W minionych tygodniach klasa I a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, realizowała program edukacji antytytoniowej - ,,Czyste powietrze wokół nas”. Program realizowany był przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Trzebnicy. Głównym celem programu jest wspieranie rozwoju świadomości zdrowotnej dzieci. Z badań wynika, że prawdopodobieństwo palenia przez dzieci wzrasta, gdy palą rodzice, opiekunowie lub inne otaczające dzieci osoby, a także, gdy środowisko, w którym wzrasta dziecko przejawia tolerancję wobec palących. Podobnie jak środowisko rodzinne, na postawę dzieci wobec palenia tytoniu, ma wpływ także szkoła. Uczniowie w szkole przyswajają sobie pewne nawyki, wzorując się między innymi na postawach i zachowaniach wychowawców i nauczycieli. Bardzo niekorzystne dla zdrowia dziecka jest również tzw. bierne palenie. Oznacza ono między innymi: zaburzenia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia zachowania dziecka, zmniejszoną gotowość szkolną, mniejszą oporność na infekcje.
Program realizowany w SP nr 3 składał się kilku zajęć warsztatowych, w trakcie których dzieci ustalały źródła i przyczyny dymu, rysowały obiekty, z których wydobywa się dym, projektowały znaczki ,,Nie pal przy mnie”, a także uczestniczyły w doświadczeniach. Jedno z doświadczeń polegało na porównaniu zgromadzonych w słoikach próbek różnych materiałów ( włókna, włosów, papieru) wolnych od dymu tytoniowego z materiałami, które wcześniej znajdowały się w otoczeniu osób palących. W czasie kolejnych doświadczeń obserwowały i dotykały popiół i sadzę wytworzoną przez palącą się lampę naftową. Najwięcej emocji wywołała jednak obserwacja eksperymentu, w trakcie którego wywołano ( za pomocą strzykawki) dym z papierosa, który gromadził się w przeźroczystej (na początku doświadczenia) butelce.
Wszystkie zajęcia dostosowane były do rozwoju poznawczego dziecka. Koncentrowały się przede wszystkim na odbiorze wrażeń poprzez oddziaływanie na wiele zmysłów.
M.Zaleska