
Noc Muzeów to cykliczna impreza, w czasie której muzea i inne instytucje kulturalne otwierają swoje podwoje dla wszystkich chętnych. Późnym wieczorem z soboty na niedzielę tłumy zwiedzających wędrują po europejskich miastach, zaglądając do miejsc na co dzień omijanych.
16 maja drużyna Odysei Umysłu skorzystała z oferty kilku wrocławskich instytucji. Zaczęliśmy od bardzo interesujących warsztatów plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście”. Artyści plastycy poprowadzili zajęcia z różnych technik: ceramiki artystycznej, grawerowania szkła, monotypii graficznej. Następnie udaliśmy się do Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecięcej, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych „Noc w Muzeum”. Kolejnym przystankiem na naszej trasie było Muzeum Mineralogiczne, gdzie mogliśmy zwiedzić wystawy: „Minerały Polski”, „Kamienie szlachetne i ozdobne”, „Meteoryty”, „Minerały pegmatytów strzegomskich”, „Agaty Gór Kaczawskich”, „Holotypy”, „Kamienie syntetyczne”, „Szlify kamieni jubilerskich”, „Minerały pegmatytów z Piławy Górnej”, „Minerały Wschodniej Bawarii”. W zapadającym zmroku poszliśmy do Muzeum Farmacji mieszczącego się w XIII-wiecznej mieszczańskiej kamieniczce utrzymanej w stylu klasycystyczno-renesansowym, gdzie przez ponad 700 lat prężnie działała jedna z pierwszych we Wrocławiu aptek. Przeszliśmy tam przez kolejne piętra, od pracowni alchemicznej w średniowiecznych piwnicach, przez wnętrze renesansowej apteki, gabinet farmaceuty na 1 piętrze po sale na 2 piętrze poświęcone rozwojowi chemii oraz lekom syntetycznym.
Zrobiło się już zupełnie ciemno, musieliśmy wracać na Nadodrze, by zdążyć na ostatni szynobus. Tuż przed 23-ą, śpiący, ale zadowoleni, dotarliśmy do Trzebnicy.