W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych podejmowane jest nauczanie zdalne. Taka forma jawi się jako działanie zastępcze wobec klasycznego uczenia się na lekcjach w klasie. Jednakże jest ona równie skuteczna w zdobywaniu wiedzy.
Mając na uwadze ten trudny czas przygotowaliśmy dla Państwa poradnik o tym, jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować oraz jak wspierać dzieci do systematycznej nauki poza szkołą.
Najważniejsze w zdrowym, prawidłowym funkcjonowaniu dziecka jest utrzymywanie stałości jego otoczenia. Daje ona dziecku poczucie bezpieczeństwa, to że dziecko może przewidzieć pewne następstwa, zachowania, czynności. Ważne jest, aby plan dnia był powtarzalny – stałe były pory wstawania, posiłków, czynności higienicznych, rozrywek, zabaw, a przede wszystkim nauki. Bardzo ważne jest także, aby w ciągu dnia dziecko miało zaspokojoną potrzebę ruchu.
.
Poradnik „Jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu?”
Ø Zasady organizacji nauki dziecka w domu
1. Dopilnowanie, aby dziecko wstawało o stałej, najlepiej wczesnej porze.
2. Wspólne planowanie dnia. Prawidłowo zaplanowany i zorganizowany dzień to gwarancja sukcesu w nauce.
3. Zapewnienie komfortu pracy dziecka.
· Przygotowanie stałego miejsca pracy – wyposażenie go w biurko i krzesło dopasowane do wzrostu dziecka, uwzględniające odpowiednie oświetlenie i usytuowanie w zależności od tego, którą ręką posługuje się dziecko.
· Unikanie w miejscu pracy rzeczy, mogących rozproszyć uwagę dzieci.
· Wywietrzenie pokoju przed pracą.
· Utrzymanie miłej i sympatycznej atmosfery domowej, pozbawionej nerwowości i pośpiechu.
4. Ustalenie z dzieckiem stałych godzin nauki, czasu jej trwania, przedmiotu oraz ilości materiału.
· Najlepiej aby dziecko zaczęło pracę przed 9.00 (jest to najbardziej efektywna praca). Warto wspólnie zaplanować co po kolei dziecko będzie robiło.
5. Utrzymywanie ustalonych terminów, zarówno ze strony rodzica, jak i dziecka.
6. Sporządzanie rozkładu zajęć w tym także rozrywek, zabaw i ruchu.
7. Wprowadzanie przerw relaksacyjnych w nauce. Mają one na celu odpoczynek dziecka, ręki, wzroku.
8. Rozpisanie w formie grafiku materiału rozdzielonego na przedmioty i partie – bieżące zadania do wykonania zlecone przez nauczycieli wraz z terminami ich wykonania. Ponadto:
- umieszczenie grafiku w widocznym miejscu;
- odznaczanie wykonanych partii;
- wyznaczenie przerw między partiami (około 10 minut);
- ważne dopilnowanie, by czas na rozrywkę występował dopiero po wykonaniu całej dziennej partii materiału;
- dawanie dobrego przykładu dzieciom – wspólne wykonywanie ćwiczeń ruchowych.
9. Pomoc rodzica w nauce.
· Dopilnowanie, aby dziecko uczyło się o ustalonej porze dnia oraz aby wiedziało, czego ma się uczyć.
· Ściągnięcie materiałów ze strony szkoły (Jeśli jest to możliwe, dobrze jest wspólnie z dzieckiem ustalić plan wykonania zadań, a następnie kontrolować, czy dziecko ten plan realizuje, w tym czy pamięta o robieniu sobie przerw).
· Systematyczny kontakt z nauczycielami poprzez e- dziennik.
· Jeśli uczeń nie rozumie czegoś lub mimo czynionych prób nie może sobie poradzić z jakimś zagadnieniem, trzeba mu pomóc. Nie należy jednak spieszyć się od razu z gotowym wyjaśnieniem, lecz raczej pokierować za pomocą pytań i poleceń jego rozumowaniem, czasem wskazać odpowiednią lekturę albo naprowadzić na właściwą drogę, tak aby uczeń sam znalazł rozwiązanie.
· Jeśli dziecko nie ma problemów z nauką i jest samodzielne wystarczy kontrola wykonanej pracy.
Ø Motywacja i wsparcie dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą
Dziecko, żeby zostało zmotywowane do wykonywania jakichkolwiek zadań, podobnie, zresztą jak dorosły, musi wiedzieć po co, dlaczego i w jaki sposób będzie coś robić. Nie powinno być niczym zaskoczone, a już na pewno nie oszukane. Dlatego bardzo ważna jest wstępna rozmowa, podczas której zostaną ustalone konkretne zasady i warunki, a także, w zależności od woli rodzica, odpowiednie motywatory. Wszystkie te elementy będą składały się na sukces i powodzenie w nauce.
Także zrozumienie przez dziecko istoty i potrzeby nauki w domu, świadomość potrzeby weryfikacji ich nabytej wiedzy przez nauczycieli po zakończeniu edukacji zdalnej zwiększy motywację uczniów do systematycznej nauki.
ü Skuteczne metody motywacji do nauki w domu:
· Chwalenie dziecka.
· Nagradzanie przerw między poszczególnymi partiami materiału, np. poprzez słuchanie ulubionej muzyki, wspólne przytulanie, zabawy, masaż relaksacyjny itp.
· Wspólne ustalenie dużej nagrody po dobrze i rzetelnie przepracowanym dniu/tygodniu. Może to być najbardziej pożądana forma rozrywki przez dziecko (ulubiony film, bajka, wspólne upieczenie ciasta lub inne, wcześniej ustalone przez rodziców i dzieci, formy nagradzania).
Ø Oto kilka refleksji na temat, jak rodzice mogą pomóc dziecku w nauce:
· Interesuj się postępami dziecka.
· Wspieraj, ale nie wyręczaj.
· Mądrze motywuj.
· Doceniaj osiągnięcia dziecka .
· Nie pozwól dziecku, by źle mówiło o sobie.
· Buduj w dziecku poczucie własne wartości.
· Pierwsze pół godziny to najefektywniejszy czas nauki Twojego dziecka (oczywiście od momentu, kiedy rzeczywiście skupi się ono na zadaniu). Zadbaj, by ten czas nauczyło się przeznaczać na najważniejsze, najtrudniejsze zadania.
· Im wcześniej Twoje dziecko przystąpi do powtarzania lekcji po jej zakończeniu, tym mniej będzie potrzebować czasu i wysiłku, by odświeżyć wyuczony materiał.
· Pilnuj również, by Twoje dziecko dzieliło materiał, którego się uczy, pod względem jego treści, a nie np. liczby stron.
· Zachęcaj dziecko, by powtarzając materiał, wykorzystywało różne techniki nauki: słuchanie, czytanie, przeglądanie notatek i pisanie.
· Zadbaj, by Twoje dziecko uczyło się systematycznie.
· Zachęcaj dziecko, by ucząc się nowego materiału, starało się znaleźć w nim coś ciekawego dla siebie. Niech odnosi nowe informacje do wcześniej zdobytej wiedzy, robi własne
Ø Poniżej kilka pomocnych stron oraz filmów w nauczaniu w domu:
1. https://www.youtube.com/watch?v=g9G9qqiM0Sw – Domowa Szkoła
2. https://www.youtube.com/watch?v=lEHJU-BHn5A – Koncentracja u dzieci
3. https://www.youtube.com/watch?v=ibVbynJoxF4 – Jak efektywnie odrabiać lekcje z dziećmi
4. https://www.youtube.com/watch?v=O_166GTY2po – Jak przygotować miejsce do nauki
5. https://domowi.edu.pl/
6. https://www.juniorowo.pl/
7. http://akademiasukcesu.net/
Życzymy Wszystkim wytrwałości, cierpliwości i do zobaczenia w szkole!
Opracowały:
Renata Bielecka, Dagmara Jakusek, Agata Wojczuk