W dniach 18-29 listopada Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym aktywnie uczestniczyła w Tygodniu Edukacji Globalnej. 21. edycja tej edukacyjnej akcji zainicjowanej przez Radę Europy, przebiegała pod hasłem “Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu!”.
Tydzień Edukacji Globalnej
Światowy Dzień AIDS
1 grudnia to z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień walki z AIDS oraz solidarności z nosicielami wirusa HIV. Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy został wygłoszona prelekcja Pani mgr inż. Izabeli Korpowskiej, pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Trzebnicy. Zajęcia miały charakter otwarty.
Andrzejki w naszej świetlicy!
W piątek 29 listopada dzieci z klas II-IV uczęszczające do świetlicy szkolnej obchodziły dzień św. Andrzeja- tzw. „Dzień wróżb”. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji.
Tydzień Edukacji Globalnej trwa
Z powodów organizacyjnych obchody Tygodnia Edukacji Globalnej wydłużyliśmy do dwóch tygodni. Uczniowie klas VIe, VId i VII a uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez maturzystki z Liceum Ogólnokształcącego. Zajęcia dotyczyły wpływu zmian klimatycznych na częstotliwość katastrof naturalnych oraz zalet i wad biopaliw. Uczniowie pozostałych klas szóstych wezmą udział w podobnych zajęciach w najbliższych dniach.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada 2019 r. dla dzieci z oddziałów zerowych oraz klas Ia i I b nie był zwykłym poniedziałkiem. Tego dnia uczniowie mogli przynieść do szkoły ulubione pluszaki. Przywilej przysługiwał ze względu na stosunkowo nowe święto, Światowy Dzień Pluszowego Misia.
"Dom Drzewa"
Uczniowie klasy II a, oraz dzieci z grupy 0 c miały okazję odwiedzić ośrodek edukacyjny „Dom Drzewa”. Podczas pobytu dzieci miały okazję brać udział w projekcji filmu z którego dowiedziały się jaką rolę spełniają leśnicy oraz jak duże znaczenie dla całego ekosystemu stanowią lasy. Lekcje przyrodnicze urozmaicone były spacerem po lesie w którym dzieci budowały szałasy oraz częścią plastyczną. Zajęcia bardzo się uczniom podobały. A.Zych, A. Woźna
Tydzień Edukacji Globalnej - zajęcia w klasach I-III
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej odbywają się w naszej szkole zajęcia, prowadzone przez wolontariuszki z Liceum Ogólnokształcącego. Uczennice, przygotowane przez panią Monikę Komisarczyk i panią Annę Banaś, prowadzą lekcje o zmianach klimatycznych. W przyszłym tygodniu w podobnych lekcjach wezmą udział uczniowie klas szóstych, a część ósmoklasistów skorzysta z gier terenowych, przygotowanych na terenie Liceum.
Wycieczka do planetarium i obserwatorium meteorologicznego
20 listopada uczniowie z kół geograficznych dla klas V i VI pojechali do Wrocławia do dwóch obserwatoriów Uniwersytetu Wrocławskiego. Najpierw obejrzeliśmy pokaz w planetarium obserwatorium astronomicznego. Zobaczyliśmy niebo nad Wrocławiem, najważniejsze gwiazdozbiory nieba północnego, planety Układu Słonecznego, gwiazdozbiory zodiakalne i najciekawsze obiekty dalekiego kosmosu. Następnie przejechaliśmy do obserwatorium meteorologicznego. W ramach projektu „Czy wiesz czym oddychasz? – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza – LIFE-MAPPINGAIR/PL” wysłuchaliśmy wykładu “Czy zje nas Smog?”.
Wieczór w teatrze
19 października klasa VIII d wybrała się pod opieką p. Agnieszki Drohomireckiej i p. Ilony Rudzińskiej do Wrocławia na wieczorny spektakl do Teatru Polskiego. Uczniowie obejrzeli fantastyczną, przezabawną, jedną z najlepszych na świecie komedii – „Mayday”, która bawi widzów już od 25 lat.
Trwa Tydzień Edukacji Globalnej
Od poniedziałku odbywają się lekcje geografii poświęcone zmianom klimatycznym. Dziś zakończył się konkurs na film o tematyce ekologicznej. Wyniki zostaną ogłoszone w piątek. Dziś również uczniowie koła geograficznego kl. VI Gegra nie przegra wykonali na chodniku napis - hasło tegorocznego Tygodnia: Pobudka! To ostatni dzwonek dla klimatu! W ten sposób informujemy przechodniów, że zagadnienia klimatyczne są dla nas ważne.
X POWIATOWY KONKURS „ ŚCIEŻKAMI ŻYCIA ŚW. JADWIGI”.
14.XI.2019r. laureaci szkolnego konkursu „Ścieżkami życia św. Jadwigi” udali się do Szkoły Podstawowej Nr 2 aby uczestniczyć w kolejnym etapie tego konkursu. Uczestnicy mieli za zadanie wykazać się wiedzą na temat życia i działalności Św. Jadwigi patronki naszego miasta. Chociaż zadania nie były łatwe uczniowie nieźle sobie poradzili.
Dzień Niepodległości.
Dzień Niepodległości należy do najważniejszych świąt państwowych i jest na stałe wpisany w kalendarz uroczystości szkolnych. Patriotyczne apele przypominają nam o 123 latach niewoli, o wielkim bohaterstwie i poświęceniu żołnierzy, o sile, odwadze i woli przetrwania naszego narodu. Dzień 11 listopada ma wymiar symboliczny, wtedy to Rada Regencyjna powierzyła Józefowi Piłsudskiemu dowództwo nad polskim wojskiem i podpisano pokój kończący I wojnę światową.
W tym roku szkolnym uroczysty apel dla klas starszych odbył się 13 listopada. Rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego, program artystyczny przedstawiła klasa 8c.
Apel z okazji Święta Niepodległości
Dnia 12 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel dla kl. 0- III z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby uczcić to narodowe święto uczniowie kl. III a przypomnieli wszystkim obecnym ważne dla Polski daty i wydarzenia historyczne.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Dnia 5.11. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji dzieci ze świetlicy oddziałów przedszkolnych przeniosły się na chwilę do krainy bajek. Każdy przedszkolak mógł wcielić się w ulubioną bajkową postać - opowiadając kilka słów o niej.
Święta Niepodległości
Dzień 11 listopada to bardzo ważna data dla każdego Polaka, nasz kraj po 123 latach niewoli odzyskał wolność. Mieszkańcy Trzebnicy z Panem Burmistrzem Markiem Długozimą, przedstawicielami kombatantów spotkali się, by wziąć udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości, wspólnie wspominać tych, którzy walczyli za nasz kraj, tych którzy ginęli. W czasie obchodów nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie "Skweru Szczepana Siekierki”.
Naszą szkołę reprezentowali: Pani Dyrektor J. Kalinowska, poczet sztandarowy, delegacje klas VIII oraz nauczyciele.
„Szkoła do hymnu”
8 listopada w naszej Szkole zabrzmiał polski hymn odśpiewany przez nauczycieli i uczniów wszystkich klas w ramach akcji „Szkoła do hymnu". Przedsięwzięcie to wspólna inicjatywa Ministra Edukacji Narodowej oraz Rady Dzieci i Młodzieży. Uczniów zebranych w hali sportowej powitała pani dyrektor Aneta Herner. Głos zabrał również przewodniczący Samorządu Szkolnego Jakub Hetman. Do sali wprowadzony został sztandar Szkoły i o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie wykonaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
W ten sposób upamiętniliśmy 101 rocznicę odzyskania niepodległości po trwającej ponad sto lat niewoli. Mimo krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Syberię Polacy nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości. Dzięki wytrwałości i ofiarności społeczeństwa spełniły się marzenia kilku pokoleń. Wydarzenie w Szkole przygotowane zostało przez nauczycieli historii i będzie kontynuowane w następnych latach.
Joanna Sobota
Święto Szkoły
7 listopada przypada rocznica urodzin Patronki Szkoły Podstawowej nr 3 – naszej wielkiej rodaczki Marii Skłodowskiej Curie. Dlatego też tego dnia społeczność szkolna spotyka się, by obchodzić Święto Szkoły. Tradycyjnie, najważniejszym jego momentem jest przyjęcie pierwszoklasistów do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy. W tym roku było to wydarzenie szczególne, bo wpisane w obchody Jubileuszu 50 – lecia naszej szkoły. Uroczystego pasowania dokonali wspólnie Pan Burmistrz Marek Długozima i Pani Dyrektor J. Kalinowska. Na sali obecni byli dyrektorzy szkół i przedszkoli z Gminy Trzebnica, Proboszcz Parafii p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła Ksiądz Bogdan Grabowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Beata Maczuga, Rodzice uczniów klas I oraz uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.
NASI PRZYJACIELE Z NIEBA.
Zwieńczeniem misyjnej modlitwy dzieci naszej parafii było nabożeństwo różańcowe w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Prawie wszystkie dzieci na to spotkanie przebrały się bardzo pomysłowo za świętych z różnych kontynentów i epok. Rozważania misyjne przed każdą dziesiątką Różańca św. obejmowały ludy poszczególnych kontynentów. Na stoliku przed ołtarzem stał globus. Tutaj przed rozpoczęciem poszczególnych tajemnic różańcowych „święty” przedstawiciel danej części świata przynosił symboliczny dar. I tak: dla Europy był to kwiat, dla Afryki pusta miska, dla Ameryki kolorowe pióra, dla Azji ziarna zboża, a dla Australii i Oceanii świeca. Znana piosenka każdy może być świętym rozpoczęła medialną zabawę „Jaki to święty”. Wyświetlany obraz i wierszyk były podpowiedzią. Padało wiele dobrych odpowiedzi. Następnie każde dziecko miało okazję przedstawić się kim jest jako święty. Ostatnim akcentem tego spotkania była słodka niespodzianka podarowana przez Ks. Proboszcza wszystkim dzieciom przebranym za świętych. Czekoladę dostały również dzieci bez kostiumów, bo przecież wielkiej radości Nieba nie mogło zabraknąć nikomu. Oprac. s. Lilianna Wypiór
Tydzień Edukacji Globalnej.
W dniach 18 – 22 listopada 2019r. odbędzie się w szkole Tydzień Edukacji Globalnej. Z tej okazji organizatorzy ogłaszają konkurs z nagrodami przeznaczony dla uczniów kl. VII – VIII. Dla zwycięzców przewidziano drobne upominki oraz oceny bardzo dobre z geografii. Co Trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
- Nakręcić film (np. przy użyciu telefonu) o tematyce ekologicznej. Proponowane tematy: zmiany klimatyczne i ja, walka ze zmianami klimatycznymi, dlaczego klimat się zmienia. Inne tematy do uzgodnienia z organizatorami konkursu, P. Anną Cibą oraz P. Iloną Rudzińską. Filmy można tworzyć indywidualnie albo w zespołach (max. 3-osobowych). Czas trwania filmu od 00 do 3.00 minut.
- Filmy konkursowe (w kopertach, zgrane na pendrive lub płytę CD-ROM i opisane – imię, nazwisko, klasa) należy dostarczyć organizatorom do wtorku, 19 listopada 2019 r.
Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręcznie nagród odbędzie się w piątek, 22 listopada 2019r.
Powodzenia!
Organizatorzy: A. Ciba, I. Rudzińska
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie