wszystkim uczniom. Byli naprawdę świetnie przygotowani, a różnice punktowe między laureatami i pozostałymi miejscami niewielkie.

        J. Sobota, A. Herner


         

        XVI POWIATOWY KONKURS BIBLIJNY

        TRIDUUM PASCHALNE”

         

        Dnia 3 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się XVI Powiatowy Konkurs Biblijny „ Triduum Paschalne” dla uczniów kl. IV - VII pod opieką

        Pani Agnieszki Barełkowskiej-Goraś i s. Lilianny Wypiór. Do konkursu przystąpiło 16 uczniów z pięciu gmin: Żmigrodu, Obornik Śląskich, Prusic, Zawoni i Trzebnicy. Zadaniem było wykazanie się znajomością Ewangelii według Św. Mateusza. Mianowicie rozdziałów dotyczących męki, śmierci

        i zmartwychwstania Pana Jezusa. Wszyscy uczniowie biorący udział

        w konkursie wykazali się bogatą wiedzą i orientacją biblijną.

        Cieszymy się sukcesem naszych uczniów, którzy zajęły:

         

        II miejsce Kryspin Falfura ucz. kl. V B

         

        III miejsce Nadia Cichy ucz. kl. V B

         

        Gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć w konkursach.

         

        oprac. s. Lilianna Wypiór.

         

        NARODOWE FORUM MUZYKI „Piękna i Bestia”

         

        03 kwietnia 2019r. uczniowie klasy Va pod opieką  wychowawczyni p. Agnieszki Skurjat i nauczyciela muzyki p. Justyny  Curyło mieli przyjemność- po raz kolejny w tym roku szkolnym- odwiedzić  wyjątkowe miejsce w centrum Wrocławia – Narodowe Forum Muzyki imienia Witolda Lutosławskiego. 

                        Uczniowie uczestniczyli w widowisku  pt. „Piękna i Bestia” – suita baletowa.

                        Budząca trwogę francuska baśń ludowa z XVIII wieku stała się inspiracją dla wielu poetów, reżyserów, kompozytorów i choreografów na całym świecie. Podzieloną na sceny historię wyzwalania królewicza spod wpływu złych mocy, przedstawiono  za pomocą trzech głównych środków wyrazu: słowa, muzyki i tańca. Libretto, czyli scenariusz baletu, powiodło nas do zamku, w którym spotkamy zaczarowanych przez wróżkę bohaterów. Poszczególne muzyczne tematy opisywały  charaktery bohaterów.  Ich nastroje, uczucia i emocje wyrażali  na scenie poruszający się w rytm muzyki-tancerze.

                        Dzieło ambitne, ale i świetnie przystosowane do odbioru przez młodego widza.  Osoby, które  jeszcze nie uczestniczyły  w koncertach organizowanych w tym miejscu, zachęcamy do przyjścia tam, bo naprawdę warto. Obcowanie ze sztuką kształtuje wrażliwość, poczucie estetyki i  dobry gust. Uczy szacunku dla takich  m.in. wartości, jak: dobro, miłość, odpowiedzialność.

        Dodatkową atrakcją pobytu w Narodowym Forum Muzyki było bliskie „spotkanie”  młodych widzów z orkiestrą krasnoludków, która stoi przed budynkiem NFM przy Promenadzie Staromiejskiej.

                                                                                                                                     Agnieszka Skurjat

         

        GALA LAUREATÓW XVI edycji konkursu "zDolny Ślązaczek"

        2 kwietnia odbyła się GALA LAUREATÓW XV edycji konkursu "zDolny Ślązaczek" podczas której nasi uczniowie odebrali nagrody i zaświadczenia.
        Laureatami tegorocznej edycji konkursu  zostali:

                 Paweł Solecki –laureat z języka polskiego i matematyki opiekunami byli  p.  Ewa Pasek i p. Katarzyna Buczkowska
                  Emilie Kunkel  - laureatka z języka niemieckiego – opiekun p.  Małgorzata Bogaczyńska
                 Wraz z uczniami w uroczystości uczestniczyli ich rodzice oraz p. Dyrektor Jadwiga Kalinowska.

         

        Finał z przygodami

        28. Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu (30-31 marca) pozostanie w naszej pamięci z wielu powodów. Pierwszy z nich to przygody w drodze do Gdyni. Dwie awarie autokaru wydłużyły podróż nad morze o 6 godzin! Na szczęście komfort Hotelu Morskiego pozwolił nam wypocząć i stanąć z zapałem w szranki konkursu. Starsze drużyny - klas VII (Weronika Śródka, Magda Trelińska, Maja Grodzicka, Nikola Jaworowicz, Amelka Nowak, Bartek Juniewicz, Adam Gliński) oraz uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 (Klaudia Długosz, Michalina Klementowska, Agata Marcisz, Natalia Soroczyńska, Natalia Wójcicka, Kamil Rajn) - rozpoczęły od rozwiązania zadań spontanicznych. Natomiast uczennice klas V (Ula Bogumił, Nadia Cichy, Natalia Dudek, Gabrysia Hasikowska, Ola Lejman, Hania Otfinowska, Dominika Twardowska) zaprezentowały przedstawienie o nieudanym wynalazku Leonarda da Vinci. Po emocjach na scenie młodsi Odyseusze oddali się zabawie w Centrum Nauki Experyment. Po pysznej obiadokolacji w hotelu pojechaliśmy na wspaniałą zabawę w Gdynia Arena - było rewelacyjnie.

        Niedziela rozpoczęła się od kolejnej przygody - zaginął karton siódmoklasistów! Nie pierwszy to karton, który nam zaginął i odnalazł się po przedstawieniu ߙ⬠więc dzielnie stawiliśmy czoła przeciwieństwom losu i poszukaliśmy tajemniczej bakterii we wnętrzu ludzkiego organizmu. Koło południa czasu dali licealiści, prezentując historię o wietrze mącicielu i naiwnych drzewach w lesie. Konkursowe zmagania zakończyli piątoklasiści, rozwiązując zadanie manualne.

        Zostało nam trochę czasu do Gali Finałowej, więc pojechaliśmy na plażę. Podróż odbyliśmy trolejbusem – ciekawym środkiem transportu miejskiego. Na plaży bardzo wiało, podobnie jak na nabrzeżu, gdzie zrobiliśmy sobie tradycyjne zdjęcie przed Darem Pomorza. Czas gonił, zrobiliśmy małe zakupy i ruszyliśmy w stronę Gdynia Arena.

        Gala Finałowa rozpoczęła się wspaniałym pokazem laserów. Na zakończenie też były lasery, a pomiędzy - ogłaszanie wyników, którym towarzyszyło tylko kilka łez. Bo nieważne, że nie zajęliśmy miejsc na podium. Ważne, że stawiliśmy czoła wyzwaniom, rozwiązaliśmy problem, poznaliśmy wspaniałych ludzi i … nieco lepiej samych siebie, nasze możliwości i ograniczenia. Odyseja Umysłu to podróż, która może trwać i trwać, zależy to tylko od naszych chęci.

        Na koniec serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym ta przygoda była możliwa:

        Panu Burmistrzowi Markowi Długozimie,

        Firmie Vermeiren i Państwu Golec,

        Radzie Rodziców przy Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy,

        Firmie Selltech,

        Pani Agnieszce Twardowskiej,

        Pani Annie Cichy,

        Pani Annie Otfinowskiej,

        Pani Karolinie Stępień

        oraz wszystkim Rodzicom Odyseuszy

        za wsparcie finansowe, organizacyjne i duchowe. Jesteśmy bardzo wdzięczni

         

         
        XVIII Powiatowy Turniej Baśniowy.
        Dnia 26 marca 2019 r. nasz szkoła zorganizowała kolejny już XVIII Powiatowy Turniej Baśniowy. Za jego organizację odpowiedzialne były p. Edyta Kozicka oraz p. Joanna Luty. Konkurs ten był skierowany  do uczniów klas czwartych szkoły podstawowej z terenu powiatu trzebnickiego. Uczestniczyli w nim uczniowie wytypowani przez Szkolne Komisje Konkursowe. W tym roku wzięło w nim udział szesnaście szkół z sześciu gmin. Osiemnaścioro uczestników musiało wykazać się obszerną wiedzą dotyczącą odbioru dzieł literackich o tematyce baśniowej. Konkurs miał formę testu. Uczestnicy w ramach przygotowań przeczytali aż dwadzieścia sześć baśni, w tym trzy lektury szkolne.
             Laureatkami  XVIII Powiatowego Turnieju Baśniowego  zostały uczennice z naszej szkoły, z których wszyscy jesteśmy bardzo dumni.
           Poniżej wykaz wszystkich laureatów:
             I miejsce: Wiktoria Tomczyk - kl. IV c  SP3 Trzebnica
             II miejsce: Julia Tomczyk - kl. IVc    SP3 Trzebnica
             III  miejsce: Gabriela Tarczyńska-  SP Pęgów
             III miejsce: Jakub Hudeczek -SP  Żmigród
        Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
                                                                                K. Łoś

         

        Etap szkolny Turnieju Baśniowego

        Dnia 12.03 odbył się etap szkolny Turnieju Baśniowego. Konkurs był skierowany do uczniów klas IV powiatu trzebnickiego.  W naszej szkole uczestniczyło w nim dziesięcioro uczniów, którzy z uwagą przeczytali baśnie i bajki m.in. Ch. Andersena, braci Grimm czy Ch. Perrault`a. Laureatami szkolnego etapu zostali:
        - I miejsce - Julia Tomczyk z klasy IV C
        - II miejsce- Wiktoria Tomczyk z klasy IV C
        -  III miejsce Joanna Krzyszkiewicz z klasy IV A
        Julia i Wiktoria będą reprezentować naszą szkołę na Powiatowym Turnieju Baśniowym. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że konkurs ten rozbudził w naszych uczniach zainteresowanie tematyką baśniową.
                                                                                                                                  Katarzyna Łoś

         

         

        Kariera zawodowa.

                   15 marca uczniowie klas ósmych gościli w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Trzebnicy.  Po prezentacji oferty edukacyjnej i obejrzeniu etiudy klasy 2a  uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęciach przygotowanych przez licealistów i nauczycieli PZS nr 1.  W pracowniach przedmiotowych młodzież naszej szkoły miała okazję wykonać ciekawe doświadczenia z fizyki, chemii czy biologii, wziąć udział w lekcjach pokazowych w salach medialnej i językowej.

                                                                                                                                                                                          Magdalena Szewczuk

        Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/PZS1Trzebnica

         

         

         

        II Edycja Powiatowego Konkursu Umiejętności z Języka Angielskiego "Master of English"

        pod patronatem Stowarzyszenia Oświatowego „Sowa”.

                  W czwartek 14 marca 2019r pani dyrektor Jadwiga Kalinowska powitała piętnastu uczestników i ich opiekunów z dwunastu szkół naszego powiatu i otworzyła II Powiatowy Konkurs Umiejętności z Języka Angielskiego. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 7 i 8. Poziom uczestniów był bardzo wysoki i wyrównany. Uczniowie musieli się wykazać doskonałą umiejętnością słuchania i czytania ze zrozumieniem tekstu w języku angielskim, znajomością gramatyki i słownictwa języka angielskiego aby rozwiązać test leksykalno - gramatyczny, przetłumaczyć i przekształcić zdania. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

        Wyniki konkursu:

        1. I miejsce – Maja Adamek kl.8, PSP nr 3 Oborniki Śląskie (opiekun Marta Jastrzębska)
        2. II miejsce ex aequo:

        Hanna Jordanek,kl.8, SP Kryniczno (opiekun Beata Jordanek)

        Klaudia Grodzińska,kl.8, SP nr 3 Trzebnica (opiekun Paulina Kolińska)

        Hanna Podyma, kl.8, SP nr 1 Trzebnica (opiekun Aleksandra Kurzyńska)

        1. III miejsce ex aequo:

        Joanna Krauze, kl.7, SP Wisznia Mała (opiekun Renata Łakomska)

        Paulina Rychter, kl.8, SP nr 2 Oborniki Śląskie (opiekun Katarzyna Pera)

        Paweł Solecki, kl.8. SP nr 3 Trzebnica (opiekun Paulina Kolińska)

         

        Organizatorzy:

        Aleksandra Cichoń

        Anna Ciba

        Ewelina Wolska

         

        Wycieczka do Panoramy Racławickiej

                   1 marca uczniowie z klas IV – VI, Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Celem było obejrzenie Panoramy Racławickiej, a także udział w warsztatach plastycznych w Muzeum Narodowym. Najpierw wszyscy uczestnicy udali się do Panoramy, gdzie obejrzeli obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami. Znajduje się on w specjalnie wybudowanej rotundzie. Jego długość jest większa niż długość boiska piłkarskiego -114 m, a wysokość to 15 m. Obraz jest specjalnie oświetlony i dobudowano do niego dekorację, która potęguje wrażenie jego wielowymiarowości. Malowidło wywarło ogromne wrażenie na oglądających, nie tylko na tych, którzy widzieli je po raz pierwszy. Dzieci bardzo zainteresowały się także wystawami w Muzeum Narodowym, zwłaszcza rzeźbami. Oglądanie ich było wstępem do zajęć plastycznych, w których grupa wzięła udział. Efektem tych warsztatów były oryginalne formy przestrzenne - popiersia. Młodzi artyści mogli zabrać swoje prace do domu lub pozostawić w muzeum, gdzie będą podziwiane przez innych zwiedzających.  

                                                                                                                             Joanna Sobota

         

         

                 

        Uwaga! Uwaga! Fantastyczna Wiadomość z ostatniej chwili!

                  Nasi uczniowie z kl. VIII a Szymon Hupa i Paweł Solecki zostali laureatami Stypendium Jana Pawła II i Burmistrza Gminy Trzebnica.

                   Za swoje wysokie osiągnięcia w nauce, wzorowe zachowanie i wysokie miejsca w konkursach i zawodach zostali docenieni! Gratulujemy!

         

         

        Niezastąpiona gosposia

         

        28 lutego uczniowie z klasy VII b i VIII c mieli możliwość wyjazdu do teatru. Tym razem odwiedziliśmy Teatr Komedia we Wrocławiu i obejrzeliśmy przedstawienie „Pomoc domowa”.

        Tytułową bohaterką jest pani Nadia, znana już nam ze sztuki „Boeing, Boeing”. Nadal ma te same obowiązki, a i problemy pozostały stare. Nadia, jak na idealną pomoc domową przystało, dochowuje dyskrecji w każdej sytuacji, potrafi okiełznać największy bałagan. Jej  pracodawcy to ludzie sukcesu, o ustabilizowanej sytuacji materialnej, ale rozchwiani emocjonalnie, szukają nowych doznań. Jednak  obojgu zależy na tym, by współmałżonek nie dowiedział się, co drugiej stronie chodzi po głowie. Cóż zrobić, gdy przyjaciel/przyjaciółka skrywają się tuż za ścianą? Na szczęście nad wszystkim czuwa niezastąpiona Pomoc Domowa, która nie musi wyjeżdżać pod Grunwald, by stoczyć bitwę… o małżeństwo pracodawców i utrzymanie swojej posady.

        Sztuka obfitowała w zabawne dialogi, w których było mnóstwo celowych przejęzyczeń. Dodatkowym atutem przedstawienia było to, że zostało osadzone w realiach wrocławskich. Spektakl ten  jest idealną propozycją na odprężenie i spędzenie miłego wieczoru.

        Agnieszka Drohomirecka

                      

        Trio muzyczne "SREBRNA TARKA.”

        Dnia 26.02.2019 roku w naszej szkole goscił zespój  jazzowy” SREBRNA TARKA.” w skladzie”

        Marcin Błoszczyk-trąbka

        Marek Maciejewski-klarnet

        Maciej Malez-puzon

        Trio muzyczne zaprowadziło nas w muzyczny świat DIXIELANDU.

        Celem koncertu było zapoznanie młodzieży z historią muzyki jazzowej.

        Trio zaprezentowało na „zywo” znane i lubiane tematy tego gatunku.

        Wysoki poziom, wspaniała muzyka i dobra zabawa ,pozostanie na długo w naszej pamięci

        Eliminacje Regionalne konkursu Odyseja Umysłu

        W ubiegłą sobotę, 23 lutego 2019 r., w Szkole Podstawowej nr 22 we Wrocławiu odbyła się Eliminacje Regionalne Odysei Umysłu, programu edukacyjnego rozwijającego twórcze myślenie. Szkołę Podstawową nr 3 w Trzebnicy reprezentowały trzy drużyny - po jednej z każdej grupy wiekowej. Uczennice klas piątych: Ula Bogumił, Nadia Cichy, Natalia Dudek, Gabrysia Hasikowska, Dominika Twardowska, Ola Lejman i Hania Otfinowska, prezentowały przedstawienie w problemie “W pracowni mistrza Leonarda”. Uczniowie z klas siódmych: Weronika Śródka, Magda Trelińska, Maja Grodzicka, Nikola Jaworowska, Amelka Nowak, Adam Gliński i Bartek Juniewicz skonstruowali robota, który wystąpił w problemie “Do zobaczenia w ukryciu”. Uczniowie starsi, uczęszczający do Powiatowego Zespołu Szkół nr 1, ale na konkursie reprezentujący trzebnicką “Trójkę” (Klaudia Długosz, Agata Marcisz, Michalina Klementowska, Natalia Soroczyńska, Natalia Wójcicka, Kamil Rajn), zrymowali przedstawienie w problemie “Spory o pozory”. Wszystkie drużyny rozwiązały też swoje zadanie spontaniczne. Wszyscy niecierpliwie czekali na ogłoszenie wyników. Ceremonia ta okazała się bardzo radosna, ponieważ wszystkie drużyny awansowały do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się 30-31 marca w Gdyni.

        Dziękujemy za pomoc organizacyjną i wsparcie duchowe rodzicom Odyseuszy.

        Trener: Anna Ciba

         

        I  POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „ŚWIĘTA JADWIGA PATRONKĄ POTRZEBUJĄCYCH”.

                   Rozbudowana Szkoła Podstawowa w Kuźniczysku przyjęła patronat św. Jadwigi i w tym roku szkolnym zorganizowała pierwszy konkurs plastyczny poświęcony Jej postaci: temat prac „Św. Jadwiga matką potrzebujących”, przedział wiekowy uczniowie kl. IV-VIII. Do 15 II 2019 roku 29 prac nadesłało 7 szkół z trzech gmin powiatu trzebnickiego. 22 II 2019 r. w kuźniczyskiej szkole ogłoszono wyniki i wręczono nagrody 5 laureatom. Z naszej Szkoły Nr 3 dzieci zdobyły trzy nagrody:

        I Marcelina Kopyś  z kl. V C

        II Kryspin Falfura  z kl. V B

        V Nela  Kot              z kl. V A

                   Opiekunką dwóch pierwszych uczniów była s. Lilianna Wypiór, a opiekunką Neli p. Joanna Sobota. Cała uroczystość przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze. Pani Dyrektor Szkoły – Elżbieta Taraszczuk-Gaweł na wstępie przywitała przybyłe dzieci i ich opiekunów. Nagrodą laureatów były interesujące książki. Natomiast miłym zaskoczeniem i niespodzianką były dodatkowe efektowne i praktyczne podarunki – zestawy do prac plastycznych. 29 prezentowanych prac świadczyło o kreatywności i wrażliwości podejścia młodych twórców do przedstawionego tematu. Dlatego wystawa, połączona z poczęstunkiem, gdzie panowała miła atmosfera, zrodziła bardzo dobre wrażenie – to jakoby oddźwięk wciąż obecnej wśród nas empatii do innych, którą są obdarzeni organizatorzy konkursu i młodzi artyści. Wszystkim dziękujemy i gratulujemy.

                                                                                                                                                 Oprac. s. Lilianna Wypiór

         

        TRZECI MECZ RUNDY ELIMINACYJNEJ DOLNOŚLĄSKICH MECZÓW MATEMATYCZNYCH

        Z przyjemnością informujemy o wynikach naszych dzielnych matematyków.

          Drużyna Młodzików Sp 3 Trzebnica zremisowała z Drużyną z Sp Smolec.

           Drużyna Juniorów Sp3 Trzebnica wygrała z Drużyną z Sp Cieszków.

                    Dziękujemy za nieskończone matematyczne emocje i czekamy na ostateczne wyniki, które drużyny zmierzą się w półfinałach – opiekunowie Drużyn Katarzyna Buczkowska i Anna Otfinowska

        SP3 W NARODOWYM FORUM MUZYKI

        17 stycznia uczniowie klas 5a i 7a uczestniczyli w koncercie „Moniuszko – Kompozytor Narodowy” w Narodowym Forum muzyki we Wrocławiu w ramach świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto rok 2019 jest także szczególny – przypada jubileusz dwusetlecia urodzin bardzo ważnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. To duża przyjemność i przywilej móc uczcić te okazje udziałem w specjalnym muzycznym wydarzeniu, które ma na celu przybliżenie młodym słuchaczom dzieł polskiego kompozytora. Twórca marzył o wolnej Polsce przez całe swoje życie. Spotkanie było okazją, aby dowiedzieć się, jak w trudnym okresie zaborów Stanisław Moniuszko walczył o niepodległość, pisząc muzykę patriotyczną i do głębi polską. Koncert wypełniły najwspanialsze fragmenty jego twórczości napisane na orkiestrę symfoniczną (uwertura Bajka, Tańce góralskie i słynny Mazur z opery Halka) oraz przebojowe arie (Prząśniczka, piosnka Zosi czy Ten zegar stary).

        Koncerty z cyklu Filharmonia dla Młodych przygotowane są w oparciu o treści podstawy programowej jako uzupełnienie programu szkolnej edukacji muzycznej. Adresowane są do uczniów I i II etapu edukacyjnego oraz dzieci przedszkolnych. Spotkania odbywają się w Sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki, podczas których prezentują się różne zespoły kameralne lub NFM Filharmonia Wrocławska, z udziałem dyrygentów, solistów, aktorów, lub tancerzy. Program muzyczny dobrany jest specjalnie z myślą o najmłodszych. Dzieci poznają instrumenty i ich brzmienia, formy muzyczne,  tańce, nazwiska wielkich kompozytorów, ich biografie i twórczość, a także muzykę różnych kultur. Celem koncertów jest utrwalanie elementarnych wiadomości o muzyce i przygotowanie młodych słuchaczy do aktywnego i świadomego odbioru muzyki”.

        Oprac Anna Otfinowska


         


         

        „Mayday 2”

        10 stycznia uczniowie z klasy VIIb mieli możliwość wyjazdu do teatru. Tym razem odwiedziliśmy Teatr Komedia we Wrocławiu i obejrzeliśmy przedstawienie „Mayday 2”.

        Jest to ciąg dalszy przygód najbardziej znanego taksówkarza z Londynu, czyli Johna Smitha, który od lat niemal bezkolizyjnie lawiruje między dwiema kochającymi go żonami, sumiennie rozpisując w małym notesie plan podwójnego życia. Czym jednak jest jeden notes wobec potęgi Internetu?... Gavin i Vicky – jego syn i córka (nic o sobie nie wiedząc) - poznają się właśnie przez Internet i od razu czują, że wiele ich łączy – wspólne pasje, plany i marzenia oraz… ojciec, który jest taksówkarzem i nazywa się John Smith. Bohater ponownie zmuszony jest skorzystać z pomocy swojego przyjaciela Stanley`a, który dwoi się i troi, aby nie dopuścić do … zagłady.

        Fantastyczne dialogi, dużo śmiechu, rewelacyjni aktorzy! Tę sztukę po prostu trzeba zobaczyć, jest ona idealną propozycją na odprężenie i spędzenie miłego wieczoru.

        Agnieszka Drohomirecka

         

        MECZE  MATEMATYCZNE – DRUGI MECZ RUNDY ELIMINACYJNEJ

                   Z przyjemnością informujemy, że Drużyna Juniorów wygrała drugi mecz matematyczny. Uczniowie zmierzyli się z drużyną ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Sycowa.

                 Drużyna Młodzików niestety nie miała szansy rozegrać meczu, mecz wygrała walkowerem. Gratulujemy i czekamy na rundę styczniową.

                                                                                                   Oprac. Anna Otfinowska

         

        TRADYCYJNA WIGILIA KLASY 7A

                            Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia, w ostatni dzień nauki , w klasie 7a odbyło się spotkanie opłatkowe. W tym roku nie zabrakło wspólnego kolędowania i  12 potraw na stole. Dzieci złożyły sobie życzenia i podzieliły się opłatkiem.  Dziękuję dzieciom i rodzicom  za trud włożony w przygotowanie uroczystości.

        Wychowawczyni  Anna Otfinowska

        Zajęcia w Hydropolis

        Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w czwartek – 20 grudnia, uczniowie z klas IV, V i VI wraz ze swoimi wychowawcami: p. Joanną Luty, p. Joanną Sobotą, p. Katarzyną Sobotą, p. Agnieszką Drohomirecką i p. Pawłem Wolskim uczestniczyli w zajęciach odbywających się w Hydropolis we Wrocławiu.

        Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.

        Po dotarciu na miejsce, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, każdą z nich opiekował się pracownik Hydropolis i rozpoczęliśmy zwiedzanie tego fascynującego miejsca. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących naszego codziennego funkcjonowania. Nikt z nas nie miał pojęcia, że ponad 800 milionów ludzi na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej! Wyjątkowo zaskakujący był fakt, że największe płatki śniegu pojawiły się 28 stycznia 1887 roku w Montanie (USA). Miały one 38 cm długości i ponad 20 cm grubości!

        Wróciliśmy bardzo zadowoleni. Na koniec warto dodać, że jest to  jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m².

         

        Agnieszka Drohomirecka

         

        Z WIZYTĄ W OPERZE WROCŁAWSKIEJ

                          Tuż przed samymi Świętami 20 grudnia klasa 7a zwiedziła wrocławski Jarmark Bożonarodzeniowy. Uczniowie podziwiali bajkowe dekoracje,  posmakowali tradycyjnych laseczek cukrowych, a najbardziej odważni kręcili się na karuzeli w saniach Mikołaja. Po spacerze po rynku, na dzieci czekała wielka niespodzianka. Uczniowie odwiedzili operę i oglądali balet „Dziadek do orzechów”, który przeniósł nas w magiczną krainę Świat Bożego Narodzenia.

        Oprac. Anna Otfinowska

        W Teatrze na Ostrowie…

        Wiedząc, jaką radość dają wizyty w teatrze, uczniowie klas: V b, c, d, e wraz z wychowawcami wybrali się 13 grudnia do Wrocławia, aby obejrzeć spektakl „Klik i robisz, co chcesz” wystawiany przez Teatr na Ostrowie Tumskim. Tematyka przedstawienia była niezwykle bliska piątoklasistom (choć nie tylko im), ponieważ dotyczyła Internetu, z którego korzystają bardzo często.

        Spektakl „Klik i robisz, co chcesz” poruszał mnóstwo społecznych problemów takich jak: cyberprzemoc, uzależnienie od komputera i telefonu czy zanikające kontakty interpersonalne. Opowiadał o grupie młodzieży, dla których momentami świat wirtualny stawał się ważniejszy od rzeczywistego. Bohaterka - Anka, przybierając w sieci inne imię, nękała swoich rówieśników. Janek, pisząc ośmieszające komentarze na temat kolegów, szukał poklasku wśród znajomych.

        Obejrzana historia skłoniła do wielu przemyśleń… Miała uświadomić widzom, że dynamiczny rozwój Internetu niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i również wiele zagrożeń.

        Przedstawienie postawiło pytania dotyczące wartości przyjaźni, funkcjonowania w grupie rówieśniczej, w której przemoc (w tym cyberprzemoc) i wykluczenie są zjawiskami powszechnymi.  Spektakl ciekawą formą sceniczną opowiadał o poważnych sprawach w sposób przystępny dla młodego widza.

         

        Agnieszka Drohomirecka

         

                                 

         

         

        Wycieczka do Bombkarni

        10 grudnia 2018r. 26. uczniów z klas IV i V ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy,  uczestniczyło w wycieczce do Bombkarni w Krośnicach. Młodzież poznała etapy produkcji bombek - od nadania kształtu kawałkowi szklanej rurki do gotowego produktu. Pracownicy prezentowali dmuchanie, srebrzenie bombek oraz ich dekorowanie.

        Dzieci dowiedziały się, że Spółdzielnia „Szklany Świat” powstała ona w 2009 r. Jest ona wizytówką regionu, a jej wyroby zamawiane są przez wiele krajów z całego niemal świata i prezentowane na różnego rodzaju pokazach, festynach, jarmarkach.

        Uczniowie wzięli także udział w warsztatach zdobienia bombek i mogli samodzielnie spróbować trudnej sztuki dekorowania.  Dzieci były pod wrażeniem wytwarzanych ozdób choinkowych w przeróżnych kształtach. Każdy uczeń z wycieczki wrócił z bombką z wypisanym imieniem.

         

                                                                                                                                      J. Sobota

         

        Odysejowa Noc w szkole - 14/15 grudnia

        Nocowanie drużyn Odysejowych w szkole staje się już tradycją. I w tym roku dwie drużyny naszej szkoły - z klas piątych i siódmych - spędziły w murach Trójki czternaście godzin na zabawie (wszyscy), pracy (większość) i wypoczynku (niektórzy...). Trzynaścioro uczniów pod opieką trenerki, p. Anny Ciby i starszej siostry jednej z Odyseuszek grało w gry integracyjne i rozwijające twórcze myślenie, planowało rozwiązanie wybranych problemów długoterminowych, doświadczalnie poznawało prawa fizyki (loty rakiety były imponujące). Nie zabrakło czasu na pizzę, przekąski i pogawędki w gronie drużyny. Pobudka dla części uczestników była bolesna, ale na szczęście w domach czekały wygodne łóżka.

        Anna Ciba

         

        MIKOŁAJKI KLASY 7A W LASERTAGU

        W tym roku uczniowie klasy 7a spędzili Mikołajki we wrocławskim Lasertagu. Ekstremalne emocje i świetna zabawa.

        OPRAC ANNA OTFINOWSKA

         

        RUSZYŁY MECZE MATEMATYCZNE

         

        W tym roku szkolnym startujemy w Meczach Matematycznych w dwóch kategoriach: Drużyna Młodzików- uczniowie klas 4-6 oraz Drużyna Juniorów – uczniowie 6-8.

        Rozegraliśmy pierwsze mecze rundy eliminacyjnej z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową nr 1 z Trzebnicy. Mecze zakończyły się wygraną Młodzików i przegraną Juniorów. Dziękuję za matematyczne emocje do potęgi n-tej.

        Oprac Anna Otfinowska

         

         


         

        NASI  LAUREACI  W  POWIATOWYM  KONKURSIE  O  ŚW.  JADWIDZE.

        Już kolejny raz Trzebnickie Stowarzyszenie Oświatowe „ Sowa” przygotowało pytania do konkursu „Ścieżkami życia św. Jadwigi”. Odbył się on 29 XI 2018r. w Szkole Nr 2. Konkurs obejmował uczniów klas IV – VI  szkół podstawowych. Z czterech najbliższych gmin: Trzebnicy, Zawoni, Obornik Śląskich i Kryniczna uczestników zgłosiło dziewięć szkół. O dobrym przygotowaniu dzieci z naszej Szkoły Nr 3 świadczy zdobycie dwóch pierwszych miejsc:

        I  miejsce – Kryspin Falfura  ucz. kl. V B

        II miejsce – Marcelina Kopyś ucz. kl. V C

        Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim naszym uczestnikom.

        Oprac. s. Lilianna Wypiór.

         

         

        Akademia z okazji  100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

         

                        14 listopada 2018r. odbyła się w naszej szkole akademia związana z obchodami 100 rocznicy odzyskania  niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy VIIb  wraz ze szkolnym chórem dwukrotnie zaprezentowali montaż poetycko – muzyczny. Na drugiej lekcji uczestnikami uroczystości była większość klas IV-VIII, a na czwartej zaproszeni goście, pani dyrektor – Jadwiga Kalinowska oraz klasa Vc, VIb, VIId  wraz z opiekunami.

                        Na wstępie apelu uczennice krótko nakreśliły historię państwa polskiego od „narodzin” do rozbiorów. Następnie przedstawiono przyczyny rozbiorów, ich skutki a przede wszystkim walkę polskiego narodu o odzyskanie niepodległości. Podczas akademii siódmoklasiści recytowali przepiękne utwory o tematyce patriotycznej, szkolny chór pod kierunkiem pani Justyny Curyło zaprezentował utwory muzyczne z okresu walki narodu polskiego o odzyskanie niepodległości. Pani Aneta Herner czuwała nad właściwym przebiegiem prezentacji multimedialnej dotyczącej historii Polski. Przy przygotowaniu uroczystości pomagała także pani Agnieszka Drohomirecka, która udzielała wskazówek  dotyczących recytacji utworów literackich.

                                                                                          Olga Gardiasz

         

        VIII konkurs recytatorski"Magia Słowa"

              Dnia 8 XI 2018 r.odbył się w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza powiatowy VIII konkurs recytatorski"Magia Słowa" skierowany do uczniów klas V. W konkursie brało udział 13 uczestników z 10 szkół, którzy mieli za zadanie wyrecytować wybrany wiersz o tematyce patriotycznej oraz fragment wybranej prozy. Jedną z laureatek konkursu została Olga Janusiewicz - uczennica klasy VA z naszej szkoły.  Zajęła ona wysokie, trzecie miejsce. Wyróżnienie otrzymał także nasz uczeń -Mateusz Orleański z klasy VE. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

        IX SZKOLNY KONKURS „ŚCIEŻKAMI ŻYCIA ŚW. JADWIGI”

         

        Dnia 5XI 2018 r. w naszej szkole odbył się IX Szkolny konkurs „ Ścieżkami życia Św. Jadwigi” dla klas IV- VI.

        W konkursie wzięło udział 17 uczniów. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykazać się wiedzą na temat życia i działalności Św. Jadwigi patronki naszego miasta.

        Chociaż zadania nie były łatwe uczniowie nieźle sobie poradzili.

        Laureatami naszej szkoły zostali:

        I miejsce Marcelina Kopyś ucz. kl. V B

        II miejsce Kryspin Falfura ucz. kl. V C

        III miejsce Nadia Cichy ucz. kl. V C

        IV miejsce Mateusz Orleański ucz. kl. V E

        Laureaci pierwszego i drugiego miejsca Marcelina Kopyś i Kryspin Falfura

        będą reprezentować naszą szkołę w etapie powiatowym, który odbędzie się dnia 29 XI 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Trzebnicy. Życzymy powodzenia!

        Oprac. S. Lilianna Wypiór

         

         

        Sukcesy w szkolnych etapach zDolnego Ślązaczka

                    W ubiegłym tygodniu zakończyło się przeliczanie punktów i dowiedzieliśmy się, którzy uczniowie Trójki awansowali do etapów powiatowych w konkursach zDolny Ślązaczek i zDolny Ślązak. A jest ich sporo – najwięcej z matematyki, bo aż 12. W powiatowym etapie konkursu matematycznego naszą szkołę reprezentować będą: Kamila Adamek, Patrycja Budzyń, Klaudia Grodzińska, Łukasz Jędrzejewski, Maciej Krawiec, Sara Kurnicka, Szymon Mamzer, Julia Minkowska, Maja Okuniewicz, Mateusz Orleański, Paweł Solecki i Joanna Zawadka. Do kolejnego etapu z języka polskiego awansowali: Patrycja Budzyń, Szymon Hupa, Mateusz Orleański i Paweł Solecki. Po trzech przedstawicieli mamy w konkursach językowych: z języka angielskiego Małgorzata Biarda, Eva Bouwman i Lidia Rogala, a z języka niemieckiego – Patrycja Budzyń, Emelie Kunkel i Jakub Lasek. Do etapu powiatowego Matematyczno-Fizycznego zDolnego Ślązaka awansowali Szymon Hupa i Paweł Solecki, a do Przyrodniczego – Marta Motyka. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie konkursów.

