Tak wygląda edukacja XXI wieku w praktyce.Finał Regionalny Odysei Umysłu już wkrótce w Trzebnicy.
Kreatywność, praca w zespole i rozwiązywanie problemów to współcześnie jedne z najważniejszych kompetencji. Młodzi uczestnicy międzynarodowego programu edukacyjnego Odyseja Umysłu uczą się, jak je rozwijać. Rozwiązują złożone zadania, wykorzystują wiedzę szkolną w praktyce i działają zespołowo. Ponad 2000 uczniów i studentów z całej Polski bierze udział w tegorocznej, 34-tej edycji programu. Efekty pracy 43 grup uczestników będzie można zobaczyć już 23 lutego (niedziela) w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Trzebnicy.
O projekcie
Odyseja Umysłu to międzynarodowy program realizowany w formie konkursu kreatywnego rozwiązywania problemów, od 34 lat obecny w Polsce. Celem inicjatywy jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach (od 5 do 7 osób), przez kilka miesięcy rozwiązując wybrane przez siebie zadanie pod okiem wyszkolonego trenera. W tym roku uczestnicy opracują m.in. innowacyjne pojazdy, wykonujące różne zadania, zwierzątka-roboty, autorskie przedstawienia z motywami literackimi, ultralekkie struktury z drewna balsa zdolne udźwignąć znaczne obciążenia, a także zabawne spektakle o nieznanych cywilizacjach i gwiazdach.
Każda drużyna decyduje się na jeden z pięciu, co roku innych problemów o charakterze projektowym. Nawiązują one do różnych talentów czy zainteresowań i wymagają zastosowania wiedzy w praktyce. Swoje rozwiązanie zespoły przedstawiają w formie kilkuminutowej prezentacji scenicznej na konkursie, poddając efekty pracy ocenie sędziów. – mówi Wojciech Radziwiłowicz z Fundacji Odyssey of the Mind Polska.
Odyseusze mierzą się również z tzw. Problemami Spontanicznymi. Są one tajne do ostatniej chwili, wymagają myślenia na zawołanie, improwizacji, znakomitej współpracy oraz radzenia sobie z niedoborem zasobów i stresem. Współzawodnictwo między drużynami odbywa się w czterech grupach wiekowych (od szkół podstawowych po uczelnie wyższe) w ramach wybranych zadań konkursowych. Dzięki uzyskanej informacji zwrotnej, uczestnicy mogą wyciągać wnioski i się doskonalić – dodaje Radziwiłowicz
Wszechstronny rozwój
Odyseja to doświadczenie, które wyzwala w nas to, co najlepsze, choć niekoniecznie rozpoznane. – wspomina Paweł, absolwent Odysei Umysłu. Rozwój widzą też rodzice. Mama Kamila, który kilka lat temu brał udział w konkursie zwraca uwagę na to, że nie trzeba mieć nadzwyczajnych zdolności, by skorzystać z tego, co daje program. Także uczniowie, którzy nie mają osiągnięć w nauce, nagle mogą odnaleźć swoje miejsce w klasie, właśnie dlatego, że odnaleźli się w Odysei Umysłu. – wspomina. Jej syn ostatecznie wraz ze swoim zespołem zdobył tytuł Mistrzów Świata podczas Finałów Odysei Umysłu w USA.
Podczas przygotowań i konkursów młodzi ludzie wspólnie rozwijają kompetencje kluczowe w ich przyszłości: umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmują inicjatywę i ryzyko, eksperymentują, a do tego świetnie się bawią. Dlatego na medalach, które po występie otrzymują wszyscy uczestnicy widnieje hasło: „W Odysei Umysłu każdy jest zwycięzcą”. Bardzo ważnym założeniem programu jest samodzielna praca uczestników. Młodzi ludzie każdy element swojego rozwiązania wymyślają i wykonują bez pomocy nikogo z zewnątrz. Co może bowiem dać im większą korzyść niż osobiste doświadczenie oraz możliwość uczenia się na próbach, sukcesach i błędach. – mówi Mania Grodzicka, współkoordynatorka Finału Regionalnego w Trzebnicy.
Eliminacje Regionalne Odysei Umysłu w Trzebnicy i co dalej
W Finale Regionalnym w Trzebnicy weźmie udział ponad 300 młodych ludzi w 43 drużynach, reprezentujących szkoły i placówki edukacyjne z całego województwa dolnośląskiego. W tym roku konkurs lokalny odbędzie się 23 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy. Zorganizowany przy wsparciu Burmistrza Marka Długozimy i Urzędu Gminy Trzebnica. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności - zmagania potrwają od 11:30 do 17:30. Wstęp jest wolny.
Zapraszamy wszystkich pasjonatów nowoczesnej edukacji i kibiców. Warto na własne oczy zobaczyć niezwykłe prace Odyseuszy i poczuć wyjątkową atmosferę kreatywności - dodaje Mania Grodzicka.
Podobne konkursy odbędą się także w 10 innych miastach: w Poznaniu, Warszawie, Skawinie pod. Krakowem, Białymstoku, Opolu, Lublinie, Gdańsku, Gdyni, Sosnowcu i Łodzi.
Wyłonione podczas Finałów Regionalnych drużyny, które osiągną najlepsze wyniki, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Wydarzenie potrwa dwa pełne dni (5-6 kwietnia 2025) i odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz w hali Gdynia Arena w Gdyni. Weźmie w nim udział ponad 350 zespołów (ok. 4 tys. osób) z całego kraju. Drużyny, które zajmą I i II miejsca będą mogły reprezentować Polskę podczas Finałów Światowych w Stanach Zjednoczonych.
Od 21 lat program jest realizowany pod patronatem Ministrów Edukacji. Także tegoroczna edycja objęta została patronatem honorowym Minister Edukacji, Barbary Nowackiej.
Więcej informacji na stronie: www.odyseja.org