Bo błąd w mowie – to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz, to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę. Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali. Język się smuci, choruje, gdy ludzie źle nim mówią.
Janusz Korczak
28 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony 23 lat temu przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na konieczność dbania o język ojczysty, troskę o jego rozwój i trwanie.
W szkole działo się w tym dniu sporo ciekawych rzeczy, zarówno w trakcie lekcji języka polskiego, jak i poza pracowniami polonistycznymi. Na zajęciach uczniowie poznawali ciekawostki dotyczące polszczyzny, jej historię i udowadniali, że niestraszne są im najtrudniejsze łamańce językowe. Na korytarzu zwracały uwagę, wykonane przez klasy 4-8, kolorowe plakaty dotyczące języka polskiego, m.in. jego zasad, piękna, poprawności, ćwiczeń dykcyjnych, itp. Chętni uczniowie przyszli do szkoły przebrani za postacie literackie oraz przynieśli ze sobą swoje ulubione książki. W specjalnych punktach językowych dzieci mogły sprawdzić, jakie znaczenie mają ich imiona i z jakiego języka pochodzą.
Zespół Polonistyczny