Uprzejmie informujemy, że akcja ekologiczna WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI potrwa do dnia 3.10.2024 do godz.10:00.
Elektrośmieci-zbiórka
Dzień Chłopaka
W najbliższy poniedziałek w naszej szkole będziemy świętować Dzień Chłopaka. W zwiazku z tym Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich, szczególnie zaś chłopców do wspólnej zabawy. A zapowiada się wspaniale…
-
Każdy chłopiec, który będzie miał na sobie tego dnia poprawnie zawiązany krawat może liczyć na zwolnienie z odpowiedzi ustnej.
-
Dziewczęta z SU przeprowadzą LOTERIĘ FANTOWĄ, w której weźmie udział każdy, obecny tego dnia w szkole, chłopiec. Wszystkie losy wygrywają!
-
Po 3 lekcji naprzeciwko sali 35 Pan Jacek Laszczkowski zaprasza do punktu konsultacyjnego, w którym będzie można się dowiedzieć, jak poprawnie zawiązać krawat!
Liczymy na Wasze dobre humory!!!
Agnieszka Drohomirecka
-
„Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem”
- 8
„Iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem”
(J.W.Goethe)
26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (ang. European Day of Languages) – międzynarodowe święto, ustanowione przez Radę Europy w 2001 r. Celem obchodów jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych, propagowanie zalet różnorodności językowej, kształtowanie szacunku wobec innych kultur i zwiększanie motywacji do nauki.
Uczennice i uczniowie naszej szkoły także świętowali ten dzień podczas lekcji jęz. angielskiego. Obejrzeli prezentację multimedialną, pracowali w grupach, rozwiązywali mini quiz oraz wykonywali prace plastyczne o tematyce związanej z EDJ pod opieką pań B. Wojdy, A. Skurjat i P. Kolińskiej.
P.K.
Projekt edukacyjny „ Klasa w terenie” kl. 2c
- 3
W tym roku szkolnym klasa 2c już po raz drugi przystąpiła do realizacji Ogólnopolskiego Projektu pt. „ Klasa w terenie”. Głównym celem tego projektu jest promowanie wartości edukacyjnych na świeżym powietrzu, zachęcanie uczniów do opuszczenia sali lekcyjnej i poznawanie otaczającej nas przyrody. W tym tygodniu udało nam się zrealizować dwa zadania projektowe: „ Lekturka pod gołym niebem” oraz „ Świat pod lupą”.
A. W.
SZCZEPIENIA
Spotkanie z leśnikiem
- 2
W dniu 24 września Uczniowie klas IV wzięli udział w zajęciach edukacji leśno-przyrodniczej. Naszą szkołę odwiedziła Pani Leśnik Beata Chola z Nadleśnictwa Oleśnica. Zajęcia trwały dwie godziny lekcyjne i składały się z: prelekcji w auli oraz warsztatów w terenie - parku szkolnym. Pani Leśnik opowiedziała, na czym polega jej praca - zadania, codzienne obowiązki leśniczego. Pani Beata pokrótce zapoznała dzieci z najpopularniejszymi gatunkami polskich drzew iglastych i liściastych, posługując się zgromadzonymi materiałami. Uczniowie mogli obejrzeć liście, nasiona, szyszki, igły. Następnie udaliśmy się do naszego parku, by nauczyć się rozpoznawać drzewa w najbliższym otoczeniu. Pani Leśnik zwróciła uwagę na fakt, że w naszym szkolnym parku jest bardzo różnorodny drzewostan, w tym pomnik przyrody- buk pospolity, odmiana czerwonolistna. Na koniec każdy z Uczniów otrzymał pamiątkową, drewnianą, leśną przywieszkę. To była naprawdę ciekawa lekcja przyrody.
Festyn “Poznajemy by chronić”
- 5
23 września odbył się w naszej szkole Festyn Naukowy, który stanowił podsumowanie projektu “Poznajemy by chronić”. Projekt realizowaliśmy od listopada 2023 r. do września br. korzystając z wyposażenia „Ekopracowni zielone serce szkoły”, która powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dzięki wsparciu Gminy Trzebnica.
