• Jodła pospolita

Opis drzewa

Jodła pospolita (Abies alba) to gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Jest jednym z najwyższych drzew w Europie, znanym ze swojego stożkowatego kształtu i miękkich, ciemnozielonych igieł.

Charakterystyka

Jodła pospolita może osiągać wysokość do 50 metrów. Igły są płaskie, długości 2-3 cm, z dwoma białymi paskami na spodniej stronie. Szyszki są cylindryczne, długości 10-20 cm, zielone lub purpurowe, dojrzewające jesienią. Drzewo ma gładką, szarą korę, która z wiekiem staje się spękana.

Zastosowanie

Jodła pospolita jest ceniona zarówno za swoje walory ozdobne, jak i drewno. Jest często sadzona w parkach i ogrodach jako drzewo ozdobne. Drewno jodły jest lekkie i stosowane w budownictwie oraz produkcji papieru. Igły i młode pędy są używane do produkcji olejków eterycznych, które mają właściwości lecznicze.

• Tel/fax: 71 312-08-74,

Telefon do rodzica: 500-079-454