         

         

         

        Wyniki Konkursu Recytatorskiego

        „Magia Słowa” kl. V  etap szkolny

        I miejsce

        M. Orleański V e

        II miejsce

        O. Janusiewicz V a

        III miejsce

        K. Budzyń V d

         

         

         

        Pielgrzymka Trzebniczan do Grobu Świętej Jadwigi

        W liturgiczne wspomnienie Świętej Jadwigi Śląskiej, czyli 16 października br., miała miejsce najkrótsza pielgrzymka piesza licząc odległość a największa mierząc sercem. Na Trzebnickim Rynku zostaliśmy powitani przez Pana Burmistrza Marka Długozimę i Czcigodnego Gościa Księdza Biskupa Łukasza Buzuna – biskupa pomocniczego Diecezji Kaliskiej, szczególnie zauważona została Społeczność Naszej Szkoły – liczna grupa uczniów z Siostrą Lilianną i Księdzem Radosławem na czele. Po powitaniach i Błogosławieństwie Ks. Biskupa wyruszyliśmy za pocztami sztandarowymi w pięknym pochodzie do Grobu Świętej Jadwigi. W drzwiach Trzebnickiej Bazyliki powitał nas Ksiądz Proboszcz Jerzy Olszówka i zaprosił do wspólnej modlitwy. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Biskup, który wygłosił bogate w treści Słowo Boże. Na zakończenie przed Relikwiami Głowy Świętej Patronki został ponowiony Akt Zawierzenia naszego Miasta i wszystkich Mieszkańców Trzebnicy. Wszystkim Uczniom dziękujemy za tak liczne przybycie

        Ks. Radosław i s. Lilianna

         

         

        Otwarcie pracowni językowej

        17 października 2018 r. w naszej Szkole odbyła się miła uroczystość – otwarcie nowej pracowni językowej, którą pozyskaliśmy dzięki uczestnictwu w projekcie współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego „W drogę do wysokiej jakości edukacji”. Projekt prowadzony przez Fundację „W Drogę” w partnerstwie z Gminą Trzebnica i Fundacją „Fabryka Marzeń”.

        Symbolicznego przecięcia wstęgi, w obecności przybyłych na uroczystość rodziców oraz przedstawicieli społeczności uczniowskiej, dokonali Burmistrz Gminy Trzebnica Pan Marek Długozima, Prezes Fundacji „W drogę” Pani Teresa Adamus oraz Dyrektor SP3 Pani Jadwiga Kalinowska.

        W swoim wystąpieniu pan Burmistrz podziękował przedstawicielom Fundacji za owocną współpracę oraz podkreślił rolę nowoczesnych technologii w procesie nauczania języków obcych, które w dzisiejszym świecie jest niezbędne i od którego będzie zależało przyszłe życie osobiste i zawodowe młodych trzebniczan.

        Następnie goście zostali zaproszeni na pokazowe zajęcia, które poprowadziła nauczycielka języka angielskiego Pani Anna Ciba.

        W krótkim pokazie możliwości, jakie oferuje pracownia językowa, uczestniczyła grupa uczniów z klasy VI a. Ich pierwszym zadaniem było oglądanie fragmentu filmu „Shopping is great” o zakupach w Londynie i podawanie nazw pokazywanych produktów, które nauczyciel na bieżąco zapisywał na tablicy multimedialnej. Następnie rozpoznawali na zdjęciach rodzaje sklepów. Wykorzystanie słuchawek i mikrofonów ułatwiło wykonanie zadania w parach – odpowiednie ustawienie oprogramowania udostępnia rozmówcy dźwięk jedynie z mikrofonu partnera. Na koniec uczniowie słuchali kilku scenek i rozpoznawali, w których sklepach mają one miejsce. Obserwatorzy, którzy nie dysponowali słuchawkami potwierdzili, że nie słyszeli nagrań. Nowoczesny sprzęt pozwoli uczniom efektywniej uczyć się prawidłowej wymowy i rozumienia ze słuchu.

        Po zakończeniu pokazu Wiceprezes Fundacji Pani Weronika Adamus, przybliżyła założenia projektu, który będzie realizowany w okresie dwóch lat w pięciu szkołach naszej Gminy, dla których pozyskano w jego ramach ponad 2 000 000 zł.

        Z kolei głos zabrała Pani Dyrektor Jadwiga Kalinowska, która wyraziła swoją radość z powodu poszerzenia szkolnej bazy o tak nowoczesną pracownię oraz podkreśliła wagę realizowanego projektu dla podniesienia poziomu jakości kształcenia naszych uczniów.

        Spotkanie podsumował Pan Burmistrz Marek Długozima, gratulując Szkole nowych możliwości, jakie niesie ze sobą nowa pracownia.

        Ostatnim, miłym akcentem uroczystości był okolicznościowy tort w barwach Unii Europejskiej, który goście zjedli w trakcie sympatycznych, kuluarowych rozmów.

        Małgorzata Gadawska


         


         

         

        TRÓJKA STARTUJE W MATEMATYCZNYM BIEG NA ORIENTACJĘ

        Przez wrocławski Park Grabiszyński ruszyli młodzi matematycy uzbrojeni­ w mapy i kompasy. Fundacja Matematyków Wrocławskich wraz z Fundacją Edukacji Międzynarodowej zorganizowali XVI Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację,­ którego trasa wiodła przez jeden z największych wrocławskich parków.

        - Matematyka to nie jest nauka oderwana od rzeczywistości, ale wiedza na wskroś praktyczna – twierdzi organizatorka Marszu - Małgorzata Mikołajczyk, kierownik Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Matematyki w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. - Udział w matematycznym marszu na orientację przekona do tej tezy każdego sceptyka – dodaje.

        W tym roku Szkołę Podstawową nr 3 reprezentowały 4 patrole uczniowskie, razem 12 dzieci oraz dwa patrole rodzinno-nauczycielskie. Wystartowali: Weronika i Patrycja Budzyń, Hania Otfinowska, Iga Góral, Hubert Kaniewski, Janek Zapała, Karol Bliźniak, Weronika Śródka, Magda Trelińska, Magda Wojtkowiak, Eva Bouwman, Weronika Franczak, Jakub Franczak z rodzicami, Anna Otfinowska, Marta Wierzbicka i Paweł Wolski.

        Zwycięzcy mogli liczyć na puchary, drobne nagrody i pamiątkowe dyplomy. Najważniejsza jednak oczywiście była zabawa i satysfakcja. Docenili to uczestnicy poprzednich edycji Marszów, którzy z roku na rok stawiali się coraz liczniej na starcie. Wrocławski marsz jest dziś największą popularną imprezą na orientację w Polsce.

        Dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom za aktywny udział. Bawiliśmy się z matematyką w tle. Biegniemy za rok.

        Opracowanie Anna Otfinowska


         

         

         

        Kto nas zawsze rozwesela?

        Kto nam dobrych rad udziela? 
        Kto nas gani, kiedy rozrabiamy?
        Komu dziś dziękować mamy??
        Tu odpowiedź bardzo prosta. 
        Wszystkim nauczycielom dziękujemy, przepraszamy.
        Ale nasza Panią Madzię jedyna mamy!
        To dla Pani te słodkości, 
        Bo to wszystko jest z miłości! 
        Aby Pani dziś wiedziała, 
        Jak jest bardzo doceniana!
        7c

         

        Akcja „ Wyślij kartkę do powstańca”

                 Po raz kolejny uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w akcji „ Wyślij kartkę do powstańca.” Akcja organizowana jest w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „BohaterON- włącz historię” . Jej celem jest upamiętnienie i uhonorowanie żyjących powstańców, wyrażenie wdzięczności uczestnikom walk o stolicę poprzez wysłanie bezpłatnych kartek dostępnych na terenie całej Polski. Kartki po zakończeniu kampanii trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekaże je adresatom.

        Halina Pisarczyk

         

        W Castoramie na warsztatach Majsterkowo

        W piątek 5 października piętnastoosobowa grupa Odyseuszek i sympatyczek Odysei z klas piątych uczestniczyła w warsztatach Majsterkowo, oferowanych przez sklep Castorama we Wrocławiu. Po zapoznaniu się z zasadami pracy i założeniu ochronnych fartuszków, dziewczynki mogły zdecydować, co wykonają w czasie zajęć. Do wyboru były drewniane zabawki: samolot lub ciuchcia albo skrzynka z uchwytem. Pierwszym krokiem było oszlifowanie krawędzi elementów wybranego modelu, następnie jego złożenie i sklejenie. Wtedy następowała najciekawsza część – zbijanie skrzynek za pomocą gwoździ i młotka oraz dekorowanie własnoręcznie wykonanych przedmiotów. Na koniec pamiątkowe zdjęcie, dyplomy i drobne upominki od Castoramy. To był naprawdę udany i owocny wyjazd!

        Anna Ciba

         

        Dzień chłopaka w klasie VII c

        Prezent na Dzień chłopca to często problematyczna sprawa... Nigdy nie wiadomo do końca co Twój przyjaciel,  kolega, kumpel chciałby dostać, o czym marzy, czego potrzebuje? Dziewczęta z 7c doskonale wiedzą co mężczyźni lubią najbardziej. Adrenalina, rywalizacja, przeciwnicy, ulubiona klasowa ekipa, a do tego pyszne jedzenie-brzmi świetnie? Dlatego dziewczęta wspólnie z rodzicami i wychowawczynią przygotowały wyjazd do Laser Tag we Wrocławiu. Dwugodzinna zabawa okazała się doskonałą formą uczczenia tego męskiego świeta.  Wszyscy dobrze się bawili. Mieliśmy okazję spędzić z sobą miło czas. Chłopcy do samego końca nie wiedzieli gdzie jadą, a dodatkowo każdy nich miał zakryte oczy. Czas minął miło i niestety zbyt szybko...

        Wzajemnie sobie dziękujemy za wspaniały dzień. Kl. VII c

         

        Świat sprzed tysięcy lat – Dolnośląski  Festiwal Nauki

         

                           26 września 2018 r. we Wrocławiu, w Instytucie Archeologii, odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki. Wzięli  w nich udział uczniowie z klasy IV d i VI a z wychowawczyniami, p. Haliną Pisarczyk i p. Joanną Sobotą. Hasłem tegorocznych warsztatów był  „Świat sprzed tysięcy lat”. Organizatorzy przygotowali zajęcia w plenerze podczas których można było ulepić z gliny figurkę zwierzęcia prehistorycznego, ozdobić je naturalnymi barwnikami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ściana skalna, na której malowano naśladując ludzi z jaskiń. Młodzież bardzo chętnie ćwiczyła umiejętności strzelania z łuku oraz gry na prymitywnych instrumentach. Była to fantastyczna lekcja historii.

         

         

         

        Matematyka na XXI Dolnośląskim Festiwalu Nauki

        We wrześniu 2018 we Wrocławiu odbył się Dolnośląski Festiwal Nauki.

        W ciągu tych dni na wielu uczelniach wrocławskich prowadzone były lekcje i pokazy popularyzujące różne dziedziny nauki.

        Uczniowie brali udział w różnych warsztatach i wykładach. W trakcie Festiwalu, jak co roku, został przeprowadzony prestiżowy konkurs „Maraton Matematyczny” organizowany przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W jego trakcie uczestnicy sprawdzają swoją wiedzę matematyczną. W tym roku w konkursie wzięło udział 810 uczniów z dolnośląskich szkół podstawowych.  Naszą szkołę reprezentowało 20 uczniów  klas 4,5,6,7,8.

          W pierwszym dniu konkursu uczestnicy rozwiązywali  testy kwalifikacyjne.

         Do sobotniego finału  zakwalifikowało się 144 zawodników  z  tego czterech z naszej szkoły :  Mateusz Orleański, Szymon Hupa, Oliwier Hupa i Paweł Solecki

          Zawody finałowe polegały na rozwiązywaniu testów w kolejnych rundach, po których najlepsi przechodzili do następnych etapów. W sumie rozegrano  aż 12 rund. Należy podkreślić, że uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą oraz ogromną wytrwałością. Każda runda –to 40 minut maksymalnej koncentracji intelektualnej, a krótkie przerwy między kolejnymi rundami – to napięcie związane z oczekiwaniem na wyniki. Finał Maratonu rozpoczął się o godzinie 10 rano ,a zakończył się późnym wieczorem. Uczniowie naszej szkoły wypadli bardzo dobrze :

        Mateusz Orleański – 8 rund

        Oliwier Hupa – 4 rundy

        Paweł Solecki – 3 rundy

         

                                                   Opr.  Dariusz Bocian  i  Agata Lisiak

         

        Klasy piąte już zintegrowane!

                        Dnia 25 września piątoklasiści pod opieką wychowawców: p. Agnieszki Skurjat, p. Pawła Wolskiego p. Agnieszki Drohomireckiej, p. Katarzyny Buczkowskiej i p. Łukasza Alamy wybrali się na wycieczkę integracyjną do Miłocina.

                       Wprawdzie pogoda nas nie rozpieszczała, ale nie padał deszcz i wszyscy byli w świetnych humorach. Po sprawdzeniu obecności, udaliśmy się na stację, ponieważ na miejsce mieliśmy dojechać szynobusem. Podróż trwała kilka minut i już po chwili opuściliśmy pociąg. Po dotarciu na miejsce, zostawiliśmy plecaki i odbyliśmy krótki spacer po okolicy. Gdy wróciliśmy, ognisko już się paliło, więc zabraliśmy się za pieczenie kiełbasek. Smakowały wyśmienicie! Potem był czas na to, by pograć w piłkę, porozmawiać ze sobą czy pospacerować. Czas minął nam bardzo szybko. Posprzątaliśmy po sobie i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do szkoły wróciliśmy prawdziwie zintegrowani!

                                                                                                                                                                                       Agnieszka Drohomirecka

         

        Festiwal Nauki - Zagadki Niepodległości

                  25 września klasa 7a wraz z wychowawczynią Anna Otfinowską oraz nauczycielem historii Krzysztofem Ciejką uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez   Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną we Wrocławiu. Była to gra edukacyjna przybliżająca młodzieży okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy przyjmowali  rolę detektywów i w oparciu o świadectwa z tamtych czasów (m.in. pamiętniki, wywiady, filmy dokumentalne, fotografie) rozwiązywali  zagadki dotyczące zagadnień związanych z kształtowaniem się państwowości po odzyskaniu niepodległości oraz postawy patriotycznej mieszkańców z różnych stron Polski. Zajęcia wpisują się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

        Oprac. A.Otfinowska, K.Ciejka

         

         
        Dolnośląski Festiwal Nauki - "Cyrk fizyczny"

           

                  24 i 26 września uczniowie klasy VIIa, VIIb, VIId, VIIIa i VIIId uczestniczyli w zajęciach zatytułowanych "Cyrk fizyczny". Były one organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.  Celem zajęć była popularyzacja fizyki. Motywem przewodnim "lekcji" był dźwięk, uczniowie mogli się dowiedzieć na czym polega zjawisko rozchodzenia się dźwięku, jakie są jego cechy oraz w jaki sposób powstają instrumenty. Ażeby uatrakcyjnić zajęcia prowadzący przygotowali liczne doświadczenia, w których brali udział również uczniowie.

                                                          Opiekunowie uczniów - Paulina Kolińska, Olga Gardiasz, Anna Otfinowska, Ewa Pasek


         

         

        XII PIELGRZYMKA DUŻĄ ŚCIEŻKĄ ŚW. JADWIGI ŚLĄSKIEJ

                    W  sobotę,  22 września 2018 roku o godz.10.00 spod bazyliki wyruszyła XII Pielgrzymka Dużą Ścieżką św. Jadwigi Śląskiej. Licznie zgromadzili się uczniowie trzebnickich szkół i przedszkoli, rodzice, nauczyciele, katecheci i mieszkańcy Trzebnicy. Uczniowie naszej szkoły pod opieką  s. Lilianny Wypiór, ks. Radosława Bariasza i p.Agnieszki  Goraś ochoczo wyruszyli, aby pokonać szlak, który wyznaczają kamienie: I – Wiara, II –Nadzieja, III- Miłość- Miłosierdzie, IV- Sprawiedliwość. Pielgrzymce przewodniczył ks. Jacek Nowak, który prowadził modlitwę i śpiew oraz  wyjaśniał znaczenie każdego kamienia.  Przy kościele w lesie bukowym czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

         Wyprawę zakończyliśmy przy kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła. Wszyscy pielgrzymi otrzymali  Certyfikat uczestnictwa w XII Pielgrzymce Dużą Ścieżką św. Jadwigi Śląskiej.

         

                                                                                                    Katecheci

         

        X  GALA  ZŁOTYCH  SÓW  2018 R.

        20 czerwca w Sali Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie odbyła się uroczysta gala wręczenia Złotych Sów 2018 r. Powiatu Trzebnickiego. Salę pięknie na tę okoliczność udekorowaną wypełniło znamienite grono laureatów Złotych Sów: uczniów, nauczycieli, dyrekcji szkół, oraz władz samorządowych gmin i powiatu trzebnickiego. Statuetki i dyplomy Złote Sowy wręczyli w poszczególnych kategoriach włodarze powiatu i gmin. Wszystkim zebranym ucztę dla ucha przygotował Zespół Muzyczny w Żmigrodzie.

        Na zakończenie gratulacje wyróżnionym laureatom i podziękowania organizatorom złożyli burmistrz gminy Żmigrodu Robert Lewandowski, Maria Jaskólska – Prezes SOWA oraz burmistrz gminy Prusice Pan Igor Bandrowicz, który zaprosił na przyszłoroczną galę do Prusic.

        Wyróżnienia Złotych Sów z naszej szkoły otrzymali:

        Uczniowie Złotych Sów w kategorii kl. IV – VII:

        Mateusz Orleański ucz. Kl. IV E

        Szymon Hupa        ucz. Kl. VII A

        Paweł  Solecki       ucz. Kl.  VII A

        Wyróżnienia Sportowiec Roku

        Michalina Gawron  ucz. Kl. VI A

        Viktoria Marczakova  ucz. Kl. VI A

        Wyróżnienia Nauczyciel Złotych Sów:

        P. Katarzyna Buczkowska

        S. Lilianna Wypiór

        Wyróżnienia szkoły kategoria IV- VII:

         Nasza Szkoła otrzymała dwie statuetki:

        Tytuł Szkoła Laureat Złota Sowa Powiatu Trzebnickiego  Tytuł Sportowa Szkoła Laureat Złota Sowa Powiatu Trzebnickiego. Gratulujemy i życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji.

        oprac. s. Lilianna Wypiór

         

         

         

        ORŁY  SZKOLNE  2018 r.

        Zgodnie z tradycją rok szkolny 2017/18 zamknęła uroczysta gala Orły Szkolne honorujące całoroczny trud wyróżniających się uczniów z gminy Trzebnica. Inicjatorem dzieła "Orły", jego pomysłodawcą i wiernym orędownikiem jest Pan burmistrz Marek Długozima. Należy podkreślić, że gmina Trzebnica jest jedyną w powiecie Trzebnickim, która organizuje powyższe podsumowanie osiągnięć uczniów ich opiekunów i nauczycieli. Tegoroczną galę - zorganizowaną jak co roku na sali widowiskowo-kinowej  w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy, uświetniły występy laureatów dziecięcego festiwalu piosenki "Biedronka 2018", w tym laureata Grand Prix Filipa Razika z SP nr 3. Na scenę zaproszono po kolei wszystkich nagrodzonych uczniów zgodnie z kategoriami wiekowymi oraz dyscyplinami wyróżnień. W trakcie Gali  wyróżnieni uczniowie otrzymali akt wpisania w poczet Szkolnych Orłów Gminy Trzebnica. Szkołę Podstawową nr 3 w tym roku godnie reprezentowali nasi wyróżniający się uczniowie, dając powód do dumy wszystkim koleżankom i kolegom, a także gronu pedagogicznemu. Tegorocznym Orłem Gminy Trzebnica w kategorii wiekowej klas 1-3 został Maciej Otfinowski, zaś klas 4-7 Mateusz Orleański, Paweł Solecki, Szymon Hupa, Emelie Kunkel  i Patrycja Budzyń. Wyróżnienia doczekała się także szkolna drużyna Dolnośląskich Meczów Matematycznych w składzie: Szymon Hupa, Paweł Solecki, Oliwier Hupa, Zuzanna Mrozińska, Jakub Michalak, Wiktor Kawa, Maja Okuniewicz, Patrycja Budzyń, Eva Bouwman, Anna Plichta, Weronika Franczak, Łukasz Jędrzejewski, Tomasz Gliszczyński, Mateusz Orleański, Adam Żelazko i Maciej Pilip. która po raz kolejny awansowała do finałów tego prestiżowego Turnieju, gdzie wywalczyła trzecie miejsce wraz z opiekunami drużyny: Anną Otfinowską i Dariuszem Bocianem. W kategorii najlepszych szkolnych sportowców  z ramienia naszej szkoły uhonorowano natomiast indywidualnie Viktorie Marczakovą ,  zaś zbiorowo jako najlepszą drużynę pod nadzorem pedagogicznym Andrzeja Durbajły – ponownie oprócz Viktorii Marczakovej także Julię Obroca, Michalinę Gawron, Martynę Reźnik, Ewę Woźniak i Weronikę Franczak.

         Pod koniec uroczystości wręczona został nagroda Złotego Orła Gminy Trzebnica - uczniowi Pawłowi Soleckiemu – laureatowi wojewódzkiego konkursu zDolny Ślązaczek zarówno z języka polskiego, jak i z matematyki, II miejsca w VIII Konkursie „Ścieżkami życia św. Jadwigi Śląskiej” oraz I i II miejsca w dwóch konkursach matematycznych. Listy gratulacyjne wręczone zostały także nauczycielom jako uznanie ich wkładu w sukcesy podopiecznych - siostrze Liliannie Wypiór, p. Katarzynie Buczkowskiej, p. Ewie Pasek, p. Małgorzacie Bogaczyńskiej oraz p. Andrzejowi Durbajło. Na scenę zaproszono także dyrektorów – w tym p. Jadwigę Kalinowską, którym wręczono kwiaty za całoroczną pracę.

        oprac.: s.Lilianna Wypiór

                                                                                               

        Dnia 19 czerwca br. w naszej szkole obyła się „Gala Rozdania Listów Gratulacyjnych”, którą przyjemność mieli poprowadzić pani Anna Pacierz i pan Andrzej Durbajło. Na galę zostali zaproszeni rodzice najzdolniejszych i najbardziej wyróżniających się uczniów. Listy gratulacyjne wręczała osobiście pani Dyrektor wraz z wychowawcami. Podczas Gali zaprezentowali się również nasi uczniowie, którzy pięknie śpiewali, recytowali a także zagrali na instrumentach muzycznych.

        Osoby wyróżnione:

        KL 3 A:                                             KL 3 B:

        Mateusz Jędrzejewski                        Maciej Otfinowski

        Hanna Wędlik                                               Wojciech Slansky

        KL 3C:                                              KL 3 D:

        Amelia Bogumił                                 Hanna Leżaj

        Maja Długosz

        KL 3 E:                                             KL 3 F:

        Oskar Kaczmarczyk                           Szymon Dominiak

        Mikołaj Matłok                                  Marcel Grużewski

        Mikołaj Pilip                                      Jakub Kurzydło

        Julia Tomczyk                                    Damaris Sieczak

        Wiktoria Tomczyk

        KL 4 A:                                             KL 4 B:

        Bielakowska Maja                             Nadia Cichy

        Bizub Natalia                                     Urszula Bogumił

        Grzegorzewska Maja                         Natalia Dudek

        Janusiewicz Olga                               Kryspin Falfura

        Kot Nela                                            Paweł Moskwa

        Kot Simona                                        Tymoteusz Nowak

        Solecki Tomasz                                  Tymoteusz Orłowski

        Szczuplak Adrianna                            Maria Sawicka

        Tokarski Tymoteusz                           Dominika Twardowska

        Wysocka Martyna                                    Michał Uramowski

         

        KL 4 C:                                        KL 4 D:

        Iga Burakowska                           Karolina Budzyń

        Zuzanna Czternastek                   Blanka Jakusek

        Marcelina Kopyś                         Michalina Grzelak

        Patrycja Krawczyk                       Patrycja Czarzasta

        Aleksandra Lejman                      Patrycja Poprawa

        Wiktoria Nieckarz                        KL 5 B:

        Hanna Otfinowska                       Iga Góral

        Miłosz Pamuła                              Bartosz Kmiecik

        Amelia Szostak                             Kamila Kozłowska

        KL 5 A:                                       Szymon Mazurkiewicz

        Igor Dmytrowski                         Maciej Wędlik

        Mikołaj Grzegorzewski                Maja Zdrojewska

        Aleksandra Majchrzak                 KL 5 D:

        Jagoda Siemiątkowska                 Tomasz Gloszczyński

        Pola Śliwiak                                 Marcjanna Marek

        Ewa Woźniak                               Oliwier Hupa

        KL 5 C:                                       Hanna Janeczko

        Milena Katara                               KL 6 A:

        Karolina Karczewska                   Karol Bliźniak                                                    

        KL 6 B:                                        Ewa Bouwman               

        Patrycja Budzyń                            Michalina Gawron

        Weronika Franczak                      Łukasz Jędrzejewski                   

        Maja Grodzicka                          Victkorie Marczakova                  

        Amelia Nowak                             Maja Okuniewicz            

        Piotr Szylik                                  Martyna Reźnik                           

                                                                        Magdalena Trelińska                    

                    KL 6 C:                                       KL 6 D:

                    Patrycja Gurboda                         Hanna Kaniewska

                    Natalia Krwaczyk                        Wiktor Kawa

                    Kamila Maczuga                          Jakub Michalak

                    Weronika Mirek                          Zuzanna Mrozińska

                    Aleksandra Piasecka                   Daria Ostasz

                    Dominia Raczyk                          Olga Ostasz

                    Julia Sieradzan                             Zofia Moczulska             

                    Aleksandra Szymkowiak             AdamŻelazko                              

                    Hanna Wójcik                       

                    KL 7 A:                                      KL 7 B:

                    Kamila Adamek                         Emilia Foryś          

                    Szymon Hupa                            Emilie Kunkel

                    Sara Kurnicka                            Emilie Kunkel

                    Julia Matłok                              Julia Minkowska

                    Paweł Solecki                                           

                    Joanna Zawadka                        KL7 C:

                                                                        Marta Motyka

                    KL 7 D:

                    Anna Bliźniak

                   Maja Paterek

        Apel podsumowujący  rok szkolny 2017/2018.

        Odbył się apel podsumowujący  rok szkolny 2017/2018.  Nagrodzono najlepszych uczniów i sportowców. rozdano nagrody w konkursach oraz uhonorowano uczniów, którzy zdobyli najwyższe średnie.

        GRATULACJE

         

         

         

        DMM U BURMISTRZA GMINY TRZEBNICA

                     Drużyna Dolnośląskich Meczów Matematycznych ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy po raz trzeci z rzędu awansowała do finałów tego prestiżowego Turnieju. 12 maja 2018 roku został rozegrany trójmecz finałowy, w którym nasi matematycy rywalizowali z drużynami ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Wrocławiu i Szkoły Podstawowej w Jeleniej Górze. „Pokochali cyfrę 3”, ponieważ wywalczyli trzeci raz trzecie miejsce. 25 maja 2018 roku na zaproszenie burmistrza Marka Długozimy Drużyna wraz z opiekunami – nauczycielami panią Anną Otfinowską i panem Dariuszem Bocianem, odwiedziła Urząd Miejski, by pochwalić się sukcesem. Zawodnicy mieli okazję osobiście podzielić się swoimi wrażeniami i emocjami oraz opowiedzieć o strategiach w rozgrywaniu meczów, ciężkiej pracy w całym roku szkolnym, a także o najbliższych planach.

        – Serdecznie gratuluję sukcesu i jestem z Was ogromnie dumny – powiedział na spotkaniu burmistrz. - Jesteście wizytówką Trzebnicy i cieszę się, że tak wspaniale reprezentujecie nasze miasto. Wiem, że część z Was wyjeżdża niebawem na Letni Obóz Naukowy, który z przyjemnością Wam dofinansujędodał burmistrz.

         

        DZIEŃ DZIECKA W VI d

        Rano o godz. 08.00 przyszliśmy do sali 32. Gdy przyszła nasza wychowawczyni i pani psycholog ustaliliśmy drużyny do gry „ Podchody ‘’. Około 08.30 zaczęliśmy zabawę. Po 7 minutach, po wyruszeniu pierwszej drużyny, wystartowała druga. Podczas gry były bardzo śmieszne i przeróżne zadania  między innymi : zbudować ognisko, skoczyć w pokrzywy i „drogi - zmyłki’’.O 11.00 skończyła się zabawa i w naszej sali czekaliśmy na przybycie pizzy. Po znakomitym i wyśmienitym posiłku rozeszliśmy się do domów.

        Adam Żelazko i Jakub Michalak

         

        6A PODSKAKUJE W DZIEŃ DZIECKA

                      01.06.2018 Klasa 6a z okazji Dnia Dziecka była na wycieczce klasowej w  parku trampolin GOJUMP we Wrocławiu. Dzieci z radości  skakały do „nieba”.

                                                                                                                                             Oprac. Anna Otfinowska

        Zdobyliśmy szczyt!

        Od wielu tygodni wszyscy uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekali na 31 maja. Tego bowiem dnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka, w związku z czym nie było mowy o żadnych lekcjach. Każda klasa zorganizowała sobie ciekawie czas. Czwartoklasiści z oddziału a, b, c oraz uczniowie z klasy 5 d pod opieką wychowawców: p. Agnieszki Skurjat, p. Agnieszki Drohomireckiej, p. Pawła Wolskiego, p. Wojciecha Kabata oraz nauczycielki wychowania fizycznego – p. Eweliny Fąfary postanowili tego dnia zdobyć Ślężę.

        Pogoda nam dopisała, więc byliśmy w doskonałych humorach, które towarzyszyły nam do późnych godzin popołudniowych. Naszą przygodę rozpoczęliśmy przed godziną 10.00. Wyruszyliśmy z parkingu na Przełęczy Tąpadła. Na szczyt kierowaliśmy się niebieskim szlakiem. Początkowo droga była szeroka, później zaczęła skręcać ostro do góry. Niezwykle ciekawym, ekscytującym i jednocześnie najtrudniejszym momentem było przechodzenie przez tzw. Skalną Perć, kiedy trzeba było przejść po nierównych kamieniach, mając z jednej strony skalną ścianę, a z drugiej przepaść. Jak w Tatrach! Wszyscy poradzili sobie fantastycznie. Byliśmy dumni, że udało nam się pokonać własne słabości i dotrzeć na szczyt. A szczyt Ślęży to rozległa polana, a także antena, która nieodłącznie kojarzy się z Masywem Ślęży, wyremontowany kościół, wieża widokowa, krzyż i rzeźba kultowa w kształcie niedźwiedzia.

        Nieco dalej od kościoła i schroniska, stoi także osobna wieża widokowa, która również była remontowana i jest już dostępna, wejście na nią okazało się niezwykłym sprawdzianem. Na samą górę tej wieży, oprócz naszych dzielnych nauczycieli, dotarła nieliczna grupka.

        Po zejściu poczuliśmy wszyscy ogromny głód. Na szczęście to był czas zarezerwowany na ognisko. Kiełbaski smakowały wybornie. Okazały się prawdziwym przysmakiem. Potem jeszcze trochę odpoczęliśmy, pograliśmy w piłkę, posprzątaliśmy po sobie teren i przed godziną 15 wyruszyliśmy do Trzebnicy.

        To była niezwykła eskapada. Chociaż wróciliśmy zmęczeni, to każdy miał satysfakcję, że dał radę i zdobył szczyt! A to wcale nie było takie proste.

         

        Dumni Wychowawcy

        VI edycja konkursu Macmillan Primary School Tournament.

        28.05.2018 w Szkole Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich odbyła się VI edycji konkursu Macmillan Primary School Tournament. Po szkolnych eliminacjach wytypowano po jednym uczniu z każdej grupy: CATERPILLARS (klasy 1), DRAGONFLIES (klasy 2-3), BRAINIES (klasy 4-5) i MASTERS (klasy 6-7). Naszą szkołę reprezentowali odpowiednio: Ala Walasek, Filip Puchała, Milena Katura i Paweł Solecki.

        Drugie miejsce zdobyli w swoich grupach wiekowych Filip Puchała (Dragonflies) i Milena Katura (Brainies).

        Po raz pierwszy dopuszczono do konkursu klasy pierwsze- najmłodsi uczniowie mieli okazję zmierzyć się z rówieśnikami z innych szkół w powiecie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, konkurs nie był łatwy i jesteśmy dumni ze zdobytych laurów.

                                                                                                                                          I. Onyszko

         

        SUKCES SP3 NA KONKURSIE POWIATOWYM „DELTA”

                     29 maja w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny „Delta” dla klas 7mych. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami otwartymi, których rozwiązanie wymagało dużej wiedzy matematycznej i sprytu. W konkursie wzięli udział najwybitniejsi  młodzi matematycy z powiatu.

                   Z radością zawiadamiamy, że dwoje naszych reprezentantów, przygotowywanych przez p. Katarzynę Buczkowską, zajęło zaszczytne I i II miejsce!

        Gorąco gratulujemy!

        Opracowała: Katarzyna Sobota

         

         

        Zbiórka pieniędzy na akcję ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

        Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy włączyli się do wielkiej dolnośląskiej akcji pod hasłem ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Akcja ta, mająca na celu ratowanie  polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą, organizowana jest przez Telewizję Wrocław, a patronują  jej: Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Dolnośląski Kurator Oświaty we Wrocławiu. W kwietniu  i maju przeprowadzono w szkole kwestę, dzięki której zebrano kwotę 200 zł złotych i wpłacono na konto Fundacji Studia Wschód.

                                                                   Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

        DRUŻYNA MECZÓW MATEMATYCZNYCH W FINAŁACH

        Drużyna Meczów Matematycznych z Sp3 trzebnica już po raz trzeci z rzędu awansowała do finałów Meczów matematycznych.  12 maja rozegrała trójmecz finałowy ze szkołami Sp3 z Wrocławia i z Sp z Jeleniej Góry.

        Druzyna "pokochała cyfrę 3", gdyż trzeci raz z rzędu uzyskała 3 miejsce.

        25 maja na zaproszenie Pana Burmistrza, Druzyna gościła w Gminie, gdzie zawodnicy opowiadali o strategiach, emocjach i pracy w drużynie jaka miała miejsce przez cały rok szkolny.

        Skład Druzżny  to 15 młodych matematyków, dla których matematyka jest pasją.

        Szymon Hupa, Paweł Solecki, Anna Plichta, Zuzanna Mrozińska, Wiktor Kawa, Jakub Michalak, Adam Że;asko, Maja Okuniewicz, Łukasz Jędrzejewski, Maciej Plichta, Weronika Franbczak, Patrycja Budzyń, Oliwier Hupa, Tomasz Gliszczyński, Mateusz Orleański oraz opiekunowie Anna Otfinowska i Dariusz Bocian.

        W tym roku w nagrodę za udział w finałach uczniowie otrzymali upominki od Fundacji Matematyków Wrocławskich, Gminy trzebnica oraz wybrani uczniowie pojadą na LETNI OBÓZ NAUKOWY, którego koszty pokryje Pan Burmistrz Marek Długozima.

        Oprac Anna Otfinowska

         

         

         

         

        Powiatowy Konkurs „Władcy Polski – Andegawenowie i Jagiellonowie”

        24 maja w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się etap powiatowy konkursu historycznego „Władcy Polski – Andegawenowie i Jagiellonowie”. W konkursie wzięli również udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Trzebnicy. Młodzież zmierzyła się z testem składającym się z 35 pytań. W ciągu 40 minut należało odpowiedzieć na wszystkie. W oczekiwaniu na sprawdzenie testów, obejrzeliśmy szkołę i poznaliśmy jej historię. Po ocenie prac komisja ogłosiła wyniki i wręczyła nagrody. W tym roku, uczennica naszej szkoły z kl. VI b, zajęła V miejsce.

        J. Sobota

        Lekcje muzealne w Ratuszu

        23 i 24 maja w Muzeum Regionalnym w Trzebnicy klasy VI a, VI c, IV b i V b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, spotkały się z panią Leontyną Gągało i panem Zbigniewem Lubicz- Miszewskim. Pani Leontyna, wieloletnia nauczycielka historii i miłośniczka dziejów naszego miasta, poprowadziła lekcje muzealne, których tematyka związana była z 880 rocznicą pojawienia się pierwszego zapisu nazwy Trzebnica w źródłach historycznych. Uczniowie dowiedzieli się kto był pierwszym właścicielem tych ziem, skąd wziął się herb Trzebnicy, a także, że znaleziono tu ślady człowieka sprzed 500 tys. lat. Młodzież obejrzała także eksponaty zgromadzone w naszym muzeum. Zaprezentował nam je pan Zbigniew Miszewski. Mimo, że nie ma ich dużo, są bardzo interesujące, tak jak lekcja, w której wzięliśmy udział. Naszym gospodarzom serdecznie dziękujemy za to spotkanie i poświęcony czas.

                                                                                                                                                J. Sobota

         

        Odyseusze integrują się we Wrocławiu

        23 maja dwie drużyny Odysei Umysłu z naszej szkoły pojechały do Wrocławia na niezwykłe, integrujące zajęcia. Najpierw odwiedziliśmy Dom Zagadek Exitus. W czasie, gdy jedna grupa próbowała uciec z „klasy”, by uniknąć trafienia do Kujonowa, druga rozwiązywała zagadki detektywistyczne. Obie drużyny, dzięki współpracy i koncentracji na zadaniu, wydostały się przed czasem. Dzięki temu mogliśmy udać się na krótką przerwę do Galerii Dominikańskiej. Następnie przeszliśmy na Plac Solny, w którego podziemiach od niedawna funkcjonuje bardzo ciekawa rozrywkowo-edukacyjna atrakcja, wrota do świata filmu i iluzji – Movie Gate. Zabytkowy schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej podzielono na trzy części – historyczną rekonstrukcję schronu, kolekcję oryginalnych kostiumów i rekwizytów z planów filmowych oraz laboratorium iluzji. Oprócz zwiedzania pod opieką sympatycznego przewodnika, uczniowie uczestniczyli w pokazie szalonego naukowca, poznając właściwości ciekłego azotu i metanu. Były wybuchy, płomienie, kurczące się balony i mrożone chrupki kukurydziane – udane zakończenie sezonu Odysejowego.

        Anna Ciba

         

        Powiatowy konkurs matematyczny „Vieteliada” dla klas siódmych

           22 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Osolinie odbył się konkurs matematyczny „Vieteliada” dla klas siódmych –etap powiatowy.

           Najlepsi matematycy z powiatu przez 60  minut rozwiązywali 5 trudnych zadań matematycznych – działania na wyrażeniach algebraicznych, przekształcanie wzorów, szybkie liczenie.

           W eliminacjach szkolnych najlepszymi uczniami byli Paweł Solecki oraz Szymon Hupa z klasy 7 a. Uczniowie Ci reprezentowali naszą szkołę na etapie powiatowym.

        Paweł Solecki zajął zaszczytne drugie miejsce.

          Obu chłopcom gratuluję i dziękuję za pracę na lekcjach oraz kółku oraz życzę dalszych sukcesów.

         

                                                                                                    Opiekun Katarzyna Buczkowska.

         

        „ŚWIETLIK”

                    Tradycyjnie już, uczniowie  naszej  szkoły w marcu tego roku przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik”, którego organizatorem jest Fundacja Akademia Młodych Odkrywców. Konkurs Świetlik popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych. W ramach przygotowań uczniowie wykonują wcześniej doświadczenia, a w dniu konkursu rozwiązują testy opracowane przez Zespół Merytoryczny Świetlika, pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. W XI edycji Konkursu wzięło udział 53 uczniów naszej szkoły z klas II-VI. Po sprawdzeniu prac siedmiorgu przyznano wyróżnienia a dwóm uczniom nagrody.

                   Wyróżnienia trafią do Franciszka Górnicza, Mai Długosz, Nadii Cichy, Wiktorii Nieckarz, Tymoteusza Tokarskiego, Patrycji Budzyń i Darii Ostasz, a nagrody do Mateusza Orleańskiego i Bartosza Kmiecika.

                                                                                                                        Gratulujemy.

                                                                                                 R. Marczak A. Just

         

                                        

        Kl. VI C szlakiem wygasłych wulkanów  

                      Klasa VI c wróciła z trzydniowej wycieczce szlakiem wygasłych wulkanów czyli Gór Kaczawskich i Przedgórza Sudeckiego.   Poczuliśmy się jak królewna czy też królewicz dzięki noclegowi w Pałacyku w Muchowie. To niezwykłe miejsce w  którym mieliśmy okazję do bliskiego kontaktu z przyrodą. Świeże powietrze oraz relaksująca cisza doskonale nas odprężyły od codziennego zabiegania, problemów, stresu. Mogliśmy wyplatać kosze z wikliny, grawerować w szkle, lepić garnki, przygotować sobie samodzielnie pizzę, a przede wszystkim pobyć razem.                     Klasa VI c 

                               

         

                                    OLIWIER HUPA Z SP3 MISTRZEM RACHUNKU W POWIECIE

                         15 maja w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się powiatowy konkurs sprytnego i szybkiego liczenia „ Mistrz Rachunku”. Uczniowie w 25 minut zmagali się z 60 zadaniami. Oliwier Hupa, uczeń klasy 5d zajął 1 miejsce, rozwiązując prawie bezbłędnie bardzo trudny arkusz z zadaniami. W szkolnych eliminacjach mistrzami zostali Oliwier Hupa i Tomasz Gliszczyński. Gratuluję sukcesu i dziękuję uczniom za ogrom pracy jaki włożyli by osiągnąć sukces. Anna Otfinowska

         

         

        Konkurs ortograficzny dla uczniów klas czwartych  i szóstych

        " O złotą skuwkę".

         

               W Szkole Podstawowej w Żmigrodzie odbył się konkurs ortograficzny dla uczniów klas czwartych i szóstych " O złotą skuwkę".

                                      W klasach 4. nasi reprezentanci zajęli następujące miejsca :
         
        Mateusz Orleański  3 m-ce , nauczycielka p.Ewa Pietruszka
        Patrycja Poprawa    5 m-ce, nauczycielka p. Jadwiga Kalinowska
         
        Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

         

         

         

         

        DZIEŃ EUROPY

                    9 Maja  obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europy. W tym dniu dziewczynki z klasy 4a: Natalia Bizub, Adrianna Szczupak i Martyna Wysocka odwiedziły większość klas 4 -7 prezentując  w ciekawy sposób podstawowe informacje dotyczące Unii Europejskiej. Uczniowie klas  4- 7 przygotowali plakaty na temat wybranych  krajów Unii, a  klasa  4a przygotowała dodatkowo flagi krajów UE,  które razem z plakatami ozdobiły drzwi  naszych klas. Plakaty przygotowane przez klasy 4-7 wykonano w interesujący sposób, a treść na nich zawarta posłużyła do przygotowania quizu sprawdzającego wiedzę naszych  uczniów. Pytania dotyczyły typowych potraw, zwyczajów, flag i ich kolorów, populacji. Dziewczynki przeprowadziły test sprawdzający wiedzę dotyczącą UE.  Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą o czym świadczy, że aż 3 klasy uzyskały wysoki wynik punktowy i stanęły na pierwszym miejscu na podium!

                                                                                                          Wyniki konkursu:

        I. Najciekawszy plakat:

              I miejsce klasa 6a

                II miejsce klasa 6c

                III miejsce klasa 5a

        II. Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej:

              I miejsce  ex aequo  klasy 6a ,6 c, 7a

                II miejsce ex aequo  klasy:  7d, 4b

                III miejsce klasa 5a

        Gratulujemy wszystkim biorącym udział w wydarzeniu! 

        Klasa 4 a wraz z  wychowawcą  Agnieszką Skurjat

         

        200 Szczytów Świata - Spotkanie z Panią Anną Borecką, alpinistką na autostopie.

                  8 maja klasa VIc wzięła udział w spotkaniu z Panią Ania Borecką która opowiadała jak  samotne wyprawy i podróże organizuje od 2008 r. Najtrudniejsza była dla niej druga górska wyprawa. Dotarła autostopem do Chin, chociaż planowała do Nepalu. Opowiadała też jak w Pamirze o mało nie została aresztowana na pół roku, bo zabłądziła w górach i trafiła do bazy wojskowej. A na Karakorum Highway zatrzymała ją chińska policja i zabroniła dalej jechać autostopem...

                         Dziękujemy za ciekawe spotkanie i życzymy udanej realizacji całego projektu „200 Szczytów Świata”.

                                                                                                                                          Aneta Herner

        Powiatowy konkurs polonistyczny „Czytam między słowami”

         

        Dnia 8 V 2018 roku w naszej szkole odbyła się XII edycja powiatowego konkursu polonistycznego „Czytam między słowami”, którego celem jest doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, kształtowanie umiejętności koncentracji i gustów czytelniczych.

        Dotychczas konkurs ten przeznaczony był dla gimnazjalistów, jednak w związku z reformą edukacji, przeszedł małą metamorfozę. W potyczkach konkursowych wzięło udział 15 uczestników z 14 szkół  powiatu trzebnickiego. Siódmoklasiści pracowali indywidualnie, czytali kilka tekstów o różnym charakterze: literackim i użytkowym, następnie wykonywali zadania związane z ich treścią. I miejsce zajął uczeń ze Szkoły Podstawowej w Ujeźdźcu, II – uczennica ze Szkoły Podstawowej w Pęgowie, III miejsce przypadło siódmoklasistce z Wiszni Małej. Nasza reprezentantka – Sara Kurnicka zajęła V miejsce. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a tych, którzy chcą ponownie sprawdzić, czy potrafią czytać ze zrozumieniem, zapraszamy do nas za rok. Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu była p. Agnieszka Drohomirecka.

         

        Wycieczka do stolicy

         

                    7 maja klasy 6b, 6d i 5c wraz z wychowawczyniami p. R. Ziólkowską, p. O. Gardiasz oraz p. P. Kolińską wyjechały z parkingu pod Bazyliką na trzydniową wycieczkę do Warszawy pod opieką pilota - pana Piotra.   Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Stare Miasto. Około 16.30 zjedliśmy obiadokolację. Później pojechaliśmy na PGE Narodowy. Drugiego dnia zjedliśmy śniadanie i wyjechaliśmy z hotelu na lekcję muzealną w Wilanowie  zatytułowaną: ,,Na sarmackim dworze". Następnie pojechaliśmy do Planetarium i Centrum Nauki Kopernik. Około 16.00 poszliśmy do Zamku Królewskiego. W ostatni dzień naszej wycieczki zwiedziliśmy Łazienki, gdzie spotkaliśmy dwa pawie. Następnie byliśmy w Centrum Pieniądza NBP. Mogliśmy tam dotknąć prawdziwej sztabki złota. Po lekcji w NBP poszliśmy do Pałacu Kultury i Nauki. Wjechaliśmy windą na 30 piętro i widzieliśmy Warszawę z góry. W trakcie jazdy do domu zajechaliśmy do  McDonalda. O 18.30 byliśmy już w Trzebnicy i rozeszliśmy się do domów. Najbardziej podobalo nam się Centrum Nauki Kopernik.

        W. Kawa, P. Basiak, W. Nowaczyk

         

         

        Apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

              W poniedziałek, 7 maja 2018 r,. odbył się w naszej szkole apel poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. 

              Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja, to jest rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.

               Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy VI c przygotowali część artystyczną.  Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano także historię konstytucji. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni o tematyce patriotycznej. Wszystkim obecnym na apelu uświadomiono, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia.
             Klasa VI c z wychowawcą

         

        Wycieczka uczniów klas czwartych do Biskupina

        Biskupin to niewielka wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, jest to w Polsce popularny kierunek wycieczek szkolnych za sprawą niecodziennego stanowiska archeologicznego. 7 maja udali się tam również wszyscy czwartoklasiści pod opieką swoich wychowawców: p. Agnieszki Skurjat, p. Katarzyny Buczkowskiej, p. Agnieszki Drohomireckiej, p. Pawła Wolskiego i p. Łukasza Alamy.

        Wioska leży w obrębie regionu historyczno - etnograficznego zwanego Pałukami. Jest to malownicza kraina bogata w lasy, jeziora i liczne zabytki. Przebiega tędy Szlak Piastowski. Mogliśmy tam zobaczyć odkryte i zachowane w doskonałym stanie – drewniane konstrukcje osiedla wybudowanego ponad 2700 lat temu. Większość osady została zrekonstruowana na podstawie badań wykopaliskowych prowadzonych tu od 1933r.

        Po wejściu do osady zobaczyliśmy niewielki plac, który najprawdopodobniej służył jako miejsce zebrań i targów. Wszystkie domy były takiej samej wielkości, miały wspólne ściany, a dachy najprawdopodobniej kryte były trzciną. Chaty dzieliły się na dwie izby, mniejszą i większą. W centralnym punkcie większego pomieszczenia znajdowało się palenisko, w tej izbie mieszkali ludzie. Mniejsza izba była przeznaczona dla zwierząt domowych. Nasi przewodnicy w niezwykle interesujący sposób opowiedzieli nam, że mieszkańcy Biskupina trudnili się przede wszystkim uprawą roli, hodowlą, myślistwem i rzemiosłem takim jak: tkactwo, garncarstwo czy odlewy z brązu. Czas na lekcji historii minął bardzo szybko. Jeszcze tylko kupiliśmy  pamiątki i mogliśmy wracać do Trzebnicy. Pogoda dopisała, słońce świeciło i humor  nie opuścił nikogo aż do końca. Chociaż droga powrotna dłużyła się trochę, wszyscy wrócili zadowoleni, bo przekonali się, że polska historia jest bardzo ciekawa, a nasza Ojczyzna pełna miejsc, które warto znać i do których warto wracać.

        Agnieszka Drohomirecka

        UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

        Konstytucja  była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Gmina Trzebnica po raz kolejny uczci pamięć o tym wydarzeniu.

        Poczet sztandarowy i przedstawiciele szkoły wzięli udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny i uroczystościach przed Krzyżem Katyńskim i Smoleńskim.

         Gala  XVIII Trzebnickiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych". 

                  27 kwietnia 2018 r.   odbyła się Uroczysta Gala  XVIII Trzebnickiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych".  Podczas uroczystości Pan Burmistrz Marek Długozima wręczył wybranej przez kapitułę konkursu Ósemce pamiątkowe statuetki i dyplomy, a rodzicom listy gratulacyjne. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Motyka z kl. VII c i Maksymilian Piziewicz z kl.VI c.  W ósemce laureatów znalazł się:

        Maksymilian Piziewicz z kl. VI c

         

                       Całej nominowanym z naszej szkoły  gratulujemy sukcesu!

                                                                                                                                                                                                                                                            Aneta Herner

         

        XII POWIATOWY KONKURS „ZNAM JANA PAWŁA II”

         

                    26 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Trzebnicy odbył się XII Powiatowy konkurs biograficzny „ Znam Jana Pawła II” dla uczniów z klas IV- VII. Uczestniczyli w nim uczniowie z trzech gmin powiatu trzebnickiego: Zawoni, Obornik Śląskich i Trzebnicy.Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o naszym wielkim Rodaku.

                   W czasie tych eliminacji uczniowie zmagali się z zadaniami o zróżnicowanym stopniu trudności. Pierwsze dwa miejsca zajęli uczniowie z klas starszych. Z naszej szkoły miejsce III zajął Kryspin Farfura z kl. IV b, a V miejsce Nadia Cichy z kl. IV b. Bardzo cieszymy się ich sukcesem ponieważ w tak zróżnicowanym wiekowo gronie, chociaż najmłodsi wykazali się dużą wiedzą i determinacją. GRATULUJEMY.

                                                                                                                                         oprac. s. Lilianna Wypiór.

                   

         

         

        Wycieczka klas V a i V b

         

        24 i 25 kwietnia 2018 r. klasy V a i V b udały się na wycieczkę do Torunia, podczas której odwiedziliśmy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko – pomorskim – porównywane z warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

        Z przewodnikiem zwiedziliśmy miasto - rynek, na którym znajduje się pomnik słynnego astronoma, Krzywą Wieżę i pomaszerowaliśmy pod dom Mikołaja Kopernika.

        W Planetarium zobaczyliśmy seans filmowy z zakresu astronomii, a potem bawiliśmy w Geodium  - na wystawie interaktywnej. Spróbowaliśmy też swoich umiejętności w Piernikarni „U Mistrza Bogumiła”, gdzie poznaliśmy sekrety tych słynnych ciastek i wykonaliśmy własnoręcznie pamiątkowe pierniki. Były to niezapomniane dni.

                                                                                                                              Joanna Sobota

         

           NASZ SUKCES W POWIATOWYM KONKURSIE "SPRAWNIE LICZĘ"

        25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Masłowie odbył się powiatowy konkurs matematyczny dla klas 4tych „Sprawnie liczę”. Naszą szkołę reprezentowała Hanna Otfinowska oraz Mateusz Orleański.

        Poziom konkursu był bardzo wysoki, z tym większą radością donosimy, że I miejsce zajął Mateusz Orleański zdobywając 57 punktów, a II miejsce Hanna Otfinowska uzyskując 56 punktów (na 60 możliwych).

         Jesteśmy bardzo dumni i gorąco gratulujemy zwycięzcom!!!

                                                                               Katarzyna Sobota

         

        Szkolny Konkurs Języka Angielskiego Macmillan Primary School Tournament 2018r.

        W poniedziałek, 23 kwietnia 2018r. w auli naszej szkoły odbył się szkolny konkurs języka angielskiego Macmillan Primary School Tournament 2018r. dla uczniów klas IV-V i VI-VII. Uczestnicy rozwiązywali test, który trwał 45 minut i składał się z zadań zamkniętych i otwartych. Uczniowie musieli wykazać się znajomością słownictwa i różnorodnych struktur tematycznych.

        Wyniki konkursu:

        - w  kategorii klas IV-V

        I m – Milena Katra (kl. V c)

        II m – Nadia Cichy (kl.IVb)

        III m – Bartłomiej Stypuła (kl. Vd)

        - w kategorii klas  VI-VII

        I m – Paweł Solecki (kl. VIIa)

        II m – Eva Bouwman(kl. VIa)

        III m – Kamila Adamek (kl. VII a) i Filip Forszt (kl. VII d) – ex aequo

         

        Laureaci pierwszych miejsc - Milena Katra i Paweł Solecki - będą nas reprezentować 23 maja 2018r. podczas finału konkursu w Obornikach Śląskich. Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

         A.Skurjat i P.Kolińska

         

                                                                 Wizyta w Eurobanku

                 18 i 19 kwietnia 2018 roku w ramach zajęć z doradztwa zawodowego poszliśmy razem z panią Agnieszką Januszowską do Eurobanku. Na miejscu mięliśmy okazje poznać „od kuchni” zawód bankowca (osoby pracującej w banku) i bankiera (właściciela banku). Dowiedzieliśmy się o wielu szczegółach, z którymi mamy do czynienia na co dzień, a mimo to ich często nie zauważamy - takich jak zabezpieczenia banknotów - w tym opalizująca farba i znaki wodne oraz specjalnie dla osób niewidomych - lekko wypukłe figury geometryczne, dzięki którym za pomącą dotyku da się rozpoznać nominał. Z zainteresowaniem słuchaliśmy o bardzo przydatnej rzeczy jaką jest aplikacja Eurobanku na telefon. Dzięki niej nie trzeba nosić wszędzie tradycyjnej plastikowej karty, tylko można zapłacić wszędzie telefonem. Jedynym warunkiem jest posiadanie konta w Eurobanku i telefon z NFC, który jest aktualnie dostępny w większości telefonów komórkowych. Jeśli ktoś myślał, że będzie musiał czekać z wykorzystaniem tych informacji jeszcze kilka lat aż skończy magiczny wiek 18’stu lat, pracownicy obalili ten mit. Jeśli ktoś skończył już 13 lat, może przyjść z opiekunem do Eurobanku i otworzyć własne konto junior!

                    Na koniec spotkania podzieliliśmy się z bankowcami i bankierem swoimi sugestiami i dostaliśmy wiele prezentów: balony, teatrzyki, smycze czy cukierki. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia, każdy wyszedł szczęśliwy!

                                                                                 Tekst: Ania Plichta – uczennica klasy VII „d”

        XXII Powiatowy Konkurs Mitologiczny

                       

         

             W ubiegłym tygodniu, w naszej szkole, odbył się już po raz dwudziesty drugi, Powiatowy Konkurs Mitologiczny. W konkursie wzięło  udział 16 uczniów z klas piątych, ze szkół naszego powiatu. Uczestników powitała i konkurs otworzyła Pani dyrektor Jadwiga Kalinowska, następnie zostały rozdane testy z 64 pytaniami. Rozwiązanie zajęło uczniom ok. 60 minut. W czasie, gdy komisja sprawdzała prace, piątoklasiści otrzymali słodki poczęstunek. Kolejnym punktem tego spotkania był udział w grze terenowej, podczas której młodzież zmierzyła się z zagadkami przygotowanymi przez uczniów klas VII a i V a, przebranych w stroje greckich bogów, oczekujących w różnych miejscach naszej szkoły. Były to rebusy, puzzle, zadania zręcznościowe i inne. To była emocjonująca zabawa. Konkurs zakończył się wręczeniem nagród i dyplomów.

        Laureaci konkursu:

        1 m. Natalia Chrzanowska, SP nr 2 w Trzebnicy

        1 m. Adam Altman, SP nr 2 Oborniki Śl.

        2 m. Jagna Tylko, SP Osolin

        3 m .Melchior Woźniak, SP nr 2 Trzebnica

        3 m. ichalina Wdowiak, SP nr 3 Oborniki Śl.

        4 m. Elżbieta Utko, SP Prusice

        5 m. Maksymilian Szady, SP Ujeździec

                                                                                                                                   Joanna Sobota

         

        Byliśmy na premierze!

         Uczennice i uczniowie z klas: IVa, IVc, IVe, i VIa pod opieką pań: Anny Otfinowskiej, Agnieszki Skurjat, Katarzyny Buczkowskiej i Agnieszki Drohomireckiej wybrali się do Wrocławia, aby uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu.

        19 kwietnia, o godzinie 12.00 miała miejsce kolejna premiera w Operze Wrocławskiej – obejrzeliśmy „Najdzielniejszego z rycerzy”. Jest to opera dziecięca, którą Krzysztof Penderecki napisał do tekstu Ewy Szelburg-Zarembiny. Skromny i prostolinijny strach na wróble pragnie zaprzyjaźnić się z makami. Kwiaty jednak nie życzą sobie takiej znajomości. Nadchodzi zagrożenie. Gromada wróbli szykuje się na podbój łąki maków, atak udaje się odeprzeć dzięki zaangażowaniu stracha, który dzielnie broni kwiatów. Opera jest klasycznym przykładem opowieści z moralitetem, z której płynie nauka, że to nie wygląd, a jedynie cechy charakteru są prawdziwymi wartościami. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Ciekawostkę zaś stanowi fakt, że Aleksander Zuchowicz (grający stracha na wróble) do spektaklu nauczył się chodzić na szczudłach budowlanych.

        Agnieszka Drohomirecka

         

         

         

         

        ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI – 22.04.2018

                    Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego.
        Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.

                    Dzień Ziemi w Polsce obchodzony jest na terenie całego kraju. Jak co roku najwięcej różnego rodzaju ekologicznych wydarzeń organizują szkoły i organizacje ekologiczne.
        Dla nas-uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 kwestie ochrony środowiska nie są obojętne. Na co dzień staramy się prowadzić działania sprzyjające przyrodzie.
        Od
        lat prowadzimy zbiórkę baterii i makulatury, sprzątamy tereny wokół szkoły oraz bierzemy udział w licznych konkursach ekologiczno-przyrodniczych. Przygotowujemy wystawy, plakaty, gazetki, prezentacje multimedialne, a także projekty o tematyce ekologicznej.
        My uczniowie klas IV-VII obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi 19 .04.2018 , z tej okazji mogliśmy:

        - obejrzeć prezentacje multimedialną                                                                      

         - wziąć udział w quize sprawdzającym wiedzę przekazaną podczas prezentacji

        - zaprezentować przygotowany strój ekologiczny                                                  

        - zakupić w kawiarence słodkie smakołyki, a dochód uzyskany z ich sprzedaży został przeznaczony   na zakup karmy  dla zwierząt ze schroniska w Trzebnicy

                                                                                            Klasa V B z wychowawcą Anną Just.

         

        XV Powiatowy Konkurs Plastyczny „Nasza Mała Ojczyzna”

        20 IV 2018r. w Obornikach Śląskich w Sali Urzędu Stanu Cywilnego odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XV powiatowego  konkursu plastycznego „Nasza Mała Ojczyzna” pod hasłem „Motylem jestem… świat owadów inspirowany kolorami” oraz laureatom konkursów dotyczących wiedzy o powiecie trzebnickim.

        Uczennica naszej szkoły Julia Minkowska zajmując  III miejsce została laureatką XVIII Turnieju Regionalno –Ekologicznego „Nasza Mała Ojczyzna”.

        Wręczenia nagród dokonał Starosta Powiatu Trzebnickiego – pan Waldemar Wysocki oraz Sekretarz Gminy Obornik Śląskich pan Leszek Pawlak.

        W swojej wypowiedzi pan Waldemar Wysocki podkreślał i doceniał wysiłek, jaki  dzieci włożyły w przygotowanie i  udział w konkursach  objętych patronatem Starostwa Powiatowego.

                                                                                                 Olga Gardiasz

         

        Dzień Pioniera Ziemi Trzebnickiej.

        W dniu dzisiejszym odbyło się uroczyste spotkanie włodarzy miasta, młodzieży z różnych szkół naszej gminy oraz zaproszonych gości w trzebnickim parku z okazji 73 rocznicy pojawienia się w naszym mieście pierwszych osadników. Uczniowie klasy 7 a wraz z wychowawczynią oraz pani Justyna Curyło z solistami chóru szkolnego przygotowali krótki program artystyczny, który przeniósł wszystkich w lata powojenne. Harcerze naszej szkoły pełnili uroczystą wartę przy pomniku. Wszyscy obecni byli wzruszeni i bardzo zadowoleni.

         

         

        SZKOLNY KONKURS ,,ZNAM  JANA  PAWŁA II”

        W piątek, 13 kwietnia 2018 roku odbył się szkolny konkurs „Znam Jana Pawła II” dla klas IV-VII. Test konkursowy przygotował ks. Radosław Bariasz. Komisja w składzie: s. Lilianna, p. A. Goraś  czuwały nad przebiegiem konkursu i po sprawdzeniu testów wyłoniono laureatów:

        I miejsce: Kryspin Falfura, kl. IV b

        II miejsce: Nadia Cichy, kl. IV b

        III miejsce: Mateusz Orleański, kl. IV e

                    Uczniowie, którzy zajęli I, II miejsce będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.

                                                                           Gratulujemy i życzymy powodzenia!

        Agnieszka Goraś,  s. Lilianna Wypiór

         

        MIĘDZY  NAMI  KOBIETKAMI

        W bieżącym roku kontynuujemy realizację programu edukacyjnego „Między nami kobietkami”. Celem programu, adresowanego do dziewcząt klas VI, jest uzupełnienie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania i wykształcenie właściwych nawyków higienicznych. W dniu 12 kwietnia uczennice klas VI naszej szkoły spotkały się z prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji Procter & Gamble, która w niezwykle przyjazny sposób udzielała wskazówek, jak poradzić sobie z problemami wieku dojrzewania.

        XVIII Powiatowy Turniej Regionalno-Ekologiczny „Nasza Mała Ojczyzna”.

        12 IV 2018r. w Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Osolinie odbył się XVIII Powiatowy Turniej Regionalno-Ekologiczny „Nasza Mała Ojczyzna”.

        Celem głównym konkursu jest rozbudzenie wśród uczniów ciekawości poznania ich najbliższego otoczenia.

        Uczniowie uczestnicząc w konkursie rozwiązywali test dotyczący znajomości  mapy i podziału administracyjnego  powiatu trzebnickiego, historii herbów trzebnickich gmin, form ochrony przyrody.

        Uczennica naszej szkoły – Julia Minkowska zajęła III miejsce, a Patrycja Budzyń – piąte. Dziewczyny wykazały się dużymi umiejętnościami, zarówno w logicznym myśleniu przy rozwiązywaniu zadań, jak i w wykorzystaniu wiedzy w praktyce.

                                                                                                       Olga Gardiasz

                      VIII  MIĘDZYSZKOLNY  FESTIWAL  PIOSENKI  RELIGIJNEJ

        W czwartek, 12 kwietnia 2018 roku, odbył się we Wrocławiu VIII Międzyszkolny Festiwal Piosenki Religijnej ,,Chwalmy Pana w rytmie… Alleluja”. Celem konkursu była dobra zabawa oddająca chwałę Bogu, integracja uczestników z różnych placówek oświatowych, popularyzacja piosenki religijnej, pogłębianie wiary i umiejętność dzielenia się nią. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I- III. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas drugich tworząc zespół w składzie: Maja Hrycaj, kl. II a, Milena Piziewicz, kl. II a, Martyna Gotter, kl. II b, Maja Krasińska, kl.II b, Hanna Nurek, kl. II c, Piotr Szaliński, kl .II c. Uczniowie pod opieką p. A. Barełkowskiej- Goraś przygotowali utwór pod tytułem: ,,Siedem” i otrzymali wyróżnienie. Wykonawcy dostali dyplomy, niespodzianki przygotowane przez organizatorów oraz dużą mapę Europy dla szkoły. Po występie na uczestników czekał słodki poczęstunek. Warto wspomnieć, że na Festiwal zgłosiło się bardzo dużo szkół, tym bardziej cieszy nas to wyróżnienie.

        A.Barełkowska-Goraś

         

        78 rocznica zbrodni katyńskiej

         

                    12 kwietnia, w naszym mieście, odbyły się uroczystości związane z 78 rocznicą zbrodni katyńskiej. Miejscem poświęconym ofiarom Katynia w Trzebnicy, jest las bukowy i znajdujące się tam dęby pamięci. Właśnie w tym miejscu, spotykamy się co roku, by uczcić Polaków zabitych przez Rosjan w 1940 r. W uroczystości udział wzięła klasa V a z wychowawczynią. Zebrani wysłuchali programu artystycznego i pomodlili się za poległych.

                                                                                      opracowała Joanna Sobota

         

        Siódmoklasiści w Escape room

         

                       12 kwietnia, klasy siódme wzięły udział w zabawie przygotowanej przez siebie - Escape roomie – grze, której celem jest wydostanie się z zamkniętego pokoju, pełnego zagadek, rebusów i innych łamigłówek. Rozwiązywanie kolejnych zadań zbliża uczestników do odnalezienia klucza, otwierającego drzwi. Pomysłodawczynią zabawy była pani Anna Ciba, nauczycielka geografii. Do realizacji włączyła się także pani Joanna Sobota, ucząca historii. Uczniowie podzielili się na grupy. Na lekcjach pracowali nad przygotowaniem zadań i zagadek. Do ich rozwiązywania przystępowali w zespołach. Na wydostanie się z pomieszczenia mieli dwadzieścia minut. Wcześniej w ciągu pięciu minut sale przygotowywane były przez inne grupy. Młodzież ukryła przygotowane zadania z dziedziny  geografii i historii oraz przedmioty w wyszukanych schowkach. Trzeba było sporo się nagłowić, aby rozwiązać poszczególne zagadki. Największym przeciwnikiem był uciekający czas. Nie wszystkim udało się znaleźć klucz. Jednak wszyscy świetnie się bawili.

                                                                      Opracowały Anna Ciba i Joanna Sobota

         

        Pierwsze spotkanie przyszłych Odyseuszy

        10 kwietnia odbyły się pierwsze zajęcia przygotowujące czwartoklasistów do udziału w programie edukacyjnym Odyseja Umysłu. Zajęcia cieszyły się wielkim powodzeniem – wzięło w nich udział 21 uczniów. Na początku uczestnicy przedstawili się w twórczy sposób, do swojego imienia dodając przymiotniki, które mogą ich określać i zaczynają się na tę samą literę, co ich imię. Po kilku zabawach integracyjnych pani trener zapoznała uczniów z podstawowymi informacjami o Odysei Umysłu. Następnie czwartoklasiści przystąpili do działania – w kilku grupach rozwiązali manualne zadanie spontaniczne „Łańcuchy bez skuchy”, tworząc jak najdłuższe łańcuchy z otrzymanych materiałów. Po porównaniu długości wytworów wszystkich drużyn okazało się, że … zajęcia dobiegły końca. To było bardzo udane pierwsze spotkanie z Odyseją Umysłu!

        Anna Ciba

         

        „Wycieczka po mieście” na kole języka angielskiego

        Uczniowie klasy Vb, uczęszczający na koło języka angielskiego, w praktyczny uczyli się pytania o drogę i wskazywania kierunku. Najpierw wykonali plan wymyślonego miasta, umieszczając na nim różnorodne obiekty. Następnie, korzystając z figurek z Lego oraz małych samochodzików, „wędrowali” po mieście, dopytując o drogę do różnych obiektów. Układali też zagadki, by doprowadzić pozostałych uczestników do wybranego celu. W zajęciach uczestniczą: Julia Bundziów, Lena Fritsch, Iga Góral, Bartek Kmiecik, Jagoda Korzeniowska, Kamila Kozłowska, Anita Szydłowska i Maja Zdrojewska.

        Anna Ciba

         

        Zajęcia w Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród

         

                   9 IV 2018r. uczniowie klasy IVa i IVc pod nadzorem nauczycieli przyrody udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Żmigród. Głównym celem zajęć było poznanie zawodu leśniczego. We wstępnej części  podczas pogadanki dzieci omówiły znaczenie lasów, a następnie zapoznały  się bardzo dokładnie z rolą leśniczego zarządzającego określonym obszarem leśnym.Podczas części praktycznej uczniowie wypełniali karty pracy i przy użyciu papieru wykonywali strój galowy leśniczego. Można było również na tle makiety lasu zrobić pamiątkowe zdjęcie w stroju leśnika.

               Po zajęciach odbyło się ognisko, gdzie czwartoklasiści mogli się zintegrować i wypocząć na łonie natury.

                                                                                                 Anna Just i Olga Gardiasz

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

          

         

         

        Dzień Książki dla Dzieci.

        "Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą juz czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

        /przysłowie chińskie/

        6 kwietnia uczciliśmy Dzień Książki dla Dzieci. Przygotowaniem obchodów zajęła się klasa VI d. Uczniowie zorganizowali dwa konkursy na temat literatury dla kl. IV-V i VI-VII. Miały one formę quizow opracowanych przez uczniów na platformie edukacyjnej Kahoot! Zaletą tych quizów jest to, że na bieżąco widać, kto prowadzi i od razu możemy poznać wyniki.

        Laureaci konkursów

        Kl. IV-V

        I m Karolina Karczewska (kl. Vc)

        II m Mateusz Orleański (kl. IVe)

        III m Julia Bundziów (kl. Vb)

        Kl. VI-VII

        I m Małgorzata Biarda (kl.VIIa)

        II m Maja Okuniewicz (kl. VIa)

        III m Jan Zapała (kl. VIIb)

        Przygotowaniem quizów i przeprowadzeniem konkursu zajęły się Zuzanna Mrozińska i Hanna Kaniewska, którym chętnie pomagał Paweł Grzeszczyk.

        Uczestnicy otrzymali nagrody, dyplomy i słodycze.

        Oprócz konkursów kl. VI d zorganizowała również, cieszącą się dużym zainteresowaniem uczniów, akcję Uwolnij książkę oraz czytanie w klasach 0 - 3, podczas którego najuważniejsi słuchacze mogli zdobywać cukierki za odpowiedzi na pytania dotyczące treści wysłuchanych bajek. W roli lektorek wystąpiły: Daria Ostasz, Olga Ostasz, Zofia Zaleska oraz Hanna Hys.

        Dziękujemy uczniom klasy VI d za popularyzację czytelnictwa w naszej szkole!!!

        Paulina Kolińska

         

         

        GALA LAUREATÓW XV edycji konkursu "zDolny Ślązaczek"

        5 kwietnia odbyła się GALA LAUREATÓW XV edycji konkursu "zDolny Ślązaczek" podczas której nasi uczniowie odebrali nagrody i zaświadczenia.
        Przypominamy że laureatami tegorocznej zostali:
        Sz. Hupa ( z j.polskiego opiekun p. E.Pasek, matematyki opiekun p. K. Buczkowska )
        P.Solecki ( z j.polskiego opiekun p. E.Pasek, matematyki opiekun p. K. Buczkowska )
        E. Kunkel ( z j. niemieckiego opiekun p. M. Bogaczyńska )
        Wraz z uczniami w uroczystości uczestniczyli ich rodzice oraz p. Dyrektor Jadwiga Kalinowska.

        Szkolny Konkurs Ortograficzny

        27 marca b.r. odbył się  w naszej  szkole konkurs ortograficzny dla uczniów klas czwartych i szóstych W eliminacjach szkolnych wzięło udział 34 uczniów.

        Najlepszymi ortografami okazali się :

         

        Kl.4   1 m-ce   Patrycja Poprawa , 4d   } eliminacje powiatowe

                               Mateusz Orleański , 4e  } eliminacje powiatowe

                 2 m-ce   Kryspin Falfura,  4b

                 3 m-ce   Iga Burakowska , 4c

         

        Kl.6    1 m-ce  Kamila Maczuga , 6c      } eliminacje powiatowe

                   2 m-ce  Natalia Krawczyk, 6c      } eliminacje powiatowe

                   3 m-ce  Julia  Sieradzan , 6c

         

        GRATULUJEMY! 

         

        Czworo uczniów będzie reprezentowało SP nr 3 w Trzebnicy w konkursie powiatowym,

        który odbędzie się 18 maja w SP w Żmigrodzie.

                                                                   Renata Ziółkowska

         

        Szkolny etap Konkursu „Historia Polski - Pod zaborami. Walka o granice Rzeczpospolitej”.

         

        27 marca, w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, odbył się szkolny etap III Powiatowego Konkursu „Historia Polski - Pod zaborami. Walka o granice Rzeczpospolitej”. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Obornikach Śląskich. Uczniowie otrzymali test składający się z 14 pytań zawierających teksty źródłowe, ilustracje i mapy. Do rozwiązywania testu przystąpiło 5 uczestników z klas IV - VII. Laureatami konkursu zostali Paweł Solecki z kl. VII a i Krzysztof Michorczyk z kl. VII b. Chłopcy wezmą udział w etapie powiatowym konkursu, który odbędzie się w szkole Organizatora 19 kwietnia.

                                                                                                                                                  Joanna Sobota

         

         

        Konkurs z ruchu drogowego

        We wtorek 27 marca 2018r. w Boleścinie odbył się rejonowy konkurs z ruchu drogowego. Uczestniczyło w nim pięć szkół z rejonu trzebnickiego. Miło mi poinformować, że nasza Szkoła Podstawowa nr3, którą reprezentowali: Nadia Cichy 4B, Julia Bundziów 5B, Oliwier Hupa 5D oraz Mikołaj Grzegorzewski 5A zajęła drugie miejsce. Dzieci popisały się dużą wiedzą z przepisów ruchu drogowego. Serdeczne gratulacje. 

        Magdalena Pyczak

         

        Konkurs na palmę wielkanocną

        Laureaci konkursu

        I miejsce

        Patrycja Krawczyk

        II miejsce

        Hanna Otfinowska

        III miejsce

        Paulina Kudroń

        Gratualacje !!!!

        Z ŻYCZENIAMI ŚWIĄTECZNYMI W ZAKŁADZIE OPIEKUŃCZO-LECZNICZYM

        W poniedziałek, 26 marca 2018r. z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych, klasa IV a pod opieką p. Agnieszki Skurjat i grupa dziewcząt z kl.VI b pod opieką p.Agnieszki Barełkowskiej-Goraś odwiedziła Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych przy klasztorze Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy. Uczniowie z klasy IV a, V b, VI c własnoręcznie przygotowali  kartki świąteczne z życzeniami dla ludzi chorych. Dziewczęta z klasy VI b: Weronika Franczak, Emilia Kowalik, Hanna Krupa, Karolina Nieckarz zaprezentowały montaż słowno-muzyczny pt. ,,Wielkanoc tuż, tuż…” Można było usłyszeć teksty o zwyczajach wielkanocnych i tematyczne piosenki, które ożywiły przedstawienie. Klasa IV a pięknie włączyła się do śpiewu. Występ bardzo wszystkim się podobał. Uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Następnie wręczyli pensjonariuszom kartki świąteczne z życzeniami. W czasie występu jak i przy rozdaniu kartek można było zobaczyć wśród ludzi chorych uśmiech i wzruszenie.  

        Była to dla nas bardzo ważna lekcja pokory i wdzięczności za nasze życie i zdrowie. Cieszymy się, że mogliśmy odwiedzić i sprawić radość ludziom chorym.

                    Dziękujemy Siostrze Donacie i pracownikom Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego za miłe przyjęcie i słodki poczęstunek.

                                                                         Agnieszka Barełkowska-Goraś i Agnieszka Skurjat.

         

         

         

        Szkolny etap konkursu matematycznego „Sprawnie liczę”

        26 marca odbył się szkolny etap konkursu matematycznego „Sprawnie liczę”. Rywalizowało ze sobą ośmioro najzdolniejszych uczniów klas czwartych, którzy musieli wykazać się dużą sprawnością rachunkową, w zakresie działań na liczbach naturalnych, ułamkach zwykłych i dziesiętnych.  Poziom konkursu był bardzo wysoki i wszystkim uczestnikom należą się wielkie brawa!

        I miejsce zajął Mateusz Orleański z kl. 4e, II miejsce Hanna Otfinowska z kl. 4c, a III miejsce Tomasz Solecki z kl. 4a.

        25 kwietnia na etapie powiatowym naszą szkołę będzie reprezentował Mateusz Orleański i Hanna Otfinowska – gorąco gratulujemy i mocno trzymamy kciuki!

        Katarzyna Sobota

        Ogólnopolski Finał konkursu Odyseja Umysłu

        24-25 marca w Gdyni spotkali się najbardziej kreatywni młodzi ludzie z całej Polski. Wśród nich były 3 drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową nr 3. Ich udział w Finale Odysei Umysłu umożliwiło wsparcie finansowe ze strony Burmistrza Gminy Trzebnica, pan Marka Długozimy, który w piątkowy ranek osobiście pożegnał Odyseuszy ruszających na spotkanie z wielką przygodą. Przy okazji przekazał na ręce trenerek flagę z herbem Trzebnicy, napoje i słodycze oraz upominki promujące miasto dla drużyn kumpelskich, z którymi trzebniczanie mieli spotkać się na konkursie.

        Finał Odysei Umysłu to dwudniowy festyn kreatywności, prezentowania i rozwijania różnorodnych zdolności i umiejętności, poznawania ciekawych ludzi i doskonałej zabawy. Oprócz prezentacji swoich rozwiązań uczestnicy mogą oklaskiwać swoich rówieśników, którzy te same zadania rozwiązali w zupełnie inny sposób, uczestniczyć w zabawie integracyjnej, odwiedzić Centrum Nauki Experyment czy inne atrakcje Trójmiasta.

        Jako pierwsi zaprezentowali swoje przedstawienie uczniowie klas VI: Maja Grodzicka i Amelka Nowak (VIb), Magda Trelińska i Weronika Śródka (VIa) oraz Adam Gliński i Bartek Juniewicz (VIc), zagrzewani „do boju” przez drużynę kumpelską z poznańskiej Szkoły Społecznej „Dębinka”. Tym razem pojazd, skonstruowany przez drużynę i prowadzony przez Adama, nie zawiódł i trójbój zakończył się sukcesem.

        Trzy godziny później na scenie wystąpiła drużyna z klas V: Pola Śliwiak, Ewa Woźniak i Borys Dmytrowski (Va), Mateusz Maciejak (Vb) oraz Wiktor Popielarz, Igor Lasota i Kacper Graba (Vc). Był to kolejny udany występ, a szczególną uwagę sędziów przyciągnęła piosenka zaśpiewana i zagrana (na perkusji wykonanej przez drużynę) przez Borysa.

        Aby nieco uspokoić emocje, obie drużyny udały się do Centrum Nauki Experyment na dwie godziny zabawy połączonej z nauką. W tym czasie drużyna uczniów uczęszczających do PZS nr 1 (ale reprezentujących naszą Szkołę) rozwiązywała zadanie spontaniczne. Następnie udaliśmy się do hotelu, gdzie przy pizzy uczciliśmy urodziny Ewy Woźniak, a chwilę potem wyruszyliśmy na imprezę integracyjną dla wszystkich Odyseuszy.

        Niedzielny poranek nadszedł zbyt wcześnie (zmiana czasu na letni „okradła” nas z jednej godziny), a już o 8.20 dwie młodsze drużyny przystąpiły do rozwiązywania zadania spontanicznego. Ostatnim akcentem konkursowym był występ drużyny najstarszej, równie udany, co poprzednie. Zabawna historia o poszukiwaniu skarbu w kosmosie wywołała salwy śmiechu wśród sędziów i publiczności.

        Popołudnie spędziliśmy w Sopocie – na deptaku, molo, plaży i latarni morskiej. A wieczór – w Gdynia Arena, na Gali Finałowej. Organizatorzy zadbali o atrakcje – wystąpili Kamil Skicki, Movement Crew i artystka Circus Mosaic, Aneta Dembek-Moszczyńska. Potem nastąpiło ogłoszenie wyników: drużyny klas V i VI zajęły 6. miejsce, a drużyna gimnazjalistów – 8. miejsce w swoich kategoriach. Gratulacje!

        Czas na podziękowania:

        Gorąco dziękujemy panu Burmistrzowi Markowi Długozimie za sfinansowanie przejazdu do Gdyni. Serdecznie dziękujemy także pozostałym sponsorom, którzy pomogli w sfinansowaniu wyjazdu: Radzie Rodziców przy SP nr 3, firmie Vermeiren Polska, panu Trawińskiemu z firmy Perfand Led, panu Arturowi Śliwiakowi, pani Bogumile Krais oraz firmie Intermarche za dostarczenie prowiantu na drogę powrotną. Dziękuję również pani Joannie Szyling-Glińskiej, pani Małgorzacie Maciejak oraz pani Katarzynie Nadziei-Popielarz oraz pozostałym rodzicom, którzy zaangażowali się w zorganizowanie naszego wyjazdu.

        Odyseja Umysłu to podróż, która nigdy się nie kończy! Wkrótce rozpoczną się zajęcia dla czwartoklasistów – szczegóły po Wielkanocy.

        Anna Ciba

        DROGA  JEZUSA  I MOJA  DROGA.

         W dniu 23 marca, w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzebnicy, odbyło sìę nabożeństwo Drogi Krzyżowej- oryginalne, bo z motywem misterium męki Pańskiej, przygotowane przez uczniów klasy 4 b i c Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy. W bliskim czasie Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego dało ono okazję do zamyślenia nad zbawczym dziełem - nad tym, czego Bóg dokonał dla nas, przywracając dar życia wiecznego, od początku przewidziany dla nas. Fakt, z jakim trudem i cierpieniem to się dokonało, świadczy o wielkiej, niepojętej miłości Boga do każdego z nas. Jezus niosący krzyż zna ludzkie trudy i cierpienia, jest solidarny z naszym cierpieniem, miłosierny w wybaczaniu grzechów i zawsze skłonny pomagać.

        Większość stacji była odgrywana jako scenki. Dzieci wystąpiły w strojach z tamtych czasów. W rolę Jezusa wszedł absolwent naszej szkoły, Bartłomiej Ciba. Główny rekwizyt stanowił krzyż, poza tym chusta Weroniki. Rozważania poszczególnych stacji były oparte na dialogu Jezusa z dziećmi, które wyrażały współczucie, poruszenie dramatycznym położeniem Jezusa i gotowość pomocy, Jezus natomiast tłumaczył sens cierpienia i trudu na swej drodze, udzielając wskazówek jak w życiu wykorzystać Jego doświadczenie. Nasuwa się wniosek o przeplataniu się drogi Jezusa z drogą życia każdego dziecka, każdego z nas i potrzeba wzajemnej pomocy: Jezus jest nam potrzebny, bo „bez Niego nic nie możemy uczynić”, a my -Jemu, bo możemy Mu pomóc jak Szymon i Weronika. Nieodzowna współpraca.

          Podkład muzyczny pieśni pasyjnych tworzył właściwy klimat, budząc zadumę, wzruszenie, ułatwiając rozważania misterium męki Pańskiej.

          Wiadomo z opinii rodziców i innych uczestników tego sugestywnego nabożeństwa- misterium, że spotkało się ono z dużym zainteresowaniem, poruszając, skłaniając do pobożnego zamyślenia, a o to chodzi w Wielkim Poście.

          Składam serdeczne podziękowania dzieciom-aktorom i osobom pomagającym w przygotowaniu i zorganizowaniu tej Drogi Krzyżowej; wśród nich- ks. Radosławowi.

        Oprac.: s. Lilianna Wypiór

         

         

        Wycieczka do Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego

         

        20 marca klasa VI c z p. J. Sobotą i J. Jezioro-Wolską uczestniczyła w lekcjach historii i plastyki w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali pani przewodniczki, która przedstawiła dzieje ogromnego malowidła, przedstawiającego bitwę pod Racławicami z 1794 roku. Wizyta w Muzeum Narodowym pogłębiła wiedzę uczestników o obrazach, rzeźbach i przedmiotach użytkowych z przełomu wieków, znajdujących się we Wrocławiu. Klasa szósta wróciła z wycieczki pełna wrażeń.

        oprac. J. Sobota

         

        Turniej Regionalno – Ekologiczny „Nasza Mała Ojczyzna” – etap szkolny

                        20 III 2018r. odbyły się szkolne eliminacje do powiatowego konkursu „Nasza Mała Ojczyzna”.

        Udział w konkursie brali uczniowie klas IV – VII. Pytania konkursowe dotyczyły wiedzy o powiecie trzebnickim.

        Uczniowie, jak zwykle wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami z zakresu historii, demografii, podziału administracyjnego rejonu trzebnickiego.

        Po sprawdzeniu prac uczniów udało się wyłonić 3 najlepszych uczestników:

        I miejsce – Julia Minkowska (kl. VIIb),

        II miejsce – Patrycja Budzyń (kl.VIb),

        III miejsce – Mateusz Orleański (kl. IVe).

        Zgodnie z regulaminem konkursu na  etapie powiatowym  naszą szkołę może reprezentować tylko dwóch uczniów, będzie to Julia Minkowska i Patrycja Budzyń.

        Tegorocznym uczestnikom  dziękujemy za udział, mamy nadzieję że wezmą udział w kolejnej edycji konkursu wraz z nowymi uczestnikami.

                                                                                                             Olga Gardiasz

        Nadejście kalendarzowej wiosny

        Nadejście kalendarzowej wiosny uczciliśmy w naszej szkole spaleniem kukły marzanny.Zajęli si tym uczniowie klasy 5c z wychowawczynią p.Renatą Ziółkowską oraz przedstawiciele wszystkich klas 4-6. Teraz już zima będzie w odwrocie! 

        Z tej samej okazji ogłosiliśmy w szkole Dzień Szalonych Fryzur. Na wielu uczniowskich oraz nauczycielskich głowach można było  podziwiać niecodzienne uczesania, niektóre bardzo kunsztowne  . Młodzież prezentowała efektowne fryzury przy dźwiękach muzyki,Hitem okazały się cukierki owocowe, którymi organizatorzy  - klasa 5c - częstowali wszystkich uczestników imprezy.
        Bawiliśmy się świetnie , przywitaliśmy wiosnę w dobrych humorach !
         

        Wycieczka do Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego

        20 marca klasa VI c z p. J. Sobotą i J. Jezioro-Wolską uczestniczyła w lekcjach historii i plastyki w Panoramie Racławickiej i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali pani przewodniczki, która przedstawiła dzieje ogromnego malowidła, przedstawiającego bitwę pod Racławicami z 1794 roku. Wizyta w Muzeum Narodowym pogłębiła wiedzę uczestników o obrazach, rzeźbach i przedmiotach użytkowych z przełomu wieków, znajdujących się we Wrocławiu. Klasa szósta wróciła z wycieczki pełna wrażeń.

        oprac. J. Sobota

         

        REKOLEKCJE  WIELKOPOSTNE  2018 R

         

        W poniedziałek, 19 marca 2018 roku w naszej szkole rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje wielkopostne. Prowadził je ksiądz Arkadiusz Harbar. Tematem przewodnim rekolekcji był:

        „Grzech, Krzyż, Miłosierdzie”. Ksiądz Arkadiusz ubogacił rekolekcje prezentacjami multimedialnymi, ciekawymi rekwizytami, śpiewem z pokazywaniem co szczególnie ucieszyło młodsze dzieci. Był to bardzo wyjątkowy, radosny czas przygotowania na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

        Oprac. s. Lilianna Wypiór i p. Agnieszka Baryłkowska- Goraś.  

         

         

        KOLEJNA WYGRANA- PÓŁFINAŁY DOLNOŚLĄSKICH MECZÓW MATEMATYCZNYCH

        16 marca Drużyna Meczów Matematycznych z SP3 rozegrała z Drużyną ze Smolca drugi mecz rundy półfinałowej. Mecz został rozegrany w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozgrywka zakończyła się wygrana 47:24.

        To już kolejny, piaty z rzędu, wygrany mecz. Gratulujemy wygranej wszystkim członkom Drużyny, a w jej skład wchodzą:

        Paweł Solecki, Szymon Hupa, Anna Plichta, Patrycja Budzyń, Maja Okuniewicz, Łukasz Jędrzejewski, Maciej Pilip, Zuzanna Mrozińska, Wiktor Kawa, Jakub Michalak, Adam Żelazko, Weronika Franczak, Oliwier Hupa, Tomek Gliszczyński, Mateusz Orleański i opiekunowie Anna Otfinowska i Dariusz Bocian.

         

        Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR.

        Dnia 15 marca 2018r. (tj. czwartek) o godz. 8.00 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Głównym celem konkursu jest szeroka popularyzacja matematyki. „Kangur” w niezawodny sposób integruje młodzież całego świata, bowiem w tym samym dniu uczniowie wielu krajów rozwiązują te same zadania, a laureaci mają możliwość uczestniczenia w zagranicznych wycieczkach i międzynarodowych obozach naukowo-rekreacyjnych.

        Uczestnicy Kangura przez 75 minut zmagali się z zadaniami konkursowymi. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które otrzymamy w  maju bieżącego roku.

        W naszej szkole udział w konkursie wzięło ponad 70 uczniów w następujących kategoriach:

        Żaczek – klasy 2

        Maluch – klasy 3,4

        Beniamin – klasy 5,6

        Kadet – klasy 7

        Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem Szkolnego Koordynatora Konkursu, Pana Darka Bociana wraz z Panią Różą Marczak

         

        ŚWIĘTO MATEMATYKI  = 3,14

                  14 marca z okazji imienin liczby Pi w naszej szkole odbyło się Święto Matematyki. Uczniowie wykonali  plakaty i przygotowali wystawę prac dla wszystkich uczniów z podziałem na kategorie wiekowe : iluzje optyczne dla uczniów 1-3, Bryły Platońskie i Archimedesa dla klas 4-5, Historię liczby Pi, wiersze o liczbie Pi oraz zadania matematyczne z „udziałem” Pi dla klas 6-7. Nie zabrakło tez karykatur obecnie uczących matematyków.

                   Ponadto uczniowie klasy 6a przygotowali zagadki i  rebusy matematyczne. Uczniowie na wszystkich przerwach mogli rozwiązywać zadania, a następnie wziąć udział w losowaniu nagród.  Na wybranych lekcjach uczniowie klas piątych konstruowali bryły i poznali historię słynnych matematyków.

                Matematyczna atmosferę w Sp3 czuć do dziś.  Wszystkim uczniom biorącym udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu Dnia Matematyki serdecznie dziękuję.

                                                                                                                                      Anna Otfinowska

        XVII Turniej Baśniowy

             13 marca w naszej szkole odbył się XVII Turniej Baśniowy, którego organizatorkami były panie: Ewa Pasek i Agnieszka Drohomirecka. W tym roku uczestniczyło w nim rekordowo - dwadzieścioro uczniów z osiemnastu szkół naszego powiatu. Czwartoklasiści musieli wykazać się znajomością treści wielu tekstów – krótszych, np. „Kot w butach”, „Kwiat paproci”, „Żaba” i  dłuższych, np. „Książę Kaspian”, „Akademia pana Kleksa”. Walka była niezwykle wyrównana, a poziom konkursu niezwykle wysoki. Z ogromną radością informujemy, że pierwsze miejsce zajęła uczennica z Pęgowa – Kornelia Pera. Komisja przyznała dwóm uczniom drugie miejsce. Jednym z nich jest nasz reprezentant Mateusz Orleański, którego przygotowywała pani Ewa Pietruszka. Drugą laureatką jest Iga Wójcicka ze SP nr 2 w Trzebnicy.

                                   Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie, trud i czas włożony w przygotowanie się do konkursu. Do zobaczenia w przyszłym roku!

         

                                                                                                                         Agnieszka Drohomirecka
         

        Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik

        13 marca odbył się  Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych Świetlik. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą. Mamy nadzieję, że i tym razem będą zadowoleni ze swoich sukcesów.    

         

        XV POWIATOWY  KONKURS  RELIGIJNY ,,TRIDUUM  PASCHALNE”

        W piątek, 9 marca 2018r. odbył się XV Powiatowy Konkurs Religijny ,,Triduum Paschalne” dla klas IV-VII.  Odpowiedzialnymi za konkurs byli nauczyciele: ks. Radosław Bariasz i p. Agnieszka  Barełkowska -Goraś.  Uczestników konkursu przywitała pani Dyrektor Jadwiga Kalinowska, która przyniosła w zaklejonej kopercie testy konkursowe przygotowane przez Stowarzyszenie Oświatowe ,,Sowa”.

        Uczniowie w tym roku przygotowywali się do konkursu z Ewangelii św. Jana, rozdziały: 18-21 wraz z przypisami i słowniczkiem. Do etapu powiatowego  po wcześniejszym etapie szkolnym, zostali zgłoszeni przez swoich nauczycieli religii najlepsi uczniowie ze szkół powiatu trzebnickiego: SP nr1 w Trzebnicy, SP nr 2 w Trzebnicy, SP nr  2 Oborniki Śląskie, SP nr 3 Oborniki Śląskie, SP Prusice, SP Kuźniczysko, SP Ujeździec Wielki, SP Czeszów, SP Zawonia oraz uczniowie SP nr 3 w Trzebnicy. W sumie było 14 uczestników. Test konkursowy  składał się z pytań zamkniętych, otwartych, uzupełnienia zdań oraz krzyżówki. Uczniowie mogli w sumie zdobyć 66 pkt. Komisja konkursowa  w składzie: ks. Jacek Nowak, p. Krystyna Kaczorowska, p. Joanna Kusiak, p. Iwona Medryk  p. Monika Budziak-Mielnik, p. Anita Kochmańska, p. Paulina Muszyńska, p. Adam Politowicz oraz p. Agnieszka Barełkowska-Goraś, sprawdzali testy i wyłonili  zwycięzców. W tym czasie uczniowie po słodkim poczęstunku  pod opieką ks. Radosława Bariasza oglądali piękny film pt. ,,Jezus”.

                                Laureaci konkursu:

        I miejsce: Nadia Cichy, kl. IV,  SP nr 3 w Trzebnicy- nauczyciel przygotowujący

         s. Lilianna Wypiór

        II miejsce: Tomasz Majewski, kl. VII, SP Kuźniczysko- nauczyciel przygotowujący -                                                                                                 p. Marlena Surówka

        III miejsce: Michalina Wdowiak, kl. V, SP nr 3 Oborniki Śląskie- nauczyciel 

                          przygotowujący  p. Adam  Politowicz

        IV miejsce: Wiktoria Gąsiorek, kl. V, SP Czeszów- nauczyciel przygotowujący

         p. Paulina Muszyńska

        V miejsce: Tomasz Faraniec, kl. IV, SP Zawonia –nauczyciel przygotowujący

        p. Anita Kochmańska

            Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                               Oprac.: Agnieszka Barełkowska-Goraś        

         

        Dzień Kobiet  w SP 3

        Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej,

        aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet

        życzymy Wam nasze wspaniałe, niepowtarzalne Panie!

                         Uczniowie klasy VII D wraz z wychowawcą p. D. Bocianem
         

        DZIEŃ KOBIET W 6A

        Chłopcy z kasy 6a zorganizowali koleżankom  Biegi na orientację po parku w ramach Święta Kobiet. Dziewczynki przez dwie lekcje biegały po parku z mapą i szukały 14 ukrytych kopert . Wewnątrz znalazły litery, które utworzyły hasło „Dzień Chłopaka”- taki mały żarcik, potem szukał skarbu - worka pełnego cukierków i zostały zaproszone na słodki poczęstunek.  Każda dziewczynka otrzymała pięknego tulipana. Dziękujemy za wspaniałe zorganizowanie Dnia Kobiet .

        Dziewczynki z klasy 6a z wychowawczynią Anna Otfinowską

         

        Sukces Mateusza Orleańskiego w Powiatowym Konkursie Recytatorskim

         

        6 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej w Wiszni Małej odbył się III Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów klas czwartych. Uczestnicy zaprezentowali wybrany utwór poetycki i fragment prozy. Swoimi występami dzieci udowodniły, że potrafią dostrzec magię słowa i czar obrazów utkany z wersów oraz strof. Artystyczna recytacja poezji i prozy wymagała nienagannej dykcji, stosowania odpowiednich środków wyrazu, takich jak: dynamika, tempo, intonacja, barwa i precyzja słowa. Naszą szkołę reprezentowała Iga Burakowska z klasy IVc oraz Mateusz Orleański z klasy IVe, który przygotowując się pod opieką Pani Ewy Pietruszki, zajął drugie miejsce! Serdecznie gratulujemy!

         

        Agnieszka Drohomirecka

         

        KONKURS MITOLOGICZNY  etap 1 w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy
         
         
                  W dniu 6 marca br. w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbył się pierwszy etap Konkursu Mitologicznego. Do konkursu zgłosiło się ośmiu kandydatów - uczniów a zarazem miłośników mitologii greckiej. Od kilku miesięcy uczniowie klas piątych z pełnym zaangażowaniem studiowali literaturę poświęconą tej tematyce. Przedzierali się przez wielowątkowość mitów,legend i opowieści. W tym trudnym zadaniu zawsze mogli liczyć na swoich nauczycieli. Pani Joanna Sobota i Pan Krzysztof Ciejka - wspomagali  swoich uczniów, udzielali  rad i wskazówek. Zestaw konkursowy składał się z 25 pytań, o różnym stopniu trudności. Cześć pytań miała kilka prawidłowych odpowiedzi.
        Najlepsze wyniki uzyskali :
        1. Milena Katra 21 pkt na 25 pkt
        2. Igor Dmytrowski 15 pkt na 25 pkt
        3. Pola Śliwiak   11,5 pkt na 25 pkt
        Gratulujemy zwycięzcom. Przed Wami drugi etap zmagań na szczeblu powiatowym.
        Nauczycielom - Pani Joannie Sobocie i Panu Krzysztofowi Ciejce  składamy podziękowania i gratulujemy wspaniałych uczniów.
         
                                                                                                            mgr Krzysztof Ciejka
                                                                                                                SP nr 3 Trzebnica
         

        Mistrz Klawiatury.

        5 marca odbył się szkolny konkurs Mistrz Klawiatury. Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych. Były emocje i wypieki na twarzach uczestników. Z szumu klawiatur wyłonili się zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych:

        Klasy 4

        Patrycja Czarzasta 4d

        Emilia Wilk 4e

        Kinga Nogacka 4e

         

        Klasy 5

        Zuzanna Uść 5d

        Karolina Karczewska 5c

        Igor Dmytrowski 5a

         

        Klasy 6

        Mikołaj Cieluch 6a

        Weronika Mirek 6c

        Wiktoria Durbajło 6b

         

        Klasy 7

        Julia Kowalska 7a

        Anna Plichta 7d

        Michał Luty 7d

        W klasyfikacji ogólnoszkolnej zwyciężyła Julia Kowalska 7a, II miejsce zajęła Anna Plichta 7d a trzecie Zuzanna Uść 5d. Wszystkim gratulujemy!

         

         

         

        Finał konkursu z lingwistyki matematycznej „Wieża Babel”

         

         

        3 marca 2018 roku (sobota) odbył się finał konkursu „Wieża Babel” z lingwistyki matematycznej w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Naszą szkołę reprezentowało trzech z czterech finalistów (Piotr Szylik z klasy VI b niestety nie mógł wziąć udziału z powodu choroby): Patrycja Budzyń klasa VI b, Mikołaj Kubaszewski klasa VI b oraz Jakub Michalak klasa VI d.

          Tegoroczny konkurs składał się z dość trudnych zadań, które wymagały od uczniów umiejętności syntetycznego i analitycznego myślenia, formułowania i badania hipotez oraz ogólnej wiedzy o języku polskim.

        Na ponad 140 finalistów z całej Polski ( z roku na rok zwiększa się zasięg konkursu, na początku byli to uczniowie z Dolnego Śląska, obecnie startują także z Krakowa, Łodzi, a nawet z Gdyni) nasi uczniowie zajęli dość dobre lokaty.

        Jakub Michalak zajął 17 miejsce, Patrycja Budzyń zajęła 18 miejsce, Mikołaj Kubaszewski 26 miejsce.

        Serdecznie gratulujemy!

        Uczniów przygotowywały: Jowita Pietrzykowska-Dziwak i Katarzyna Buczkowska

         

        Katarzyna Buczkowska

         

         

         

        Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

                           W piątek, 2 marca obchodziliśmy w naszej Szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to przypada 21 lutego i zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zniknęło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

        W związku z tym już od poniedziałku każda klasa prezentowała na drzwiach swojego gabinetu plakat związany z językiem polskim:

        • klasy IV – zasady ortograficzne, wyjątki,
        • klasy V – hasło związane z językiem polskim,
        • klasy VI – przykładowe łamańce logopedyczne (słowa trudne do wymówienia),
        • klasy VII – najpopularniejsze błędy językowe – na plakatach umieściliśmy poprawny zapis, np.: włączać, poszedłem, itp.

        Ponadto uczniowie podkreślili to święto swoim strojem -  kolorami obowiązującymi

        w piątek były barwy narodowe – biały i czerwony. Centralnym punktem obchodów był apel, który przygotowali uczniowie z klasy IVc i VIb. Uczniowie pięknie recytowali wiersze o naszym języku, obejrzeliśmy prezentację, która krótko przybliżyła nam historię języka polskiego. Dowiedzieliśmy się z niej, jakie są najstarsze zabytki języka polskiego oraz poznaliśmy sylwetki pisarzy i poetów, którzy jako pierwsi pisali po polsku. Częścią apelu było również przedstawienie teatralne, którego główną bohaterką była, ubolewająca nad polszczyzną młodych Polaków, Mowa Ojczysta. Zwróciła ona naszą uwagę na przymiotniki obecne w naszym języku – niestety bardzo rzadko używane. Te słowa to np.: miły, przyjemny, świetny, cudowny, piękny, ciekawy, interesujący, ładny, gustowny, atrakcyjny.

        Wszystkie szkolne przedsięwzięcia podjęte w tym dniu miały zwrócić uwagę na to, że nasz język odróżnia nas od innych narodów. Powinniśmy być z niego dumni i pielęgnować go od święta i na co dzień. W domu, na podwórku, w szkole. Dbałość o język to nie tylko nasze prawo, to nasz obowiązek. To obowiązek każdego, kto chce się nazywać patriotą.

         

        Agnieszka Drohomirecka

        Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych


         

        Jak co roku, 1 marca obchodziliśmy dzień pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W naszym mieście uroczystości odbyły się obok pomnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym i na rondzie ich imienia. Pan burmistrz Marek Długozima uświetnił obchody krótkim przemówieniem. Przypomniał w nim najważniejszych Polaków walczących po II wojnie z komunizmem. Podczas uroczystości naszą szkołę reprezentowała Pani dyrektor Jadwiga Kalinowska, która złożyła wiązankę i zapaliła znicz pod pomnikiem upamiętniającym naszych bohaterów. W tej żywej lekcji historii uczestniczyła także klasa VI a z panią Joanną Sobotą.

         

         

        SZKOLNY KONKURS ,,TRIDUUM PASCHALNE”

         

        W środę 28 lutego 2018r. odbył się szkolny konkurs ,,Triduum Paschalne” przeznaczony dla klas IV-VII. Do konkursu uczniowie przygotowywali się z Ewangelii wg św. Jana rozdziały: 18, 19, 20, 21. Test konkursowy składał się z 30 pytań. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani. Laureaci pierwszego i drugiego miejsca będą reprezentowali naszą szkołę na etapie powiatowym.

        I miejsce: Nadia Cichy kl. IV b

        II miejsce: Julia Bundziów kl. Vb

        III miejsce: Patrycja Budzyń kl. VI b

                                                                       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                            Agnieszka Barełkowska-Goraś

        KONKURS RECYTATORSKI  KLAS VI

        28.02.2017 roku odbyła się  etap szkolny  wszystkim którzy brali udział GRATULUJEMY 

        I miejsce

        H. Krupa

        K. Maczuga

        II miejsce

        P. Grzeszczyk

        III miejsce

        M. Grodzicka

        Sukces Trójkowych Odyseuszy na Eliminacjach Regionalnych

                W sobotę 24 lutego uczniowie z Dolnego Śląska i Opolszczyzny uczestniczyli w Eliminacjach Regionalnych Odysei Umysłu. We Wrocławiu spotkało się ponad 70 drużyn, a wśród nich były 3 grupy reprezentujące naszą szkołę. Uczniowie z klas piątych: Borys Dmytrowski, Pola Śliwiak i Ewa Woźniak (kl. Va), Mateusz Maciejak (kl. Vb), Kacper Graba, Igor Lasota i Wiktor Popielarz (kl. Vc) prezentowali rozwiązanie problemu „Nieziemska Miejscówka” w I grupie wiekowej. Ten sam problem, ale w III grupie wiekowej, rozwiązali ich starsi koledzy: Klaudia Długosz, Julia Modelska, Agata Marcisz, Natalia Soroczyńska, Hania Tracz, Natalia Wójcicka i Eryk Piworowicz (uczęszczający do PZS nr 1 w Trzebnicy). Szóstoklasiści: Weronika Śródka, Magdalena Trelińska (VIa), Maja Grodzicka, Amelka Nowak (VIb), Adam Gliński, Bartosz Juniewicz (VIc) skonstruowali pojazd i wyruszyli z nim „Do boju w trójboju”. Drużynami opiekowały się trenerki: Anna Ciba i Magdalena Pyczak. Po występie i rozwiązaniu zadania spontanicznego wszyscy niecierpliwie wyczekiwali ogłoszenia wyników. Ceremonia ta przyniosła nam wiele radości, bowiem wszystkie drużyny awansowały do Finału Ogólnopolskiego!

        Gratulujemy i życzymy powodzenia na Finale!

        Anna Ciba

         

                                                                  23.02.2018 roku odbył się etap szkolny Konkursu Recytatorskiego. 

        I miejsce

        I. Burakowska

        M. Orleański

        II miejsce

        N. Cichy

        III miejsce

        M. Kopyś 

        D Twardowska 

                  GRATULACJE

         

         

                            Powiatowy konkurs ortograficzny dla uczniów klas 5 "Z ortografią na ty"
         
         
        20 lutego 2018 roku odbył się powiatowy konkurs ortograficzny dla uczniów klas 5 "Z ortografią na ty" .Najlepsi znawcy pisowni polskiej spotkali się w Szkole Podstawowej w Prusicach. Oboje nasi reprezentanci zostali laureatami tego konkursu:

        Karolina Karczewska - 2 miejsce, klasa 5c, nauczycielka Renata Ziółkowska,

        Igor Dmytrowski -5 miejsce, klasa 5 a, nauczycielka Ewa Pasek

        Gratulujemy !

         

        MISTRZOSTWA   DOLNEGO  ŚLĄSKA  W  SUDOKU – ETAP  SZKONY

                                                                

        13 lutego 2018  w naszej szkole odbył się szkolny etap Dolnośląskich Mistrzostw w Sudoku. W konkursie wzięło udział ponad 50 osób w trzech kategoriach. Oto wyniki:

        W kategorii klas 1-3

        1          Otfinowski     Maciej

        2          Długosz          Maja

        3          Puchata           Filip

        W kategorii 4-6

        1          Lejman            Aleksandra

        2          Otfinowska     Hanna

        3          Solecki            Tomasz

        W kategorii klas 7

        1          Hupa   Szymon

        2          Grodzińska     Klaudia

        3          Adamek          Kamila

        Do finału zakwalifikują się osoby, które uzyskają minimum punktowe wyznaczone przez Organizatorów. Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki w finale.

        1. Otfinowska

         

         

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy
      • Tel/fax: 71 312-08-74, Telefon do rodzica: 500-079-454
      • Szkoła Podstawowa nr 3 ul. M. Konopnickiej 14 55-100 Trzebnica Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych