Rzecznik Praw Ucznia - to nauczyciel obdarzony zaufaniem i wybrany przez społeczność uczniowską w drodze tajnego głosowania na dwuletnią kadencję 2022 - 2024

Rzecznik Praw Ucznia

p. Wojciech Kabat

Serdecznie  dziękuję za okazane mi zaufanie i obiecuję stanąć na wysokości zadania służąc Wam pomocą w rozwiązywaniu problemów i konfliktów oraz czuwając nad tym, by prawa ucznia określone w Statucie Szkoły, WSO, Konwencji o prawach dziecka oraz Konstytucji RP były wszystkim znane i respektowane.

Zawsze będę starała się działać w sposób przyjazny uczniowi, pomagać w rozwiązywaniu Waszych szkolnych problemów. Możecie się do mnie zwracać z każdą sprawą związaną z naruszeniem praw ucznia/dziecka.

ZADANIA SZKOLNEGO RZECZNIKA PRAW UCZNIA - INFORMACJA DLA UCZNIÓW

Zadania i funkcje Rzecznika Praw Ucznia:

- Przeciwdziałanie łamaniu praw ucznia w szkole.
        - Zwiększenie świadomości prawnej młodzieży, rodziców, nauczycieli.
        - Egzekwowanie i przestrzeganie przepisów prawnych dotyczących uczniów.
        - Uczestniczenie w posiedzeniach rady pedagogicznej z prawem przedstawienia na jej forum problemów przestrzegania praw     ucznia.

Środki działania Rzecznika:

- Załatwianie indywidualnych skarg.
        - Sporządzanie raportów dotyczących wykrytych naruszeń prawa w szkole.
        - Udzielanie porad dotyczących sposobów ochrony praw (uczniom, rodzicom, nauczycielom).
        - Współpraca z fachowcami (np. lekarzem szkolnym, psychologiem, pedagogiem.
        - Rzecznik Praw Ucznia nie może wyręczać w obowiązkach wychowawców.
        - Rzecznik Praw Ucznia ma prawo do swobodnego działania w ramach obowiązujących regulaminów.
        - Rzecznik podejmuje działania na wniosek stron tzn. uczniów, nauczycieli lub pracowników administracji szkoły.