W ostatnim tygodniu listopada klasa 3f i 3a obejrzały występ Moskiewskiej Rewii na Lodzie. Spektakl "Królowa Śniegu" odbył się we Wrocławskiej Hali Stulecia. Na uwagę w nim zasługują: doskonała i oryginalna muzyka, choreografia pełna popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne.
Moskiewska Rewia na Lodzie spektakl "Królowa Śniegu"
Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy
Już dziś, tj. 7 grudnia w naszej szkole poczuliśmy cudowną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu bowiem odbył się doroczny Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy, w którym wzięły udział wszystkie klasy oraz oddziały przedszkolne.
Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się dużo wcześniej. Uczniowie, nauczyciele i rodzice wykonywali różne świąteczne ozdoby, tworzyli ciekawe kramy, przyrządzali potrawy i dekorację. Pomysłów było mnóstwo, a każde stoisko miało swój klimat i każde było inne.
Dyrekcja Szkoły pragnie serdecznie podziękować wszystkim wspierającym i pomagającym w organizacji kiermaszu.
Małgorzata Gadawska
Mikołajki 2017
Obojętnie od wieku, każdy z nas w tym jednym dniu w roku, czeka na odwiedziny specjalnego Gościa z nieba. Również i dziś, w swoje święto odwiedził nas Święty Mikołaj, biskup z Miry. Dziękujemy za Jego obecność, za prezenty; za to, że tak wiele czasu spędził pośród nas. W tym dniu także, potrafiliśmy się dzielić naszymi mikołajkowymi upominkami wspierając Akcję „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem.” Jedno jest pewne – czekamy na Ciebie Święty Mikołaju za rok, bo uwielbiamy twoje święto!
Mikołajkowe Virtual reality
Czym jest wirtualna rzeczywistość mogli dziś przekonać się uczniowie naszej szkoły. VR jest idealnym rozwiązaniem w przypadkach, gdy realizacja w rzeczywistości mogłaby być niezwykle droga lub szczególnie niebezpieczna. W takich sytuacjach virtual reality umożliwia zyskanie prawdziwego i cennego doświadczenia w wirtualnym i maksymalnie bezpiecznym świecie.
Mikołajki w klasie 4a
W dniu dzisiejszym klasa 4a uczestniczyła w zabawach wirtualnych z użyciem okularów 3D, kontrolerów ruchu oraz stymulatorów. Był między innymi skok z 50 piętra oraz Rollercoaster - kolejka górska w Wirtualnej Rzeczywistości, które dostarczyły ekstremalnych wrażeń wszystkim uczestnikom zabawy podczas wspólnego świętowania Mikołajek.
Po zabawach wirtualnych naszą klasę odwiedził Święty Mikołaj, który zostawił uczniom słodkie upominki. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że byliśmy grzeczni i zasłużyliśmy na prezenty.
Dzisiejszy dzień dostarczył klasie 4a dużo radości, mocnych wrażeń i zabawnych przeżyć.
A.Skurjat
Noc z Odyseją
Członkowie drużyn Odysei Umysłu spędzili noc z piątku na sobotę w szkole. Od godziny 20-ej, pod opieką trenerek, p. Anny Ciby i p. Magdaleny Pyczak, uczestniczyliśmy w grach integracyjnych, rozwiązywaliśmy zadania spontaniczne i pracowaliśmy nad problemami długoterminowymi. O północy przygotowaliśmy „sypialnię” na auli, a na dobranoc obejrzeliśmy pierwszą część „Hobbita” – „Niezwykła podróż”. Część zasnęła w trakcie filmu, ale najbardziej wytrzymali dotrwali do końca. Siódma rano, czyli czas pobudki, zastała wszystkich śpiących. Po uprzątnięciu auli, zaspani, ale zadowoleni, wróciliśmy do domów.
I miejsce w konkursie plastyczny "Dym jest zły, bo nas truje i od niego się choruje"
Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b: Wojciech Łojakowski i Agnieszka Gawron wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez przedszkole Krasnala Hałabały. 30 listopada odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Urzędzie Miasta. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Wojciech Łojakowski z oddziału przedszkolnego 0a. Wojtek odebrał nagrodę z rąk burmistrza Marka Długozimy i Pani dyrektor przedszkola Hałabały Beaty Szadkowskiej. Swoją pracę wykonał pastelami. Tematyka prac musiała nawiązywać do profilaktyki antynikotynowej oraz wpływu palenia tytoniu na zdrowie. Gratulujemy.
Dorota Surowiec
Odyseusze w Pokoju Ucieczek
W tym tygodniu Odyseusze z naszej szkoły odwiedzili Pokój Zagadek Exitus we Wrocławiu. Pokój zagadek lub ucieczek (z angielskiego escape room), to zyskująca coraz większą popularność forma integracji i ciekawego spędzenia czasu. Grupa uczestników zostaje zamknięta w pokoju i ma określoną ilość czasu na rozwiązanie zagadek, rebusów i zadań, które umożliwią odnalezienie klucza. Oprócz wielkiej dawki pozytywnych emocji zabawa ta rozwija umiejętność współpracy w grupie, spostrzegawczość, umiejętność czytania i słuchania ze zrozumieniem.
Nasi Odyseusze zostali zamknięci w piramidzie i musieli rozwiązywać różne zadania związane ze starożytnym Egiptem, by odkryć szyfr do sejfu, w którym ukryty był klucz. Wszystkie drużyny wywiązały się z tej misji znakomicie, przed czasem wychodząc z piramidy.
Atrakcją było też podróżowanie szynobusem, tramwajem i pieszo po Wrocławiu, a drużyna piątoklasistów dodatkowo „otarła się” o historię – wskutek znalezienia niewypału z II wojny światowej na budowie koło stacji Wrocław Mikołajów, wstrzymano ruch pociągów i czekaliśmy ponad godzinę na Dworcu Nadodrze. Ale wszystko dobre, co się dobrze kończy. Pokój Zagadek to świetna rozrywka, polecamy wszystkim i sami pewnie też się jeszcze tam wybierzemy.
A. Ciba
Maluchy 1-3 kończą akcję na rzecz bezdomnych zwierząt
Dziś zakończyliśmy zbieranie rzeczy dla bezdomnych zwierząt, pod patronatem Trzebnickiego Klubu Psa.Organizacją zbiórki w naszej grupie wiekowej zajęła się klasa 3e. Wszystkie klasy 1-3, ochoczo włączyły się do akcji i hojnie ją wsparły. Zebraliśmy kilkanaście kg karmy suchej i mokrej, koce, legowiska, posłania, miski, środki pielęgnacji, itp. Wszystkim klasą wraz z wychowawcami bardzo dziękujemy klasom za włączenie się do akcji. A. Zych
VIII POWIATOWY KONKURS ŚCIEŻKAMI ŻYCIA ŚW. JADWIGI.
Dnia 24 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Trzebnicy odbył się VIII Powiatowy Konkurs „ Ścieżkami życia św. Jadwigi”. W konkursie wzięli udział uczniowie
klas IV-VII z czterech gmin powiatu trzebnickiego: Oborniki Śląskie, Zawonia, Wisznia Mała i Trzebnica. Pytania o różnorodnym stopniu trudności zostały ułożone przez Stowarzyszenie Oświatowe Sowa. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą znajomością życia św. Jadwigi patronki naszego miasta. Cieszymy się, że w czołówce laureatów znalazło się dwóch uczniów z naszej szkoły:
II miejsce Paweł Solecki ucz. kl. VII AIII miejsce Joanna Zawadka ucz. kl. VII A
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w kolejnych konkursach.
oprac. s. Lilianna Wypiór.
Spektakl „Bracia Lwie Serce”
24 listopada wszyscy czwartoklasiści wraz z wychowawcami obejrzeli w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Trzebnicy spektakl pt. „Bracia Lwie Serce”, który powstał na podstawie historii napisanej przez Astrid Lindgren.
Głównymi bohaterami są dwaj bracia, Jonatan Lew i Karol. Karol - młodszy - jest nieuleczalnie chory. Jonatan bardzo go kocha. Żeby brat się nie bał, opowiada o wspaniałej krainie - Nangijali, do której wszyscy trafiają po śmierci,. Tymczasem to Jonatan pierwszy idzie do Nangijali, ponieważ ratując Karola z pożaru, umiera. Wkrótce potem dołącza do niego i Karol. Nangijala była piękną krainą, gdzie wszyscy byli zdrowi i sprawni. Okazało się jednak, że jej mieszkańcy drżą przed straszliwym tyranem, Tengilem, który terroryzuje poddanych. Jonatan podjął z nim walkę, Karol mu pomagał. Niestety Jonatan został śmiertelnie ranny. Wtedy to Karol uratował życie bratu, skacząc z nim w przepaść i przedostając się do następnej krainy - wspaniałej i jeszcze piękniejszej Nangilimy.
„Bracia Lwie Serce” to niezwykły spektakl o walce dobra ze złem, o sile braterskiej miłości, wzajemnym zaufaniu, wspólnym działaniu i przede wszystkim o umiłowaniu wolności. Dzięki otwierającej wyobraźnię scenografii, pięknej muzyce oraz wrażliwe grze aktorów, wszyscy razem znaleźliśmy się w bajkowej Nangijali, Przedstawienie uświadomiło nam, jak ważne jest, by ktoś przy nas był, że miłość – w jakiejkolwiek postaci – jest w życiu bardzo potrzebna, a obecność kogoś kochanego przy naszym boku może sprawić, iż możemy góry przenosić i zmierzyć się z przeciwnościami losu.
Agnieszka Drohomirecka
Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole.
„Jadą, jadą misie, tra la la la la,
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
Przyjechały do boru, narobiły rumoru….”Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole kolejny raz był świętem. „Misie” - wolontariusze przygotowali przedstawienie o różnych misiach, które zawitały do naszej szkoły. Zorganizowali też zabawy i konkursy dla dzieci z klas O – III: było jedzenie miodku i konkursy sprawnościowe. Wszystkie misie dobrze się bawiły.
W klasach IV-VI liczono tego dnia misi. Klasa, która przyniosła ich najwięcej otrzyma punkty do Super Klasy.
Już dziś zapraszamy w imieniu Misia na kolejną świetną zabawę w przyszłym roku!!!
Aneta Herner
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Mały,duży, bury, kolorowy, milutki z kokardką czy w kubraczku..... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie. Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa . Wiele razy, pewnie, dla was był kumplem do zabawy, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć. Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści,bajek,filmów min: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Mój Brat Niedźwiedź. W naszej szkole tego dnia na świetlicy każdy i duży i mały przyniósł swojego pluszaka. Uczniowie ze świetlicy wyklejały różnymi technikami pracy misie. Sprawiło to dzieciom wiele radości. Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze.:)
Monika Kubiak
Dagmara Jakusek
Aleksandra Gazda
Malwina Kunicka
VIII Szkolny Konkurs „ Ścieżkami życia Św. Jadwigi”
Dnia 17.XI. 2017 r. w naszej szkole odbył się VIII Szkolny konkurs „ Ścieżkami życia Św. Jadwigi” dla klas IV- VII.
W konkursie wzięło udział 14 uczniów. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykazać się wiedzą na temat życia i działalności Św. Jadwigi patronki naszego miasta.
Chociaż zadania nie były łatwe uczniowie nieźle sobie poradzili. Laureatami naszej szkoły zostali:
I miejsce Paweł Solecki ucz. kl. VII A
II miejsce Joanna Zawadka ucz. kl. VII A
III miejsce Patrycja Budzyń ucz. kl. VI B
IV miejsce Anna Bliźniak ucz. kl. VII D
V miejsce Julia Bondziów ucz. kl. V B
Laureaci pierwszego i drugiego miejsca Paweł Solecki i Joanna Zawadka będą reprezentować naszą szkołę w etapie powiatowym który odbędzie się dnia 24.XI. 2017 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Trzebnicy. Życzymy powodzenia!
oprac. s. Lilianna Wypiór
O jesiennych smutkach zapominamy w …teatrze
Mając świadomość tego, jak dużą rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa edukacja teatralna, uczniowie z naszej szkoły kontynuują przygodę z teatrem. Rozwijają dzięki temu swoją inteligencję, wyobraźnię, kreatywność, ciekawość, zdolność do analizy oraz kształtują emocje. Oglądanie pracy aktorów na żywo to zupełnie inne doświadczenie niż w kinie czy telewizji. Mamy świadomość, że nie ma tutaj dubli, a to, co widzimy, to nie montaż ujęć z setki różnych podejść. Oglądanie profesjonalistów w naturalnym środowisku to samo w sobie doświadczenie ciekawe i pouczające. A do tego: to najlepsza wersja 3D jaką jesteśmy w stanie zobaczyć. Jeśli jeszcze wybierzemy się na komedię, to mamy gwarancję, że nie będzie to czas stracony.
8 listopada klasa VI b wraz ze swoją polonistką obejrzała wieczorny spektakl „Okno na parlament” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Tytułowe okno znajduje się w ekskluzywnym apartamencie nr 648 w Hotelu Westminster w Londynie – z widokiem na Tamizę i Parlament. Jednak bezwładne ciało zaklinowane w oknie potrafi zepsuć każdą randkę, nie wspominając o wścibskim kelnerze, nadgorliwym kierowniku, zdenerwowanym mężu, ciapowatym sekretarzu, żonie przybywającej nie w porę…
Farsa Raya Cooneya w reżyserii Wojciecha Pokory utrzymuje się w repertuarze Teatru Polskiego już czternasty rok. Zabawne dialogi, zaskakujące zwroty akcji, czarny humor w najlepszym wydaniu, intryga, która szybko się rozwija i perypetie bohaterów ciągle wywołujące śmiech na widowni, sprawiły, że wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.
Natomiast 14 listopada czwartoklasiści z oddziału A i C udali się z wychowawczyniami: p. Agnieszką Drohomirecką i p. Agnieszką Skurjat do Wrocławia na spektakl zatytułowany „Zaczytana kraina”. Jest to fascynująca historia rodzeństwa – Leny i Julka, którym książki służą do wszystkiego, tylko nie do czytania… Dzieci układają z nich tunele, konstruują forty i mury obronne, budują wieże. Pewnego razu, podczas zabawy poznają dwóch tajemniczych bohaterów bajek i nagle – kiedy dzieciaki chcą się z nimi zaprzyjaźnić – okazuje się, że nieczytanie wiąże się z poważnymi problemami… Nowi przyjaciele wprowadzają rodzeństwo w świat wyobraźni i pokazują, jakie skarby można ukryć za zwykłymi literkami.
Przedstawienie napełniło wszystkich widzów pozytywną energią i chęcią do czytania książek. Uświadomiło nam w przezabawny i miły sposób, że czytanie rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi, jest to również jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.
Agnieszka Drohomirecka
WYCIECZKA DO HYDROPOLIS
16 listopada uczniowie z klas 3c i 3d, uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do Wrocławia, której celem była wizyta w Hydropolis. To nowoczesne muzeum poświęcone najprostszej, a zarazem najbardziej niezwykłej substancji, jaką jest woda. W zabytkowym podziemnym zbiorniku wodnym, pochodzącym z XIX wieku, mogliśmy zgłębiać naszą wiedzę na jej temat w ośmiu różnych strefach tematycznych.
Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, opowiadającego o powstaniu wody na naszej planecie. Następnie w sali Planeta wody poznaliśmy teorie dotyczące pochodzenia wody Tuż obok prezentowane są „stwory” zamieszkujące morza i oceany – od kilkumetrowych rekinów, przez ławice ryb, po drobnoustroje. Każda sala jest obudowana multimedialnymi tablicami z interesującymi szczegółami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposób jej wykorzystanie przez człowieka. W Hydropolis znajdują się dziesiątki modeli statków, łodzi i innych pływających konstrukcji. Zobaczyć i dotknąć można wielu urządzeń, pomp, silników, dźwigni. Zachwyciła nas możliwość wejścia na pokład kapsuły batyskafu Triste. Po wycieczce uczniowie obu klas wrócili zadowoleni oraz pełni pożytecznej wiedzy o naszym środowisku. Zostały im też piękne wspomnienia, wyjątkowe zdjęcia, kupione pamiątki oraz postanowienie, że jeszcze tam wrócą.
M. Zagórna, A. Woźna
Z wizytą u Kopciuszka.
W środę 15 listopada oddział przedszkolny 0 c miał przyjemność obejrzeć spektakl teatralny pt. "Kopciuszek". Przedstawienie zostało przygotowane przez nauczycieli i pracowników przedszkola integracyjnego w Trzebnicy. Dzieci z zainteresowaniem oglądały występ przepleciony rymowanym tekstem i piosenkami. Żywo reagowały i nagradzały aktorów brawami. Dochód z przedstawienia przeznaczony został na cele charytatywne. Dziękujemy za zaproszenie i dobrą zabawę. A. Lew
„Poznaj swój kraj” w Trójce
We wtorek 14 listopada gościł w naszej szkole redaktor naczelny czasopisma „Poznaj swój kraj”, pan Paweł Cukrowski. W czasie zajęć z klasą VIIa i VIIb pan redaktor przybliżył uczniom kolejne etapy tworzenia miesięcznika – od zdobywania i opracowywania materiałów, poprzez ich skład i korektę, do druku i sklejania w drukarni. Młodzież miała też okazję wcielić się w rolę korektorów, wyszukujących błędy w artykule przygotowanym do druku. „Poznaj swój kraj” to miesięcznik turystyczno-krajoznawczy, przybliżający czytelnikom piękno znanych i nieznanych zakątków Polski. Nasza szkoła wznowiła jego prenumeratę, osoby zainteresowane zapoznaniem się z tegorocznymi numerami zapraszam do „pracowni geograficznej”, czyli sali 32.
Anna Ciba
Otrzęsiny klas IV
10 listopada odbyły się otrzęsiny czwartoklasistów. Ich celem było przyjęcie młodszych kolegów do grona uczniów klas starszych. Ażeby tradycji stało się zadość uczniowie klas czwartych zostali poddani różnym próbom. Warunkiem przystąpienia do wspólnej zabawy było przygotowanie przebrania. W tym roku wyjątkowo dużo było „kotków”, ale znaleźli się też sportowcy i mieszkańcy Królestwa Czwórek.
Pod kierunkiem wychowawców dzieci zaprezentowały wierszyki i piosenki, które były o nich samych, w wystąpieniach uczniów znalazły się także sympatyczne parodie nauczycieli i różnych sytuacji szkolnych.
Kolejne zadania przygotowane przy udziale szóstoklasistów związane były z wychowaniem fizycznym, wiedzą przyrodniczą i historyczną, ze znajomością języków obcych.
Każda klasa wylosowała inne zadanie sprawnościowe: odbył się wyścig taczek, spacer z książką na głowie, bieg między pachołkami, ale po uprzednim parokrotnym okręceniu przez wychowawcę, skoki na jednej nodze przy śpiewie piosenki „ Jedzie pociąg…”. Zdaniem wielu osób najfajniejszy był taniec z balonem, który dwie tańczące osoby tak mocno ściskały dopóki nie pękł.
Nietypowe okazało się także zadanie z zakresu historii, nie było ważnych dat i postaci. Zamiast tego odbył się bieg rycerzy z sympatycznymi dziewczynkami na plecach. Współcześni dżentelmeni sprostali temu wyzwaniu.
Test z języka obcego dotyczył tłumaczenia czeskich określeń, po tej zabawie dzieci wiedzą już co znaczy „drevni kocur”, „mám nápad ”, „deštník”, „Bytka abo ne bytka - to je zapytka".
Pod koniec otrzęsin przedstawiciele poszczególnych klas IV w celu zaliczenia zadania przyrodniczego naśladowali różne zwierzątka, koledzy z klasy musieli odgadnąć ich nazwy.
Ostatnia próba dotyczyła konsumpcji kwaśnej cytryny, ale i tym razem czwartoklasiści spożywali jej plasterki z uśmiechem na twarzy.
Po zaliczeniu wszystkich zadań przez czwartoklasistów pani dyr. Małgorzata Gadawska wręczyła przewodniczącym klas podziękowania za efektywny udział w szkolnej imprezie oraz pogratulowała wstąpienia w szeregi klas starszych.
Olga Gardiasz
Święto szkoły w SP3
Dnia 8 listopada 2017 roku Szkoła Podstawowa nr 3 w Trzebnicy obchodziła swoje święto związane z patronką szkoły Marią Skłodowską - Curie. Z tej okazji 54 uczniów klas I zostało pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy. Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się od udziału uczniów we Mszy Świętej odprawionej w kościele św. Piotra i Pawła. Druga część uroczystości odbyła się na hali sportowej w szkole, gdzie swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: w imieniu pana Burmistrza Marka Długozimy przybyła pani Krystyna Haładaj - Naczelnik Wydziału Oświaty w Trzebnicy, Dyrektorzy trzebnickich szkół i przedszkoli, przedstawiciele Rady Rodziców, Przyjaciele Szkoły, rodzice oraz uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami. Uczniowie klas I przygotowani przez swoich wychowawców panią Violettę Rułę, Lidię Kłyho oraz Beatę Wojdę zaprezentowali program artystyczny. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, a także zatańczyli układ z chustą Klanzy. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. Po akcie ślubowania uczniowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu dzieci z grupy IX z Przedszkola nr 2 w Trzebnicy przygotowany przez Panie Sylwię Pietrzykowską i Monikę Dymińską oraz przedstawicieli oddziałów przedszkolnych naszej szkoły przygotowanych przez Panie Dorotę Surowiec i Beatę Wojdę. Pasowanie uświetnił również chór szkolny pod opieką pani Justyny Curyło. Po zakończeniu uroczystości na uczniów klas I czekał słodki poczęstunek oraz prezenty.opracowały B.Wojda, V. Ruła, L.Kłyho
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie