


Wyjątkowy przebieg miało tegoroczne feryjne nocne spotkanie Szkolnego Klubu Wolontariatu, Drużyny Harcerskiej WAGABUNDA i uczniów klasy IV d w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy.
Nocne spotkanie rozpoczęliśmy apelem powitalnym, na którym przedstawiony został plan zbiórki. W czasie nocnego spotkania odbyło się wiele najprzeróżniejszych zajęć i warsztatów zarówno dla harcerzy jak i młodzieży niezrzeszonej: plastyczne, muzyczne, „żywego słowa", kulinarne, sportowo-rekreacyjne, gry terenowe, a także zajęcia pierwszej pomocy.
W nocnej zabawie połączonej z typowymi harcerskimi zajęciami jak poznawanie okolicy, gry terenowe uczestniczyły 43 osoby. Nie zabrakło zdrowej rywalizacji, wesołej zabawy i nauki.
Celem spotkania było kształtowanie odpowiednich postaw wśród dzieci. Przekazanie konkretnej wiedzy i umiejętności ratowniczych. Drużynowe dążyły do tego, aby uczestnicy będąc świadkiem zdarzenia potrafił prawidłowo udzielić pierwszej pomocy.
Harcerze wykonywali zadania w zastępach. Do późnych godzin wieczornych bawili się w znane harcerskie gry i zabawy. Zbiórka zakończyła się dnia następnego wspólną zabawą na świeżym powietrzu.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniu dziękują p. Dyrektor Jadwidze Kalinowskiej za udostępnienie szkoły. Bez wsparcia pani Dyrektor spotkanie nie mogłoby się odbyć. Dziękujemy również p. Małgorzacie Kralce, która wspomagała nauczycieli prowadzących spotkanie.
M. Tokarska, A. Herner
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o potrzebie wychowania i kształtowania dzieci w duchu zrównoważonego rozwoju. Już u progu edukacji wczesnoszkolnej dzieci, należy zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych, szczególnie, gdy chodzi o kontakt z urządzeniami elektrycznymi i energetycznymi.
W drugiej połowie stycznia uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy, realizowali program edukacyjny ,,Planeta Energii’’. Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy z zakresu bezpiecznego i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej, w tym źródeł jej wytwarzania, roli w codziennym życiu, niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych, czy nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych.
W trakcie programu dzieci przeprowadziły wiele doświadczeń. W czasie realizacji tematu ,,Od łuczywa do żarówki” uczniowie rozwiązywali zadania w całkowicie zaciemnionej sali, oświetlonej jedynie świecami. Kolejne zadanie wykonywali przy oryginalnej, lampie naftowej, a następnie przy zapalonej lampie nocnej. Tym sposobem w ciągu 45 minut zapoznali się nie tylko z różnymi sposobami oświetlenia, ale uświadomili sobie wielki postęp w dziedzinie wynalazków nowych źródeł światła.
Na kolejnych zajęciach uczniowie przeprowadzili doświadczenia z naelektryzowanymi balonami, zbudowali proste obwody elektryczne, sprawdzali jakie materiały przewodzą prąd, a jakie nie, przy użyciu dynama wytworzyli prąd za pomocą siły własnych rąk. Uczniowie ułożyli również hasła przypominające jak należy bezpiecznie posługiwać się urządzeniami elektrycznymi w domu, jak bezpiecznie przebywać w pobliżu urządzeń energetycznych i jak należy zachować się w czasie burzy. Hasła zilustrowane były samodzielnie wykonanymi plakatami. Prace i hasła prezentowane były na korytarzu szkolnym.
Magdalena Zaleska
W miesiącu styczniu wszystkie dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej wzięły udział w zorganizowaniu wystawy, której motywem przewodnim była pora roku „Zima” i jej krajobraz.
Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci przez kilka tygodni wykonywały w świetlicach prace plastyczno- techniczne. Uczniowie stworzyli różnorodne dzieła, posługując się wieloma technikami pracy. Między innymi malowali farbami, wydzierali z papieru kolorowego, bibuły, waty. W pracach można było dostrzec również tkaniny, flizelinę, plastelinę itp. W swoich dziełach wychowankowie przedstawiali wszystko, co kojarzy się z zimą. Przede wszystkim pojawiły się bałwany, pingwiny, eskimosy, a także piękne zimowe krajobrazy. Prace zostały zebrane i powieszone na tablicach. Wszystkie tablice z różnorodnymi pracami stworzyły piękną wystawę w korytarzu szkoły, która mogą podziwiać zarówno uczniowie i nauczyciele, jak i rodzice. Wystawa cieszy się dużą popularnością. Każdy chętnie ogląda „zimowe” prace.
A. Kaniowska, M. Wyszyńska, L. Danilewicz, K. Puzio, M. Herner-Tokarska, D. Surowiec, J. Sobota, J. Curyło
30 stycznia w Brzegu Dolnym odbyły się mistrzostwa Polski młodzików Ogólnopolskiej Organizacji Taekwon-do ITF pod nazwą Polish Open. Nasz uczeń MATTHEW SATERNUS (Trzebnicka szkoła Taekwon-do) z klasy VB został brązowym medalistą mistrzostw! GRATULUJEMY i bardzo jesteśmy dumni z sukcesów Matthew Saternusa!
29 stycznia 2016r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego dla klas IV-VI. Komisja w składzie – p. A. Skurjat i P. Kolińska – oceniała elementy językowe, zapamiętanie i interpretację wiersza, dobór repertuaru oraz ogólne wrażenie artystyczne.
Wyniki:
I m – Joanna Zawadka (kl. Va)
II m – Maja Paterek (kl. Vd)
III m - Ariadna Cichoń (kl. Vd)
IV m – Kamila Maczuga (kl. IVd)
Pierwsze trzy osoby wezmą udział w konkursie powiatowym 23 lutego.
Gratulujemy!
Paulina Kolińska
WOŚP zagrał w SP3. Już kolejny raz, tym razem w nowej fomie Harcerze i Wolontariusze przygotowali własnoręczne wypieki które sprzedawali w szkole. Wszystkim którzy wsparli naszą akcję DZIĘKUJEMY! Zasilając konto WOŚP wylicytowaliśmy kolejną koszulkę.
M. Herner - Tokarska, A. Herner
Grupa ENERGIA już od kilku lat realizuje program edukacyjny "Planeta Energii" w formie konkursu, skierowany do nauczycieli i uczniów klas I-III ze szkół podstawowych.
Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i racjonalnego użytkowania energii elektrycznej,jej roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych.
Dnia 28 stycznia klasa II C przystąpiła do realizacji projektu "W krainie prądu elektrycznego". Uczniowie przekonali się, iż nauka o prądzie nie musi być nudna. Podczas zajęć zwiększyli swoją świadomość ekologiczną oraz nawyki wpływające na ochronę środowiska. Projekt był innowacyjny, gdyż w jego trakcie uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o leksykę z zakresu energii elektrycznej w języku angielskim. Poznali nazwy niektórych urządzeń elektrycznych oraz różne rodzaje oświetlenia na przestrzeni wieków. Uczniowie wspólnie debatowali na temat korzyści, jakie daje nam energia elektryczna.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się jednakże doświadczenia oraz Quiz "Jeden z 24". Zwycięzcy otrzymali nagrody i gromkie brawa od klasy.
Opracowała Beata Wojda
Szkolny konkurs recytatorski klas 4
I miejsce-zajęła Kamila Maczuga z kl.4d
II miejsce-Wiktoria Durbajło z kl.4c
III miejsce-Piotr Szylik i Filip Bielakowski
z kl.4c.
Gratulujemy!!
Szkolny konkurs recytatorski klas 5.
I miejsce-zajęła Joanna Zawadka z klasy 5a
II miejsce-Katarzyna Burak z klasy 5d
III miejsce-Amelia Mędryk z klasy 5d
Laureatki I i II miejsca reprezentowały naszą szkołę w powiecie.
Asia Zawadka zajęła V miejsce. Brawo!!
W grudniu 2015 roku odbył się
Szkolny konkurs polonistyczno-informatyczny „MULTIPOLAK”
pod hasłem
„Rok 2015 rokiem polskiego teatru”.
Spośród kilkunastu prezentacji
multimedialnych wybrano dwie najlepsze.
Laureatami zostali:
Mateusz Borecki-I miejsce
Marta Aleksandrowicz-II miejsce.
Mateusz będzie nas reprezentował w konkursie na szczeblu powiatowym.
Mateusz do konkursu przygotowywała pani śp.Krystyna Tyczka.
Dnia 15 grudnia 2015 roku Mateusz Borecki zdobył II MIEJSCE w Powiatowym konkursie „MULTIPOLAK”
w SP2 w Obornikach Śląskich.
Edyta Kozicka
Kolejny już raz pełni radości z głową pełną zabaw Wolontariusze i Harcerze odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobroszy z akcją „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”. Dziękujemy wszystkim którzy wsparli naszą akcję.
W karnawałowych rytmach miło spędziliśmy czas na wspólnej zabawie. Hasłem przewodnim była książka. Nie zabrakło zabaw i zagadek. Uczniowie naszej szkoły przygotowali przedstawienie pt.: „Ksiązka dobra na wszystko”.
M. Herner - Tokarska Aneta Herner
27 stycznia w naszej szkole odbył się konkurs z wiedzy o WKS Śląsk Wrocław. Konkurs składał się z 33 pytań testowych dotyczących historii oraz obecnych czasów Śląska Wrocław. Zwycięzcą był Piotr Prześlak (6B) z klasy 6b, który udzielił 28 prawidłowych odpowiedzi. Drugie miejsce (24 odpowiedzi) zajęli ex equo: Kuba Szyjka (6A), Maciek Krawiec (5A), Mateusz Maciejak (3kl), trzecie miejsce Marek Poprawa (4A). Nagrodami były: piłka nożna, plakaty WKS, karty z zawodnikami Śląska, plany lekcji WKS. Wszyscy uczestnicy wyszli z nagrodami oraz pamiątkami. Organizatorem konkursu był Wojciech Kabat.
27 stycznia odbył się I etap eliminacji szkolnych do reprezentacji szkoły w Szachach. Eliminacje prowadzi Andrzej Durbajło. Po feriach II etap. Więcej zdjęć na profilu facebook'owym.
27 stycznia w naszej szkole odbył się finał gminy w tenisie stołowym. Stawiły się reprezentacje SP 2, SP Kuźniczysko i SP Masłów. W rywalizacji dziewcząt, wygrały dziewczynki z SP Kuźniczysko, zaś w rywalizacji chłopców wygrali uczniowie SP Masłów. Nasi uczniowie w obu kategoriach zgodnie zdobyli srebne medale. Kadra SP3: Tomek Woźniak, Maciek Pilip, Ola Kargul, Paweł Solecki, Ola Nawrot, Kuba Pancerz, Seba Grzybowski, Kuba Pieleszko. Gratulujemy!!! Organizatorami byli: Paweł Wolski, Wojciech Kabat.
W środę 26 stycznia w świetlicy szkolnej dla klas pierwszych odbyło się spotkanie z trzebnicką bajkopisarka, autorką książek dla najmłodszych- panią Wiesławą Kuciębą. Pani przygotowała dla dzieci ciekawe zajęcia i zabawy. Wraz z uczniami bawiła się w rozwiązywanie zagadek, rymowanki i wyliczanki. Podczas spotkania trzebnicka pisarka zachęcała dzieci do poznawania nowych, ciekawych książeczek oraz do uczęszczania na zajęcia do Biblioteki Miejskiej. Zajęcia z Bajarką urozmaicone zabawą słowną miały na celu zapewnienie dzieciom bezpośredniego kontaktu z książką oraz zachęcenia do sięgania po nie na co dzień. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach.
A.Kaniowska
Podobnie jak w latach ubiegłych dziewczęta z klas VI wzięły udział w programie profilaktycznym „Między nami kobietkami". Tematem prelekcji były problemy okresu dojrzewania, pierwsze tajniki dorosłości i praktyczne wskazówki, jak sobie radzić w trudnych dla kobiet sytuacjach. Dziewczęta z zainteresowaniem słuchały przygotowanej specjalnie dla nich pogadanki.
Na zakończenie spotkania wszystkie uczestniczki otrzymały książeczki informujące o zmianach w ich organizmie w okresie dojrzewania, a także próbki produktów sanitarnych.
Magdalena Herner - Tokarska
HURA mamy laureata zDolnego Ślązaczka
Mateusz Borecki laureat z matematyki.
GRATULUJEMY
25 stycznia 2016 r. uczniowie klas IV-VI wzięli udział w dwóch niecodziennych lekcjach historii przygotowanych przez Agencję Artystyczną „Atena”. Tematami tegorocznego spektaklu były: „Wojny polsko-szwedzkie” oraz „Epoka miecza i rycerza”. Najpierw uczniowie mieli okazję przenieść się w czasy średniowiecznych rycerzy, poznać ówczesne obyczaje, przymierzyć zbroję rycerską, strój woja i giermka. Nie obyło się również bez pokazowego pojedynku oraz ślubowania na wierność królowi . Podczas drugiej lekcji dzieci poznały najważniejsze fakty z dziejów Polski od momentu rozbiorów, przez okres napoleoński, powstania narodowowyzwoleńcze, I wojnę światową aż po powstania śląskie. Aktywnie uczestniczyły w prezentacji przebierając się w stroje, mundury żołnierzy, uczyły się posługiwania różnymi rodzajami broni. Zajęcia zostały przeprowadzone z dużym poczuciem humoru, przy aktywnym udziale uczniów i z całą pewnością na długo zapadną w ich pamięci.
Wspólne Jasełka Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Szkoły Muzycznej odbyły się 21 stycznia. Uczniowie naszej szkoły z kl. III C i III D pod opieką p. R. Bieleckiej i p. E. Obary zaprezentowały Jasełka, Wszystkim zebranym gościom bardzo się podobały, a dzieci otrzymały gromkie brawa.
21 stycznia odbyła się dyskoteka karnawałowa. Grał dla nas nasz ulubiony DJ Tomek oraz DJ Kamil. Większość uczestników pięknie się przebrała. Odbył się także konkurs na najciekawsze przebranie zorganizowany przez SU. Oto jego wyniki:
I miejsce - Eva Bouwman z kl. IVa
II miejsce - Szymon Mamzer z kl. Va
III miejsce - Emilia Kot z kl. Vb
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że podobały im się nagrody i dyplomy. Dziękujemy takżę Wiktorowi, Dagmarze oraz Sarze, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem konkursu.
Bawiliśmy się świetnie. Jak zwykle były światła, dymy, a przede wszystkim muzyka!
Paulina Kolińska
Powered by aSc EduPage