• Dzień Chłopaka w oddziałach przedszkolnych

          • Dzień 30 września był dniem pełnym wrażeń, radości i doskonałej zabawy dla wszystkich grup przedszkolnych „0” a, „0” b i „0”c, a w szczególności dla chłopców, ponieważ tego dnia obchodziliśmy Dzień Chłopaka.

            Z tej okazji były wręczone chłopcom upominki, które zostały ufundowane przez rodziców. Następnie dziewczynki złożyły swoim kolegom serdeczne życzenia oraz odśpiewały uroczyste „Sto lat”. Nie zapomniano oczywiście o dziewczynkach, one także dostały drobne upominki. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy.

            Życzymy naszym chłopakom- przedszkolakom, żeby wyrośli na wspaniałych mężczyzn, bo już dziś widać, że spisują się na medal!

          • Światowy Dzień Jabłka w naszej świetlicy

          • „Światowy Dzień Jabłka” w naszej świetlicy

            ,,Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
            a jako przekąska niezwykle sycące…
            Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
            Wszyscy jabłka chętnie jemy
            i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!”

            28 września dzieci z oddziałów przedszkolnych uczęszczające do świetlicy szkolnej obchodziły „Światowy Dzień Jabłka”. Jabłko to symbol zdrowia i najbardziej znany, polski owoc. Zajęcia rozpoczęły się od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, smaku, różnych odmian, dlaczego watro je jeść. Dzieci obejrzały krótki film edukacyjny pt.” Dlaczego warto jeść jabłka?”. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania piosenek o jabłuszkach. W ramach zajęć plastycznych „świetliczaki” wykonały wydzierankę „Kolorowe jabłka”. Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze.

            Agata Wojczuk

          • Podziękowanie dla Pani Pedagog

          • Dzisiaj przedstawiciele społeczności uczniowskiej mieli okazję, aby złożyć podziękowania na ręce Pani Marty Sadowskiej, która od jutra cieszyć się będzie zasłużoną emeryturą. Pojawienie się na korytarzu Pani Pedagog obwieszczono gromkimi brawami. Następnie reprezentanci uczniów podziękowali za czas, który Pani Marta spędziła w murach Szkoły Podstawowej nr 3; za życzliwość, dobre słowo, uśmiech, zrozumienie i rady udzielane uczniom, rodzicom, nauczycielom. Życzyli zdrowia, wytchnienia i możliwości realizowania marzeń.

            Wzruszeniom nie było końca. Pani Marta przyjęła te wszystkie miłe słowa, zapewniając, że nie zapomni o Szkole i będzie nas odwiedzała.

            Trzymamy za słowo i życzymy, aby była najszczęśliwszą EMERYTKĄ na świecie!!!

            Agnieszka Drohomirecka

          • ,,Czytam z klasą-lekturki spod chmurki''

          • Uczniowie klasy I b rozpoczęli swoją przygodę z projektem edukacyjnym wspierającym rozwój czytelnictwa wśród dzieci „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. Projekt ten został stworzony z myślą o zachęceniu uczniów do czytania książek, w tym lektur szkolnych. Tegoroczna edycja projektu ma zasięg międzynarodowy i skierowana jest do uczniów klas I-III.

            Agata Zych

          • Za pan brat z Celami Zrównoważonego Rozwoju

          • 25 września mija kolejna rocznica uchwalenia przez ONZ 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. To plan działania na rzecz przemian i przeobrażeń świata, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. Tego dnia rozpoczęła się VII edycja Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. Jest to jedyny w Polsce festiwal poświęcony filmom dokumentalnym i promocyjnym z zakresu zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu. Festiwal odbywa się w Poznaniu, ale w części wydarzeń można uczestniczyć online. W dzisiejszym pokazie filmowym “Za pan brat z Celami Zrównoważonego Rozwoju” uczestniczyły klasy 8c i 8e. Uczniowie zapoznali się z uchwalonymi przez ONZ Celami, które dotyczą wszystkich aspektów życia człowieka i społeczeństw oraz obejrzeli krótkie filmy poświęcone realizacji kilku z nich, m.in. “Pszczele hotele”, “ZOOstaw! Nie dokarmiaj!” czy “Skąd się bierze głód. Najpilniej strzeżona tajemnica XXI wieku”. Poznawanie Celów i obmyślanie sposobów ich realizacji będzie odbywało się dalej na lekcjach geografii. Bo każdy z może zmieniać świat na lepsze.


             

          • 25 września- Dzień komiksu

          • Nazwa KOMIKS pochodzi od angielskiego słowa comics, które jest połączeniem dwóch wyrazów niosących znaczenie: comic – to coś, co ma charakter komiczny, zabawny, humorystyczny i a strip – oznacza dosłownie „pasek”, a pierwsze komiksy rysowane były właśnie w takim paskowym układzie. Dziś komiks wyglądają inaczej, występują w postaci książki, albumu, serii przygód wydawanych w tomach. Ludzie od najdawniejszych czasów używali rysunków, by przedstawić otaczający ich świat, przekazać cenne informacje  Komiks jako nowy gatunek narodził się pod koniec XIX w., a jego rozkwit i popularność to wiek XX. Za początek komiksu uznaje się rok 1895. Jako dodatek do gazety „New York World”, po raz pierwszy ukazał się komiks „The Yellow Kid” o przygodach chłopca w żółtym ubranku.                                                                                                                   W Polsce prekursorem komiksowych opowieści był Kornel Makuszyński, twórca postaci Koziołka Matołka. Ilustracje do historii przygód niezbyt mądrego koziołka stworzył Marian Walentynowicz. Ta jedna z w pierwszych w Polsce historyjek obrazkowych dla dzieci ukazała się w 1932 roku. Ciekawy okres dla polskich komiksów rozpoczął się wraz narodzinami Tytusa, Romka i A’Tomka, którzy są wytworem wyobraźni Papcia Chmiela, czyli Henryka Jerzego Chmielewskiego. Komiks ten powstał w roku 1957 i początkowo ukazywał się na łamach młodzieżowej gazety „Świat Młodych”. Od 1966 r. przygody szympansa i jego kompanów ukazywały się w postaci książek. Dotychczas powstało 30 części przygód tej drużyny. Ogromną popularnością cieszyły się także komiksy o przygodach Kajka i Kokosza. Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w gazecie „Wieczór Wybrzeża” w 1972 i zawierał części historii Złote prosię, wydanej później pod zmienionym tytułem Złoty puchar. Kajko i Kokosz – to seria komiksów, których autorem jest Janusz Christa. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj słowiańscy wojowie, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. (zwróćcie uwagę na podobieństwo do Asterixa i Obelixa )

            My dziś też tworzyliśmy nasze komiksy, by w taki sposób przypomnieć sobie jego historię.

          • Dzień Spadającego Liścia w naszej świetlicy!

          • Wraz z nadejściem jesieni 23 września w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Spadającego Liścia. Święto zgodnie z założeniami połączone zostało z przywitaniem pierwszego dnia kalendarzowej jesieni. Pomysłodawcą tego nietypowego święta jest Jerzy Szewczyk- podróżnik, który zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt. Dlatego też najmłodsze dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej uczcili ten dzień na wiele sposobów. Były rozmowy na temat zmian zachodzących w przyrodzie, oglądano film edukacyjny , słuchano jesiennych piosenek. Nie zabrakło także czasu na wykonanie prac plastycznych, aby w ten sposób pożegnać lato i przywitać z radością nową porę roku. Dzieci wyklejały plasteliną liście-powstały piękne, kolorowe, jesienne praceJ. „Świetliczaki” powitały Jesień zarówno w twórczym wykonaniu, jak i dobrej zabawie!:)

            Agata Wojczuk

             

          • Festiwal Nauki- zajęcia z rzeźby

          • 22 września, uczniowie z klasy VIb, uczestniczyli w Festiwalu Nauki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Odbyły się tam zajęcia z rzeźby. Materiałem była glina, z której można było  stworzyć formę przestrzenną realistyczną, geometryczną lub abstrakcyjną. Podczas ćwiczeń, dr Hubert Bujak zapoznał naszą młodzież z technikami modelowania gliny, wygniatania i wylepiania. A potem było dużo hałasu i zabawy. Powstały niezwykłe dzieła, wykonane z pasją i sercem. Wszystko to, dzięki Politechnice Wrocławskiej. Jest to uczelnia, która co roku przygotowuje wiele ciekawych imprez festiwalowych. W poprzednich latach wielokrotnie gościliśmy tam na warsztatach i pokazach. Nauka w tej formie jest najciekawsza.

          • AKCJA ,,SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW''

          • AKCJA SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW

            Z radością informujemy, że nasza Szkoła przystąpiła do programu SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW.

            Robiąc codziennie zakupy w Lidlu, możesz wesprzeć SP 3.

            1. Zrób zakupy za min. 50 zł (kup przynajmniej 1 warzywo lub 1 owoc).

            2. Przy kasie odbierz kupon – TALENCIAKA.

            3. Przekaż TALENCIAKA naszej Szkole.

            TALENCIAKA można przekazać placówce na dwa sposoby: wrzuć TALENCIAKA do specjalnych pudełek, które znajdują się w holu Szkoły i w pokoju nauczycielskim lub zeskanuj kod QR ze swojego TALENCIAKA.

            Akcja zbierania TALENCIAKÓW trwa do 20.11.2022r.

            Razem możemy wygrać fantastyczne nagrody – wyposażenie dla naszej Szkoły!!!

            Samorząd

          • Kodowanie na dywanie!

          • Dzieci z oddziałów przedszkolnych uczęszczające do świetlicy szkolnej rozpoczęły cykl zajęć dotyczących kodowania. Naukę kodowania i programowania powinno się rozpocząć już od najmłodszych lat przedszkolnych i szkolnych, kiedy to dziecko odznacza się największą ciekawością świata, jest spragnione odkrywania, zmieniania i budowania. Dzięki kodowaniu dzieci uczą się rozumieć otaczający ich świat i zachodzące w nim zmiany. Wprowadzenie nauki kodowania pobudza do logicznego myślenia oraz do nauki pracy w zespole.

            Podczas dzisiejszych (wprowadzających w świat kodowania) zajęć przedszkolaki poznały matę do kodowania, pojęcie kodowania oraz sposób wykorzystania poszczególnych pomocy. „Świetliczaki” z wielką przyjemnością wzięły udział w kodowaniu na dywanie. Wykonywały poszczególne zadania z wykorzystaniem różnorodnych plansz. Dzieci uczyły się wydawania sobie nawzajem poleceń, aby wykonać zadanie. Dodatkowo uczyły się współpracy między sobą, ćwiczyły cierpliwe oczekiwanie na swoją kolej i przestrzeganie ustalonych zasad oraz sprzątania po skończonej zabawie. Kolejne zajęcia poświęcone kodowaniu z pewnością będą już łatwiejsze dzięki opanowaniu podstawowych zwrotów, zasad poruszania się po ” koduj macie” oraz umiejętności wydawania poleceń. Kodowanie sprawiło dzieciom wiele radości. Zajęcia były pełne emocji i uśmiechu.

            Agata Wojczuk

          • Dzień Przedszkolaka

          •  20 września w całym kraju Przedszkolaki mają swoje święto. To Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.                   W Szkole Podstawowej Nr 3 oddziały przedszkolne również przeżywały ten wyjątkowy dzień inaczej niż zwykle.   Był to czas pełen radości, zabawy i uśmiechu.                                                                                                       Na początku grupy spotkały się na sali gimnastycznej, aby tam rywalizować ze sobą w różnych konkurencjach   sportowych. Dzieci bardzo dzielnie wykonywały poszczególne zadania.                                                                 Wszyscy za swój wysiłek zostali nagrodzeni.                                                                                                   Następnie, już w swoich salach, na przedszkolaków czekał słodki poczęstunek. Był również czas na wyciszenie   się przy oglądaniu ulubionych bajek oraz zabawy i tańce przy muzyce.

             

             M.Z, R.M, U. P

          • Festiwal Nauki - ,,Podziemne królestwo magmy''

          • We wtorek 20 września uczniowie klasy 8e pojechali do Wrocławia, by wziąć udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Naszym celem był Instytut Geologii Fizycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym wysłuchaliśmy wykładu pani doktor Elżbiety Słodczyk pt. “Podziemne królestwo magmy”. Dowiedzieliśmy się, gdzie powstaje magma, jak tworzą się skały magmowe i dlaczego tak bardzo różnią się wyglądem. Obejrzeliśmy próbki różnych skał magmowych i wzięliśmy udział w quizie - niektórzy wygrali pamiątkowe smycze.

            Po wykładzie udaliśmy się do głównego budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, by zwiedzić znajdujące się tam muzeum. Obejrzeliśmy Oratorium Marianum z pięknym malowidłem na sklepieniu, które dopiero niedawno odtworzono po zniszczeniu w 1945 roku. Cesarskimi schodami udaliśmy się na wyższe piętra.  Z zachwytem przeszliśmy się po Auli Leopoldyńskiej, największej i najbardziej reprezentacyjnej sali Uniwersytetu. W końcu wdrapaliśmy się na taras widokowy na Wieży Matematycznej, skąd podziwialiśmy wrocławską starówkę.

            Wyjazd był niskoemisyjny – do Wrocławia pojechaliśmy i wróciliśmy szynobusem, resztę trasy odbyliśmy na piechotę. Wyjazd zorganizowała pani Anna Ciba, a opiekunem była pani Ewelina Rutko

          • Dolnośląskie Konkursy zDolny Ślązak

          • Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Dolnośląskich Konkursów zDolny Ślązak. Uczniowie, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, geografii, historii, biologii, języka angielskiego lub niemieckiego mogą zgłaszać się do nauczycieli tych przedmiotów do końca września. Etapy szkolne konkursów odbędą się w drugiej połowie października. Informacji o zakresie i zajęciach przygotowujących do konkursów udzielają nauczyciele uczący danego przedmiotu.

             

          • 19 września Dniem Emotikona

          • Wiele źródeł podaje, że słowo “emotikon” pochodzi od angielskich wyrazów emotion i icon. Błąd! Nazwa ta powstała w połączeniu emotion i console, w skrócie con. (konsola, klawiatura). Dlatego tylko forma emotikon (nie emotikona) jest po polsku, poprawna językowo. Również można przyjąć, że emotikony wcale nie powstały w erze komputerów. Mało, kto wie, że pierwszy znaczek pojawił 30 marca 1881 roku w satyrycznym magazynie „Puck”. Profesor Scott Fahlaman pierwszy raz użył komputerowego emotikona 19 września 1982 o godzinie 11.44. Stąd właśnie, na tę datę przypada święto tych minek.

            W pierwotnym zamyśle emotki powstały, aby ułatwić w wirtualnej komunikacji przekazywanie emocji. Psychologowie twierdzą, że używanie tych znaczków ma dobry wpływ na budowanie znajomości on-line. Odwzajemnianie uśmieszków budzi bardzo pozytywne emocje odbiorcy. Natomiast badacze języka polskiego przestrzegają przed nadmiernym używaniem znaczków, gdyż może to spowodować upraszczanie języka, bądź nawet nieumiejętne posługiwanie się językiem pisanym. Przecież wielkie dzieła literackie, epopeje, wiersze nie zawierają emotikonek, a jednak każdy rozumie nasycenie emocjonalne tych dzieł. Język polski zawiera tak wiele określeń, parafraz, metafor, związków frazeologicznych, że z łatwością można opisać własny stan emocjonalny. Nie mniej jednak trzeba poświęcić więcej czasu na opisanie tego. Wstawienie prostej, graficznej buźki jest o wiele prostsze niż napisanie np. “Och, jaka jestem zadowolona!” czy “Bardzo się cieszę.” Warto pamiętać, że buziek można używać tylko w prywatnej korespondencji. Użycie emotikonów w smsie do szefa, e-mailu do profesora, nauczycielki czy urzędu może zostać odebrane jak spouchwalanie się czy niepowagę. 

             ( żródło: kalbi.pl)

          • Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

          • Od początku września uczniowie korzystają ze sprzętu zakupionego dzięki udziałowi Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy w programie Laboratoria Przyszłości.

            Ósmoklasistki z Zielonego Patrolu dokumentowały za pomocą nowego aparatu fotograficznego Sony pielęgnację roślin, które sadzimy na terenie szkoły - (zgodnie z ideą zero waste wykorzystujemy wartościowe odpady – skorupki jajek – zamiast kupować nawozy sztuczne).

            Odyseuszki zapoznały się z narzędziami stolarskimi, takimi jak kombinerki, piły, młotki czy pilniki. Testowały ich zastosowanie, by móc później wykorzystywać narzędzia przy tworzeniu scenografii czy rekwizytów.

            Uruchomiliśmy też drukarki 3D. Posłużyły do przygotowania pomocy naukowych do matematyki.

            #LaboratoriaPrzyszłości

            #LaboratoriaPrzyszlosci

            Więcej filmów na kanale youtube @LaboratoriaPrzyszlosci 

            https://www.youtube.com/watch?v=XSY8HAjmGvo

          • Sprzątanie Świata

          • Po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do Akcji Sprzątania Świata. Akcja ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Nauczyciele wychowawcy w swoich klasach omówili tematy związane ze środowiskiem i ekologią.

            Nauczyciele wychowania fizycznego dołączyli się do Akcji. W ramach swoich zajęć wraz z uczniami wychodzili na zewnątrz „Sprzątać Świat”. Wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki wysprzątali teren wokół szkoły jak również pobliski las.

            Akcja „Sprzątania Świata” w naszej szkole minęła bardzo aktywnie i za rok również będziemy w niej chętnie uczestniczyli.

          • Dzień Kropki w naszej świetlicy!

          •  

            15 września ochodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. To nietypowe święto cieszy się coraz większą popularnością. Obchody Dnia Kropki zostały zainspirowane powieścią P.Reynoldsa, który napisał książkę „The Dot”. Jest to opowiadanie o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Dzięki kropce dziewczynka uwierzyła w siebie. Dlatego jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym dniu dzieci z oddziałów przedszkolnych uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w zajęciach, których motywem przewodnim była „kropka”.

            Na początku zajęć odbyła się pogadanka, podczas której dzieci poznały historię Vashti, która nie wierzyła w swój plastyczny talent i możliwości. Został wyświetlony  również film „The Dot”, który zobrazował dzieciom historię małej dziewczynki. „Świetliczaki” wzięły udział w zabawach ruchowych z wykorzystaniem kolorowych kropek.  Dzieci wykonały także „kropkowe” prace plastyczne z użyciem plasteliny oraz przystąpiły do zadania związanego z kodowaniem- była to zaszyfrowana kolorowanka. Na koniec wszyscy uczestnicy zajęć zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz  naklejkami- odznakami  z okazji Dnia Kropki.  Zajęcia przebiegły w miłej atmosferze. Nie zabrakło uśmiechu oraz dobrej zabawy.:)

            Agata Wojczuk

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy
      • Tel/fax: 71 312-08-74, Telefon do rodzica: 500-079-454
      • Szkoła Podstawowa nr 3 ul. M. Konopnickiej 14 55-100 Trzebnica Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych