• Światowy Dzień Origami

          • Dnia 24 października uczniowie klasy 3c obchodzili Światowy Dzień Origami.Origami to japońska sztuka składania papieru. Dynie, które zrobiliśmy wymagały cierpliwości, precyzji i koncentracji. Złożone papierowe konstrukcje sprawiły uczniom wiele radości.

            K. Kalicka-Świtaj

          • # Szkoła Pamięta! POLSKIE TRADYCJE ZADUSZNE

          • W ramach ministerialnej akcji # Szkoła Pamięta! uczniowie klas 4A i 4C przygotowali plakaty dotyczące Polskich Tradycji Zadusznych. Prace przedstawiają  jak współcześnie upamiętniamy tych, którzy odeszli .  Odwiedzamy groby, zanosząc na nie kwiaty i zapalając znicze. Spędzamy czas na cmentarzach, modląc się, oddając się zadumie, refleksji, wspominając zmarłych. Na plakatach znajdziemy również tradycje Słowian związane z kultywowaniem zmarłych- maski zwane kraboszkami. Słowianie obchodzili Święto Dziadów czyli Przodków. Zapalali ogniska, by dusze przybywające z zimnych zaświatów mogły się ogrzać, a także żeby nie zabłądziły. Puste nakrycie było przeznaczone właśnie dla nich i nakładano na nie różne przysmaki. Jeśli tego dnia do domostwa przybył jakiś wędrowiec (zwany dziadem) godnie go podejmowano, wierząc, że może to któryś z przodków przybył pod jego postacią. Podczas sprawowanych obrzędów prawdopodobnie zakładano maski, czyli tak zwane kraboszki. O takich i innych tradycjach można dowiedzieć się z plakatów wystawionych na I piętrze przy windzie.  

            Zapraszamy do obejrzenia wystawy. 

            Justyna Kędziora 

          • Zdrowy deser

          • Nawet dziecko o tym wie, że nadmierne spożycie cukrów w każdej formie może powodować problemy zdrowotne. Ale nie musi się na zawsze rezygnować ze słodyczy. Na szczęście cukier może zostać zastąpiony przez inne substancje słodzące. Niektóre rodzaje owoców są także wystarczająco słodkie same w sobie i nie jest koniecznym dodatkowe słodzenie deserów. Z okazji Dni Kultury Zdrowotnej, dzieci z klasy 3a postanowiły pokazać jak można wykonać „zdrowy” i smaczny deser. Przyniosły do szkoły wszystkie potrzebne produkty i zabawiły się w cukierników. To było smaczne, ciekawe i wesołe doświadczenie. Desery były nie tylko smaczne, ale i pięknie się prezentowały.

            L.D.

          • SPEKTAKL W TEATRZE MUZYCZNYM CAPITOL

          • 27 października klasa II a udała się do Wrocławia do Teatru Muzycznego Capitol na spektakl

            ,,Nasza mama czarodziejka”, którego kanwą były opowiadania Joanny Papuzińskiej . Mama

            z bajki to czarodziejka : umie naprawić księżyc, zmniejszyć wielkoluda, wyprać burzowe chmury...

            Mali widzowie byli angażowani w akcję przedstawienia, także do wspólnego śpiewania.

            Podziwialiśmy wspaniałą grę aktorską , scenografię oraz oprawę muzyczną. Spektakl

            pozwolił nam uwierzyć w moc wyobraźni i w to, że do najlepszej zabawy wcale nie potrzeba

            tabletu, komputer czy smartfona. Dzięki wyobraźni każdy z nas może stać się czarodziejem

            i zmieniać świat wokół siebie na lepszy.

            B.J.

          • Ścieżkami życia Św. Jadwigi

          • W piątek, 27 października, klasa VI a wybrała się na spotkanie z panią Anną Bajak, znawczynią i popularyzatorką historii naszego regionu. Pani Anna oprowadziła uczniów po klasztorze sióstr Boromeuszek, opowiedziała jak doszło do wybudowania tego obiektu i przybliżyła fakty z życia Świętej Jadwigi patronki Śląska, fundatorki i, pod koniec życia, mieszkanki klasztoru. Spotkanie odbyło się w związku z akcją #SzkołaPamięta, w którą to akcję zaangażowała się nasza szkoła, a przy okazji była to wspaniała żywa lekcja historii.

            Joanna Sobota

          • #SzkołaPamięta-Dęby Pamięci

          • W ramach tegorocznej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. „Szkoła Pamięta”. Klasa VIIIb wybrała się do miejsc upamiętniających jedną z najtragiczniejszych zbrodni w historii Polski, zbrodnię katyńską - dokonany wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy policji politycznej Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich mord na blisko 22 tysiącach obywateli państwa polskiego. W 2008 roku w ramach projektu Katyń ocalić od zapomnienia” w Lesie Bukowym w Trzebnicy posadzono Dęby Pamięci poświęcone ofiarom tej zbrodni.  Kilka lat później na placu przed Bazyliką odsłonięto granitowy krzyż ofiar Katynia i katastrofy Smoleńskiej. Właśnie te miejsca odwiedzili ósmoklasiści oddając hołd pamięci o polskich oficerach. Młodzież zapaliła znicze i wysłuchała wykładów historycznych, w których przybliżone zostały fakty dotyczące wydarzeń sprzed kilkudziesięciu i kilkunastu lat. Pod opieką naszej szkoły znajduje się Dąb aspiranta Policji Państwowej Mieczysława Paska.

             

            Joanna Sobota   

          • #SzkołaPamięta

          • Uczniowie klasy 8b w tym roku szkolnym również włączyli się w akcję "Szkoła pamięta". Jak co roku wysprzątaliśmy kilka opuszczonych grobów, o których już nikt nie pamięta i zapaliliśmy na nich znicze.

            Uczniowie klasy 8 b z wychowawcą

          • Wycieczka do Domu Drzewa

          • 25 października dzieci z grupy 0 c i klasa III a wybrały się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „Dom Drzewa” w Wałkowej. Dom Drzewa powstał w murach odrestaurowanej zabytkowej wyłuszczarni nasion. Byliśmy w 2 salach edukacyjnych: „Laboratorium Przyrody” oraz „Podsuszarni”. W sali na parterze Pani leśnik przeprowadziła rozmowę na temat zwierząt żyjących w lesie, następnie mogliśmy podziwiać piękne okazy leśne i zabytkowy piec - służący niegdyś do wyłuszczania szyszek. W „Laboratorium przyrody” naszą uwagę zwróciła posadzka z mapą lasów Nadleśnictwa Milicz oraz zawieszone szyszki opatrzone etykietą z nazwą drzewa matecznego. Następnie dzieci wykonały pracę plastyczną, w której miały dokleić z plasteliny brakujące elementy. Ostatnim etapem wycieczki był spacer po lesie, gdzie napotkaliśmy na paśnik. Pełni wrażeń, przeżyć i zdobytych wiadomości wróciliśmy do szkoły.

            M.Z L.D

          • #SzkołaPamięta

          • Nasza szkoła włączyła się do tegorocznej edycji akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o przeszłości, ludziach i miejscach związanych z historią Polski. Uczniowie klasy 7b pod opieką wychowawczyni odwiedzili cmentarz parafialny, by zapalić znicze i uporządkować zaniedbane, opuszczone groby. Dla młodzieży był to czas zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, ludziach, których już niestety z nami nie ma, a także ważna lekcja, przypominająca o przemijaniu.

             

            Joanna Sobota

          • Zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym ,,Oderwij się''

          • Fundacja ,,I pójdziesz dalej'' serdecznie zaprasza  do udziału w organizowanym konkursie na pracę plastyczną. Tytuł konkursu:  “Oderwij się”.

            Praca konkursowa może być wykonana dowolną techniką (ołówek, kredki, farby, wycinanki, wydzieranki itp.), na dowolnym podłożu formatu A4 i powinna odpowiadać na pytanie: Gdzie wędrujesz wyobraźnią, żeby się uśmiechnąć? 

            Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody.

            Przesyłamy link do strony  naszej fundacji zawierającej wszystkie informacje dla artystów zainteresowanych udziałem w konkursie:

            https://ipojdzieszdalej.pl/oderwij-sie-konkurs-plastyczny/

          • Światowy Dzień Origami

          • 24 października przypada Światowy Dzień Origami.

            Sztuka składania papieru, która ma swoje korzenie w Japonii. Każdy kto tworzył kiedyś statki, samoloty, zwierzątka z kwadratowego arkusza papieru, tworzył Origami. Japończycy, uważają, że pomaga ono w nauce matematyki, geometrii. Przez składanie papieru ćwiczy się nasza sprawność manualna i koncentracja. Internet zawiera niezliczoną ilość instrukcji i filmików, na podstawie których, łatwiej uda się stworzyć wybrany kształt. W naszej szkole, na plastyce, już od kilku dni uczniowie wszystkich klas zmagali się z zaginaniem, składaniem i wygładzaniem papieru, starając się jak najwierniej podążać za instrukcjami.

            Młodzież świetnie poradziła sobie z zadaniem. Powstały bardzo liczne formy: zwierzęta, statki, samoloty, kwiaty i inne ciekawe dzieła. Efekty pracy uczniów będzie można oglądać na szkolnej wystawie.

            Joanna Sobota

          • #DzieńKrajobrazu2023

          • Z inicjatywy Polski już po raz siódmy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. To nietypowe święto służy refleksji nad kondycją miejsc, w których mieszkamy, uczymy się i pracujemy. Uświadamia potrzebę docenienia i ochrony otaczających nas przestrzeni.   

            Nasz park szkolny jest bardzo cennym i wyjątkowym miejscem wypoczynku i wielu ciekawych zajęć przyrodniczych i sportowych. W tym roku Międzynarodowy Dzień Krajobrazu nasi uczniowie uczcili zajęciami z zakresu środowiska. Tworzyliśmy mini zielniki, prace z darów, oraz obserwowaliśmy piękną przyrodę.

            Agata Zych

          • Lekcja historii w Muzeum Pamięci Auschwitz- Birkenau “Obojętność jest początkiem nienawiści” MarianTurski

          • W październiku uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami wzięli udział w niezwykłej lekcji historii w Muzeum Pamięci Auschwitz- Birkenau.

            Celem wycieczki było przede wszystkim poznanie zjawiska holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce oraz oddanie czci i pamięci wszystkim ofiarom tej największej w dziejach świata zbrodniczej machiny . Z przewodnikami, po minięciu bramy z niemieckim napisem „Arbeit macht frei”, uczniowie rozpoczęli zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Następnie udali się do obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty poobozowe. Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne zrobiły wielkie wrażenie na zwiedzających.

            Nasi uczniowie z bliska zobaczyli jakie konsekwencje niesie ze sobą nienawiść, nacjonalizm i antysemityzm. Mogli zobaczyć, czym jest wojna i jaka cenę płacą za nią narody. Auschwitz-Birkenau to jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie, przepełnione ludzką tragedią, cierpieniem, barbarzyństwem i upadkiem człowieczeństwa. Podsumowaniem i nauką na przyszłość niech będą słowa Mariana Turskiego - byłego więźnia Auschwitz, ocalałego z łódzkiego getta i marszów śmierci- “Obojętność jest początkiem nienawiści, nie bądź obojętny Mowa nienawiści jest bazą i fundamentem upokorzenia. Nie możemy wyzbyć się jej natychmiast, ale możemy ją ograniczyć. Możemy powstrzymywać mowę nienawiści i jednocześnie starać się zrozumieć inny punkt widzenia. Próba zrozumienia może dać początek empatii. Uświadomienia sobie, jak inni ludzie różnią się ode mnie samego.” Szczególnie dziś powinniśmy pamiętać i mieć je jako przestrogę, aby historia nigdy się nie powtórzyła.

            Zachęcam do obejrzenia galerii, w której można zobaczyć poruszające fotografie wykonane i udostępnione przez Panią Katarzynę Koćmę

            Justyna Kędziora

          • POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „ŻYCIE JEST PIĘKNE”

          • 16. X. 2023 r. odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego z okazji XXIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Cywilizacja życia” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Psarach .

            Według św. Jana Pawła II „ Wszyscy jesteśmy wezwani aby kochać i szanować życie każdego człowieka oraz dążyć wytrwale i z odwagą do tego, by w naszej epoce, w której mnożą się zbyt liczne oznaki śmierci , zapanowała wreszcie nowa kultura życia, owoc kultury prawdy i miłości”.

            W konkursie tym wzięli udział także uczniowie naszej szkoły z klas I – VIII. Szkolna komisja konkursowa wytypowała do eliminacji powiatowych prace 24 uczniów. Natomiast Powiatowa Komisja Konkursowa nagrodziła w kategorii

            klas I – IV dwóch uczniów naszej szkoły:

            za II miejsce Maję Niparko kl. I a

            za III miejsce Igę Spigiel kl. I a

            Natomiast w kategorii klas V – VIII trzech uczniów:

            za I miejsce Alicję Janusiewicz kl. VI b

            za II miejsce Stanisława Binek kl. VII a

            za III miejsce Zofię Kleczkowską kl. VII b

            Podczas uroczystości z okazji Święta Szkoły w Psarach , odbyło się nie tylko podsumowanie konkursu plastycznego ale także mieliśmy okazję obejrzeć piękną inscenizację w wykonaniu uczniów tej szkoły poświęconą jej Patronowi Św. Janowi Pawłowi II.

            Oprac. s. LW.

          • Pielgrzymka do Grobu Św. Jadwigi Śląskiej

          • Zgodnie z tradycją, 16.X. b.r. w czasie obchodów odpustowych ku czci św. Jadwigi Śląskiej Patronki Trzebnicy odbyła się piesza pielgrzymka Trzebniczan z Rynku do grobu św. Jadwigi w Bazylice. W przemarszu ulicami miasta towarzyszyli nam : Burmistrz M. Długozima, ks. Biskup Jan Kopiec, kapłani i siostry boromeuszki. Podczas pielgrzymowania mogliśmy usłyszeć ciekawe rozważania z życia św. Jadwigi komentowane przez biskupa Jana Kopca. Kończąc swoja wypowiedź ks. Biskup podkreślił, że każda epoka ma swoje potrzeby. Niech Św. Jadwiga będzie dla nas przewodnikiem na drodze życia, która pomoże nam łączyć wszystko, to co służy drugiemu człowiekowi. W pielgrzymce jadwiżańskiej bardzo licznie uczestniczyli także uczniowie SP Nr.3 w Trzebnicy.

            Serdecznie dziękujemy.

            s LW.

          • Czytać od czwartku? Też warto! 😁📖📚

          • Pod takim hasłem rozpoczęliśmy tegoroczny cykl głośnego czytania dla dzieci z oddziałów przedszkolnych pozostających na zajęciach popołudniowych.

            Dzieci z uwagą i zainteresowaniem przysłuchiwały się historii psa Kaktusa z opowiadań Barbary Gawryluk. I już nie mogą się doczekać jego kolejnych przygód!

            E.R.  A.W.   A. D.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • 16 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej zgromadzili się nauczyciele i uczniowie klas 0-3 ubrani w stroje galowe. Występ artystyczny przygotowała klasa 2c wraz z wychowawczynią. Dzieci z wielkim zaangażowaniem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. W ten sposób wyraziły płynącą prosto z serca swoją wdzięczność nauczycielom za serce, opiekę i trud włożony w ich wychowanie i edukację. Na zakończenie części artystycznej, odśpiewaniem tradycyjnego " Sto lat" nauczyciele obdarowani zostali pięknymi laurkami, a p. Dyrektor Aneta Herner podziękowała uczniom kl. 2 c za występ. Wszystkim nauczycielom i pracownikom życzymy wiele radości, cierpliwości, serca do pracy i satysfakcji z jej efektów.

                                                                                                                  V.R.

          • W kopalni złota...

          • W czwartek 12 października 2023r. klasa IIIc oraz IIc była na klasowej wycieczce w Złotym Stoku.

            Idąc z przewodnikiem podziemną trasą turystyczną w Kopalni Złota zwiedzaliśmy Sztolnię Gertruda i Sztolnię Czarną. Podziwialiśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad. Jechaliśmy podziemną kolejką. Mogliśmy przyjrzeć się także wybijaniu monet i skróconemu procesowi zamiany złota w sztabki. Oczywiście każdy otrzymał pamiątkową monetę i sztabkę złota. Mając takie uprawnienia, można było zająć się wypłukiwaniem złota. Sporą część uczestników ogarnęła prawdziwa gorączka złota…

            Następnie w Średniowiecznym Parku Techniki zwiedzaliśmy z przewodnikiem górniczą osadę. Oglądaliśmy jak działały średniowieczne maszyny i urządzenia, które były w rzeczywistej skali: studnię, młyn stepowy z kołem wodnym oraz deptaka czy kieratu, służącego wówczas do wyciągania wózków z urobkiem. Przekonaliśmy się na własnej skórze, co znaczy pracować w kieracie. Z przejęciem szukaliśmy w płuczkach cennego kruszcu. Poznaliśmy cały proces powstawania złota. Najwięcej emocji dostarczyła nam wizyta w chacie Kata. W jego pracowni na wesoło zaprezentowano nam średniowieczne narzędzia tortur. W sklepach z pamiątkami zakupiliśmy różne drobiazgi, które będą nam przypominać Złoty Stok.

            Atrakcji było moc, wycieczka się nam udała. Nie możemy się doczekać następnej.

            Katarzyna Kalicka-Świtaj

            Violetta Ruła

          • Światowy Dzień chleba

          • Dnia 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba. To nietypowe święto zostało ustanowione przez Międzynarodowy Związek Piłkarzy i Cukierników. W południowych zajęciach dzieci z oddziałów przedszkolnych miały okazję celebrować ten dzień. Myślą przewodnią zajęć było „Od ziarenka do bochenka”. Dzieci wzięły udział w zajęciach zarówno o charakterze teoretycznym, jak i praktycznym. W części teoretycznej dzieci poznały poszczególne etapy powstawania chleba, samodzielnie układały historyjki obrazkowe pt. „Skąd się bierze chleb?”. W części praktycznej natomiast przedszkolaki wypełniały karty pracy dotyczące chleba oraz innego pieczywa. Zadania zawierały elementy matematyki- przeliczanie, dorysowywanie. Nie zabrakło również prac plastycznych- dzieci kolorowały szablon chleba, a następnie wyklejały chlebek ziarnami, m.in.słonecznika, płatków owsianych itd. Przedszkolaki obejrzały także film edukacyjny „Jak powstaje chleb?” oraz śpiewały piosenkę pt. „ Mało nas do pieczenia chleba..”. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzieci chętnie wzięły w nich udział

            Agata Wojczuk

            Aleksandra Pasierska

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy
      • Tel/fax: 71 312-08-74, Telefon do rodzica: 500-079-454
      • Szkoła Podstawowa nr 3 ul. M. Konopnickiej 14 55-100 Trzebnica Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych