W poniedziałek, 9 września w murach miejskiego ratusza odbyła się ósma edycja akcji Narodowe Czytanie. Inicjatywa ta, obejmująca obszar całej Polski, zorganizowana została tradycyjnie już pod patronatem Prezydenta RP.
Akcję zapoczątkowano w roku 2012. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa była nie tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. W tym roku wybrano „Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie”:
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Powyższe nowele to „teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”. Utwory te reprezentują różne epoki i style, a „łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury”. Wśród uczestników tegorocznej trzebnickiej edycji byli m.in.: Burmistrz Marek Długozima, Sekretarz Gminy Trzebnica Daniel Buczak, Naczelnik Wydziału Oświaty Krystyna Haładaj, czytelnicy Biblioteki Miejskiej w Trzebnicy, nauczyciele i uczniowie reprezentujący gminne szkoły. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VIII b – Patrycja Budzyń, Hanna Krupa i Mikołaj Kubaszewski. Trzeba przyznać, że rewelacyjnie poradzili sobie z tekstami, które wcale nie należą do łatwych.
Dzięki zgromadzonym gościom, ich zaangażowaniu i miłej atmosferze, akcje takie jak Narodowe Czytanie pokazują, że w dobie komputerów i Internetu, dzieci i młodzież chętnie czytają i włączają się do promocji czytelnictwa.
Agnieszka Drohomirecka