W uroczystym otwarciu Festynu uczestniczyli pracownicy Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego realizujący projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL, przewodnicząca Rady Rodziców, pani Marta Zając-Sobczak oraz Dyrekcja Szkoły. Uczestnicy uroczystości obejrzeli wystawę prac plastycznych inspirowanych przyrodą parku szkolnego, pokaz różnych sposobów pozyskiwania energii oraz wystawę prezentującą efekty warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu. Otwarcie Festynu zakończył pokaz filmu, zmontowanego z nagrań z fotopułapki w naszego parku (filmik jest udostępniony na Facebooku Zielonego Patrolu, zachęcamy do oglądania).
W czasie Festynu wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w zajęciach dotyczących jakości powietrza, klasy siódme i ósme uczestniczyły w wykładzie “Komin - morderca?”, a nauczycielki nauczania zintegrowanego – w szkoleniu “Jak rozmawiać z dziećmi o jakości powietrza”. Wszystkie te zajęcia prowadzili pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego. Szóstoklasiści wzięli udział w pokazie chemicznym i pokazie fizycznym, które przygotowali pani Katarzyna Bochenek i pan Piotr Hartel z pomocą uczniów klas ósmych.
Festyn zakończył się spotkaniem dla mieszkańców Trzebnicy. O jakości powietrza opowiadał pan doktor Tymoteusz Sawiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. O przestrzeganiu ustaw antysmogowych mówili panowie ze Straży Miejskiej, a o dofinansowaniu do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji – przedstawiciel Urzędu Miejskiego ds. Jakości Powietrza i Gospodarki Niskoemisyjnej. Niestety niewiele osób zainteresowało się tak ważnym tematem.
Festynowi towarzyszyła kawiarenka i kiermasz, prowadzone przez Zielony Patrol. Dzięki zaangażowaniu Rodziców zarobiliśmy 2180 zł 60 gr. Przekażemy te pieniądze na pomoc dla powodzian. Serdecznie dziękujemy za pomoc i hojność!
Powitanie Jesieni kl.2c
- 5
23 września klasa 2c powitała kalendarzową jesień. Z tej okazji dzieci wybrały się na jesienny spacer w poszukiwaniu różnych skarbów i obserwacji zachodzących zmian w przyrodzie. Nazbierały wiele kolorowych liści. Później w klasie z wielkim zaangażowaniem pracowały w grupach i tworzyły z przyniesionych darów portret Pani Jesieni. Rozmawiały również na lekcji na temat nowej pory roku i jej oznakach.
A. W.
Akcja Sprzątania Świata
Tradycyjnie – jak co roku we wrześniu – Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło kampanii brzmi „Na straży czystej ziemi”. W piątek 20.09 uczniowie klas młodszych z wychowawcami porządkowali tereny zielone wokół szkoły. Klasy starsze sprzątały osiedla w pobliżu SP 3 w Trzebnicy. Uczniowie z entuzjazmem i zapałem zapełniali kolejne worki ze śmieciami, a wspólnej inicjatywie towarzyszyła słoneczna pogoda.
Akcja Sprzątania Świata to okazja nie tylko do uprzątnięcia okolicy z odpadów, ale także budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży. Wiedza nt. odpadów i ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne jest bardzo istotnym elementem edukacji przyrodniczej.
Plastyka w plenerze
- 1
Uczniowie klasy IV b wrzesień powitali w plenerze.
Zabrali ze sobą materiały rysunkowe i na łonie natury tworzyli prace plastyczne. Podziwiali piękny park szkolny, który potem zilustrowali na kartkach. Dzieła, które przygotowali czwartoklasiści zostały zaprezentowane na szkolnej wystawie w ramach projektu: „Poznajemy, żeby chronić”.
JS
Historia z da Vincim
Klasa 6a, na lekcji historii, poznała wybitnych twórców włoskiego renesansu. Wśród nich Leonardo da Vinci, malarza, rzeźbiarza, konstruktora. Uczniowie zainspirowani jego projektami, wykorzystując patyczki lekarskie, przystąpili do wykonania modelu mostu. Opracowany w 1503 roku podczas pobytu Leonarda w Rzymie most miał stanąć w Konstantynopolu i liczyć 360m. Zadanie okazało się dość trudne, ale szóstoklasiści nie rezygnowali. Ostatecznie udało się sprawdzić wytrzymałość mostu układając na nim podręcznik. Udało się, most wytrzymał.
JS
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
- 4
20 września wszystkie dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego w SP 3 miały swoje święto, gdyż tego dnia przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji zorganizowane zostały zabawy ruchowe, zabawy taneczne oraz różne konkurencję. Dzień Przedszkolaka podkreślił wagę edukacji przedszkolnej, dostarczył dzieciom wspaniałej zabawy i wiele powodów do radości. Życzymy Wam drodzy zerówkowicze uśmiechu na każdy dzień oraz radosnego i twórczego pobytu w murach naszej szkoły.
Pierwszoklasiści sprzątają świat
- 9
Chcąc rozwijać świadomość ekologiczną dzieci po raz kolejny włączamy się w akcję „Sprzątanie Świata”. Uczniowie klas: Ia i Ic bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem oczyszczali dziś teren zielony przy naszej szkole. Wyposażeni w rękawiczki „wytropili” mnóstwo papierków, foliowe woreczki, opakowania, butelki oraz inne odpady i umieścili je w przygotowanych wcześniej workach. Po zakończeniu pracy z dumą i zadowoleniem spoglądali na czysty teren. Brawo Pierwszaki!
RM, MZ
NIEPYTANY NUMEREK
Od poniedziałku (23 IX) przedstawiciele SU będą losowali NIEPYTANY NUMEREK. O tym, który został wylosowany, dowiecie się, zerkając na tablicę SU, która znajduje się obok gabinetu 21 (I piętro).
Losowania będą się odbywały około godz. 7.50. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym regulaminem.
Agnieszka Drohomirecka
Każdy ma prawo do szczęścia…
Regulamin Niepytanego Numerka
w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy
-
Uczeń ma prawo być zwolnionym z konieczności odpowiedzi ustnej
i z pisania niezapowiedzianej kartkówki, jeśli wylosowany został jego numer.
-
Numerek Niepytany nie obowiązuje na zapowiedzianych pracach pisemnych, w tym na zaplanowanych kartkówkach. Nie zwalnia również
z bieżącej pracy na lekcjach oraz posiadania przyborów, zeszytów i książek.
-
Losowanie może być przeprowadzone wyłącznie przez ucznia SU, przy obecności nauczyciela – bibliotekarza lub podczas jego nieobecności - jednego z opiekunów samorządu.
-
Niepytany Numerek będzie losowany codziennie o godz.7.50, następnie zostanie podany do wiadomości uczniów poprzez wywieszenie informacji na tablicy Samorządu - korytarz na I piętrze.
-
Numery wylosowane biorą udział w kolejnym losowaniu dopiero po wyczerpaniu pozostałych.
-
Powyższe prawo dotyczy uczniów klas IV – VIII.
-
Uczeń z Numerkiem Niepytanym może sam zgłosić się do odpowiedzi ustnej na ocenę oraz pisać niezapowiedzianą kartkówkę, jeśli tego chce.
-
Samorząd Uczniowski prowadzi ewidencję każdego losowania, w której, oprócz daty i wylosowanej liczby, będzie widniał podpis ucznia z SU.
-
Festyn Naukowy
W poniedziałek 23 września odbędzie się Festyn Naukowy, będący podsumowaniem projektu "Poznajemy by chronić". Uczniowie klas 1, 7 i 8 oraz nauczycielki nauczania zintegrowanego wezmą udział w zajęciach z pracownikami Uniwersytetu Wrocławskiego (Projekt LIFE-MAPPINGAIR/PL). Szóstoklasiści będą uczestniczyć w pokazie chemicznym. Imprezie towarzyszyć będą wystawy, kawiarenka i kiermasz. Zielony Patrol postanowił przeznaczyć cały dochód na pomoc dla powodzian.
O godzinie 14 zapraszamy mieszkańców Trzebnicy na spotkanie "Jakość powietrza w Trzebnicy" z pracownikami UWr (LIFE-MAPPINGAIR/PL), doradcą z Urzędu Miejskiego w Trzebnicy w zakresie dotacji do wymiany źródeł ciepła oraz strażą miejską w zakresie kontroli uchwał antysmogowych. W godzinach 15-16 trwać będą konsultacje indywidualne dla mieszkańców Trzebnicy. Warto skorzystać!
Pomagajmy!
Dzień Kropki w oddziałach przedszkolnych w SP 3
- 13
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzień Kropki w oddziałach przedszkolnych w SP 3 był dniem pełnym odwagi, kreatywności i dobrej zabawy.
Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła dzieciom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT. Na zajęciach było kolorowo, radośnie i twórczo. Powstały przepiękne prace, które można podziwiać na tablicach umieszczonych w salach. Podczas "burzy mózgu" dzieci w postawionej na tablicy kropce zobaczyły: piłkę, guzik, oko, ziarenko, zegar, szkiełko od okularów, dziurkę w nosie, koło, kierownicę, jabłko, kapsel i długo by jeszcze wymieniać... Świadczy to o tym, że posiadają ogromne pokłady kreatywności i wielką wyobraźnię ❤️
A.D. L.D J.K.
Rzecznik Praw Ucznia
Uwaga!!!
We wtorek w naszej szkole odbyły się wybory RZECZNIKA PRAW UCZNIA. Informujemy, że w roku szkolnym 2024/2025 funkcję tę będzie pełniła pani Małgorzata Gadawska.
Rzecznik Praw Ucznia to osoba dbająca o przestrzeganie praw ucznia w szkole. Podejmuje on mediacje między samymi uczniami oraz uczniami i nauczycielami oraz reprezentuje szkołę na zewnątrz w sprawach przestrzegania praw ucznia.
Agnieszka Drohomirecka
Klasa III a poznaje rzekę Odrę!
- 8
We Wrocławiu aż 90% deszczu od razu spływa do rzek i po chwili ponownie jest susza. Dlaczego?
Tego 10 września dowiedziały się dzieci z klasy 3a! Poznali dobre praktyki zatrzymywania wody opadowej, sposoby jej retencjonowania i oszczędzania, a na końcu pracując wspólnie wykonali modelowy ogród, który...zabrali ze sobą do klasy!
Drugą, równie atrakcyjną, częścią wyjazdu był rejs motorówkami po rzece Odrze. Dostarczył on uczniom zarówno dużo dobrej zabawy, jaki i dzięki przewodnikowi – porcję solidnej wiedzy w ciekawie podanej formie.
Dzieci były zachwycone wizytą i warsztatami w Odra Centrum – ośrodku edukacyjno-kulturalnym zbudowanym przez Fundację OnWater.pl, a do domów wrócili z większą świadomością znaczenia rzeki dla miasta, ekosystemu i dla nich osobiście!
Beata Jędruszek, Ewelina Rutkowska
Szkolny konkurs na planszową grę edukacyjną
Regulamin konkursu na planszową grę edukacyjną
-
Szkolny konkurs na planszową grę edukacyjną adresowany jest do uczniów i nauczycieli (w osobnych kategoriach).
-
Uczestnikiem konkursu może być pojedyncza osoba (obie kategorie), para uczniów lub cała klasa.
-
Celem konkursu jest stworzenie banku gier edukacyjnych, wykorzystujących planszę wymalowaną na wewnętrznym dziedzińcu szkoły.
-
Zasady gry muszą wykorzystywać namalowaną planszę, ale można zaplanować dodatkowe elementy dorysowane kredą (np. strzałki, znaki zapytania itp.).
-
Tematyka gry edukacyjnej jest dowolna.
-
Zasady gry edukacyjnej spisane czytelnie i estetycznie należy dostarczyć do wychowawcy klasy do 18 września. Zgłoszenie powinno zawierać tytuł gry, jej zasady, imię i nazwisko autora / autorów.
-
Gry edukacyjne zostaną ocenione przez jury powołane przez Dyrekcję Szkoły. Jury wybierze najlepsze gry w kategoriach uczniowie i nauczyciele, uwzględniając poprawność gier, ich wartość edukacyjną i pomysłowość.
-
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 23 września podczas otwarcia Festynu “Poznajemy by chronić”. Laureaci konkursu otrzymają nagrody.
-
Gry zostaną udostępnione nauczycielom, by mogli z nich korzystać w czasie zajęć lekcyjnych.
Poniżej schemat gry:
-
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie